Sender klar besked til Højlund

Peter Schmeichel håber egentlig ikke, Rasmus Højlund skifter væk fra Manchester United. Men hvis det er sådan, det ender, har den danske landsholdslegende et klart råd til den danske angriber, der slet ikke var med i truppen til sæsonens første Premier League-kamp. Det fortæller han i et interview med See. – Hvis jeg skulle rådgive…



Peter Schmeichel håber egentlig ikke, Rasmus Højlund skifter væk fra Manchester United.

Men hvis det er sådan, det ender, har den danske landsholdslegende et klart råd til den danske angriber, der slet ikke var med i truppen til sæsonens første Premier League-kamp.

Det fortæller han i et interview med See.

– Hvis jeg skulle rådgive Rasmus, og jeg var hans agent, eller hans far eller hvem end han lytter til, ville jeg tage en etårig lejeaftale til et sted, hvor man spiller mod samme slags forsvar, fysiske forsvarere, hvor kampen er af samme karakter, men det er et nemmere sted at være, og så på et hold der skaber mange chancer. siger Peter Schmeichel.

Manchester United har hentet Benjamin Sesko i transfervinduet, og det har betydet øget konkurrence på de offensive pladser.

Rasmus Højlund kan være på vej væk fra United i dette transfervindue. Foto: Adam Davy/PA Wire.

Klubbens træner Ruben Amorim sagde efter seneste kamp, at de i den engelske klub ‘ser hvad der sker’ de næste to uger, og at der er kamp om at komme i truppen.

Rasmus Højlund er blevet rygtet til flere klubber – heriblandt AC Milan. Der har været skrevet om eventuelle lejeaftaler, men Manchester United ønsker ifølge flere medier at sælge.

Ifølge Peter Schmeichel skal danskeren dog vende tilbage og forsøge at bide sig fast igen, hvis det ender med et skifte denne sommer.

– Hvis han kunne tage afsted, score 20-25 mål og han kunne komme tilbage næste år og spørge manageren: ‘Kan du bruge mig nu, eller kan du ikke bruge mig nu?’. Vi så sidste år, at han er en fighter, og han vil gerne kæmpe for hver en lille ting, han har aldrig fået noget foræret, og jeg tror, han inderst inden gerne vil kæmpe for sin plads. Men hvis manageren har besluttet, at der ikke er nok plads, og der er mange angribere, er det en svær situation, han er i, siger den tidligere målmand.

Næste opgave for Manchester United er på udebane mod Fulham søndag den 24. august. Om danskeren er at finde i truppen, vil tiden vise.

Transferjournalisten Fabrizio Romano har tidligere skrevet på Twitter, at Rasmus Højlund skulle være ‘en færdig mand’ i Manchester United.







LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

FC København-talent har truffet stor beslutning

Morten Bruun med dyster spådom



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Færdig? Manchester City har udset afløser

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Vejle Boldklub – OB

Håber på FC København-exit

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Jubler over ny Brøndby-chef

Brighton – Liverpool

Benhård Brian Riemer-melding

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

I svime over Morten Hjulmand

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Messi rammer gyldent tal

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Liverpool vender dobbeltopgøret

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet