Sender klar besked til Højlund

Peter Schmeichel håber egentlig ikke, Rasmus Højlund skifter væk fra Manchester United. Men hvis det er sådan, det ender, har den danske landsholdslegende et klart råd til den danske angriber, der slet ikke var med i truppen til sæsonens første Premier League-kamp. Det fortæller han i et interview med See. – Hvis jeg skulle rådgive…



Peter Schmeichel håber egentlig ikke, Rasmus Højlund skifter væk fra Manchester United.

Men hvis det er sådan, det ender, har den danske landsholdslegende et klart råd til den danske angriber, der slet ikke var med i truppen til sæsonens første Premier League-kamp.

Det fortæller han i et interview med See.

– Hvis jeg skulle rådgive Rasmus, og jeg var hans agent, eller hans far eller hvem end han lytter til, ville jeg tage en etårig lejeaftale til et sted, hvor man spiller mod samme slags forsvar, fysiske forsvarere, hvor kampen er af samme karakter, men det er et nemmere sted at være, og så på et hold der skaber mange chancer. siger Peter Schmeichel.

Manchester United har hentet Benjamin Sesko i transfervinduet, og det har betydet øget konkurrence på de offensive pladser.

Rasmus Højlund kan være på vej væk fra United i dette transfervindue. Foto: Adam Davy/PA Wire.

Klubbens træner Ruben Amorim sagde efter seneste kamp, at de i den engelske klub ‘ser hvad der sker’ de næste to uger, og at der er kamp om at komme i truppen.

Rasmus Højlund er blevet rygtet til flere klubber – heriblandt AC Milan. Der har været skrevet om eventuelle lejeaftaler, men Manchester United ønsker ifølge flere medier at sælge.

Ifølge Peter Schmeichel skal danskeren dog vende tilbage og forsøge at bide sig fast igen, hvis det ender med et skifte denne sommer.

– Hvis han kunne tage afsted, score 20-25 mål og han kunne komme tilbage næste år og spørge manageren: ‘Kan du bruge mig nu, eller kan du ikke bruge mig nu?’. Vi så sidste år, at han er en fighter, og han vil gerne kæmpe for hver en lille ting, han har aldrig fået noget foræret, og jeg tror, han inderst inden gerne vil kæmpe for sin plads. Men hvis manageren har besluttet, at der ikke er nok plads, og der er mange angribere, er det en svær situation, han er i, siger den tidligere målmand.

Næste opgave for Manchester United er på udebane mod Fulham søndag den 24. august. Om danskeren er at finde i truppen, vil tiden vise.

Transferjournalisten Fabrizio Romano har tidligere skrevet på Twitter, at Rasmus Højlund skulle være ‘en færdig mand’ i Manchester United.





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen