Solskjær om Uniteds transfer-aktivitet: Bliv ikke sent oppe

Manchester United-fans skal næppe gøre sig forhåbninger om store indkøb i transfervinduets sidste timer.



Manchester United står ikke foran nogen opsigtsvækkende transfer i de sidste timer af januar-markedet.

Det slår manager Ole Gunnar Solskjær fast i en kommentar, hvor han kort ridser storklubbens aktiviteter op i januars transferviundue.

– Jeg kan bekræfte, at der ikke kommer flere ind, så lad være med at blive længe oppe, siger den norske manager følge The Independent.

Manchester United har kun hentet Amad Diallo fra italienske Atalanta – en handel der allerede blev lukket allerede på sidste-dagen af sommerens transfervindue, men først effektueret i januar.

Den 18-årige kantspiller fra Elfenbenskysten bliver dermed formentlig den eneste tilgang hos Manchester United, der ellers har haft fokus på at tynde ud i truppen i de seneste uger.

Her er Jesse Lingaard og Facundo Pellistri begge sendt til West Ham, ligesom der også er fundet nye klubber til unge talenter som Tahith Chong og James Garner, der fortsætter udviklingen hos henholdsvis Club Brugge og Nottingham Forest.

I de kommende timer bliver der yderligere arbejdet på at sende Teden Mengi til Derby og Marcos Rojo til Boca Juniors.

– Vi har taget nogle beslutninger, som vi føler er gode for både spillerne og for os – med unge spillere, der rykker videre som Garner, Chon, Mengi og Pellistri, siger Ole Gunnar Solskjær.

Generelt har transfer-aktiviteten i Premier League været til at overskue, da corona-effekten har ramt masser af klubber hårdt på likviderne, hvilket også generelt afspejler et yderst sparsommeligt transfermarked, når det kommer til at helt store køb og salg.

Manchester United er nummer to i Premier League men har kun en sejr i de seneste fire kampe inden tirsdagens hjemmekamp mod Southampton.





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Aldrig nogensinde FCK

– Når jeg var alene, græd jeg

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

I chok over Nicolai Poulsen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Mohamed Salah har sagt undskyld

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

United vil gå all in på Premier League-stjerne

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

– Lidt af en bombe

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Brøndby takker nej til to spillere

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Antonsens drøm slukket

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død