Håneretten i Manchester er tilbage hos fans af byens rødblusede Premier League-hold, Manchester United.
Lørdag eftermiddag lykkedes det for første gang i næsten to år at slå byrivalen Manchester City.
Hjemme på Old Trafford sejrede United med 2-1 efter to scoringer i kampens sidste kvarter.
Dermed taber Manchester City endnu et skridt i den engelske mesterskabsjagt, hvor holdet er fem point efter Arsenal. London-klubben har nu en kamp i hånden til at udbygge den føring yderligere, inden der i midten af næste uge kan gøres midtvejsstatus i rækken.
Første halvleg på Old Trafford var intens, men knap så seværdig.
Hjemmeholdets Marcus Rashford fik to store chancer inden for få minutter – den ene sat op af Christian Eriksen – men Rashford var alt andet end koldblodig.
Først driblede Rashford uden om City-målmand Ederson, men sendte en svag afslutning afsted, så Manuel Akanji problemfrit kunne afværge forsøget. Dernæst forsømte Rashford at få afsluttet på en friløber.
Tempoet blev skruet op fra begyndelsen af anden halvleg, men det første kvarter virkede alligevel som en lang appel for tynde straffespark.
Efter 57 minutter foretog Pep Guardiola kampens første indskiftning, da han sendte Jack Grealish i aktion. Det var et smart træk, for bare tre minutter senere headede han gæsterne i front.
Nede med 0-1 på hjemmebane blev Christian Eriksen pillet ud til fordel for stortalentet Alejandro Garnacho, og det skulle vise sig at være en god idé. Argentineren lagde nemlig op til Marcus Rashfords 2-1-scoring i det 82. minut.
Fire minutter tidligere var Rashford også involveret i Uniteds kontroversielle udligning.
Angriberen blev sendt afsted i dybden og var tydeligt offside. Det vidste han også selv, og han undlod at røre bolden, inden Bruno Fernandes kom stormende bagfra og sparkede den i kassen.
Linjedommeren løftede flaget, men den vurdering blev overtrumfet til store protester fra Manchester City-lejren og til stor jubel blandt størstedelen af stadion. Siden fik United-fansene også mulighed for at juble over 2-1-scoringen og ved slutfløjtet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE