Ten Hag erkender: Servicerede ikke Højlund

Erik ten Hag ser fremtiden som meget lys for Manchester United med de unge spillere, de har til rådighed. Heriblandt Rasmus Højlund.



En spiller som Rasmus Højlund har på det seneste vist sig særdeles målfarlig for Manchester United. I de sidste fire kampe i træk er det blevet til mål fra danskerens side, og der er en særlig grund til, at det sker nu.

Det mener United-manager Erik ten Hag ved klubbens pressemøde forud for kampen mod Aston Villa på søndag.

– Spillere har brug for tid, især unge spillere som Rasmus (Højlund red.) og Alejandro (Garnacho red.), de har brug for tid, men de har også brug for et hold, så de virkninger var ikke til stede i første halvdel af sæsonen, siger han og fortsætter:

– Vi skal foretage mange justeringer i vores spillestil, så det var svært at servicere holdets offensive del. Når det sker, kan det gå meget hurtigt for spillerne at udvikle sig. Fra starten havde jeg tillid til, at de har potentialet til at gøre det, de gør, og nu handler det om at fortsætte, blive ved med at bevæge sig og være sultne, lyder det fra Ten Hag.

Når det kommer til de unge spillere i truppen, som også tæller Mainoo, så bemærker den hollandske manager, at det ligner, at de nyder at spille sammen, er eventyrlystne og vil gøre tingene sammen.

– De vil også give bolden videre til hinanden, så alle kan spille til deres kvaliteter og score mål. Det er fantastisk, at de vil gøre det sammen, og det er nøglen. Unge spillere, fremtiden for Manchester United er ret lys med talent om bord, du skal udvikle det, fortæller Erik ten Hag.

I den forbindelse nævner han også, at klubben vil vinde trofæer og er meget ambitiøs, og derfor skal de unge spillere også træde op på et højere niveau – også når modstanderne er de bedste.

Samlet set er det blevet til 10 mål fra Rasmus Højlunds side i denne sæson på tværs af alle turneringer.





Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’