Vild med Højlund: Derfor er han Uniteds fremtid

Det er ikke kun målet mod Tottenham, der er udslagsgivende for vurderingen af Rasmus Højlund.



Rasmus Højlund har knoklet med at få scoret sit første mål i Premier League, men det kom i december, og efter en kort pause grundet sygdom er han igen tilbage for Manchester United.

Søndag blev det til både mål og assist fra den danske landsholdsspiller, men det var mere end det, som har fået Manchester Evening News, der følger klubben yderst tæt, til at klappe i hænderne efter 2-2-kampen mod Tottenham.

Her bliver der peget på, at han i en situation mod sin direkte oppasser Micky van de Ven viste, hvorfor han er fremtiden for Uniteds angreb.

– Den 20-årige var mod vej mod venstre sidelinje med begrænset støtte, da Tottenhams hurtige midtstopper Micky van de Ven lukkede ham ned, skriver de og fortsætter:

– Øjeblikkeligt spillede Højlund bolden tilbage med hælen forbi Van de Ven og viste en elektrificerende hastighed for at nå frem til den, hvor hans flade indlæg blev afværget, inden det nåede den ventende Alejandro Garnacho, lyder det fra mediet.

Netop Van de Vens egen hurtighed har været særdeles afgørende for Tottenham i denne sæson, da det giver dem mulighed for at spille med en høj, aggressiv forsvarslinje.

– Der er få angribere, der er kommet forbi ham, men Højlund kombinerede evner og fart til at gøre det og skabte et farligt angreb for United, forklares det.

Højlund fik da også en god karakter efter kampen, hvor Christian Eriksen i stedet nok skal kigge væk. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Brasilien – Japan

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”