Disse ting skal falde i hak, hvis Spurs skal hente Eriksen på en lejeaftale

Christian Eriksen rygtes i disse dage på vej tilbage til Tottenham, men det virker dog usandsynligt, lyder det fra The Athletic.



Det er ikke en mulighed, der er blevet regnet for hverken realistisk eller relevant i den senste tid. 

Men torsdag blev rygtet om en mulig Christian Eriksen-retur til Tottenham bragt i spil af den italienske avis La Gazzetta dello Sport. Og ifølge mediet The Athletic er der faktisk en chance for, at Eriksen kan være på vej tilbage til Tottenham, omend der er tale om en lille chance. 

– På baggrund af alt det, han opnåede i Tottenham, er der en forståelig fascination ved tanken om, at Eriksen kan vende tilbage til klubben, et år efter hans skifte til Inter. Vores opfattelse er, at det er usandsynligt, at det kommer til at ske, omend kilder har sagt, at der eksisterer ‘en lille chance’, lyder det således fra The Athletic. 

– Eriksen blev faktisk tilbudt til Spurs i slutningen af sommerens vindue, men Levy (Tottenhams bestyrelsesformand, red.) afviste. Hvis man ser bort fra romantikken, er det nemt at se, hvorfor der er en modvilje mod at hente ham tilbage. Hans løn er enorm, og den lave skatteprocent for de bedste betalte i Italien betyder, at Tottenham vil skulle betale ham en formue, hvis han skal fortsætte med at tjene de omtrent 7,5 millioner euro (56 millioner kroner, red.), som han årligt tjener i Inter. 

– Derudover er der det faktum, at han fylder 29 år i næste måned, samt at han – baseret på de seneste 18 måneder – ser ud til at være ved at falde lidt af på den. 

Alli-exit kan medføre åbning
Ifølge The Athletic er der dog én ting, der kan gøre en Christian Eriksen-retur til Tottenham en lille smule mere sandsynligt. 

– Hvis Spurs siger farvel til Dele Alli (midtbanespilleren rygtes til PSG, red.), så kan Eriksen blive mere interessant. Men vi taler om en del ting, der skal falde i hak.

Udover et Alli-exit er den primære ting, der skal falde i hak, altså formentligt, at Christian Eriksen skal gå med til at gå væsentligt ned i løn. Ifølge transfereksperten Gianluca Di Marzio er det dog et faktum, at José Mourinho er interesseret i at hente Eriksen tilbage til Tottenham





FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Frank reddet i døende sekunder

– Jeg synes, at det er helt latterligt

– Brøndby er chanceløse

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Storklub meldes interesseret

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Afvist

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer