Dansker skulle lukke Højlund ned: – Det var sjovt!

Sebastian Otoa har været uheldig i starten af denne Serie A-sæson, men fik endelig chancen, da Rasmus Højlund og Napoli skulle stoppes.



Sebastian Otoa er i gang med at forfølge sin italienske fodbolddrøm.

Forsvarspilleren vinkede i vinter farvel til ‘Nordens Paris’ og tog i stedet til Genoa, der holder til i Serie A.

Aktuelt er han med U21-landsholdet, der skal forsøge at spille sig til den kommende slutrunde. Og det er en glad mand, Tipsbladet møder over en Zoom-forbindelse.

– Jeg føler mig godt tilpas både på og uden for banen og er glad for de danske gutter, der også er dernede. Det er specielt Frendrup, der har været dernede længe, hvis jeg nu har nogle spørgsmål til det italienske, er han stærk til at hjælpe.

Spilletid er det ikke blevet til meget af efter sommerpausen, men det skyldes stort uheld i form af en skade, der kom på et meget træls tidspunkt.

– Det var ikke så fedt, min forsæson var god, hvor jeg spillede. Så er det ærgerligt, at ugen før vi startede i Serie A blev jeg skadet, men jeg har forsøgt at komme så godt igennem det som muligt og komme ud på den anden side med en god fornemmelse og sørget for at vende tilbage til en god rytme og gøre min ting for at holde kroppen god. Så det var ikke som forventet, men jeg er kommet godt videre fra det.

Ilddåb mod Napoli

Sebastian Otoa har knoklet sig tilbage efter sin skade, og forløsningen på det hele blev, at han kom på banen senest, da han mødte Napoli og en særdeles varm angriber i form af Rasmus Højlund, der også scorede i kampen.

– Det var fedt, det var min første kamp i denne sæson, så det var fedt at kunne komme ind og bidrage mod så stort et hold også.

Særligt det at skulle stå over for den danske landsholdsspiller var en opgave, den tidligere AaB-stopper satte pris på.

– Det var sjovt, jeg kender ham godt og har spillet lidt med ham, da vi var yngre, men det var en god oplevelse. Han er en god angriber, så det var sjovt at duellere med ham. Han har hele pakken som angriber. I forhold til positionering er han hurtig, som også spiller ind, han er også stærk.

Genoa-danskeren er noteret for fire kampe for sin klub, han håber, at han i løbet af denne sæson kan bide sig fast i startopstillingen.





‘Køb ikke Franculino Djú’


Øv! Nedtur for Aral Simsir

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Steve Coopers højre hånd afviser

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Vil købe dansk landsholdsbobler

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Åge Hareide er alvorligt syg

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Ny kæmpeklub er interesseret

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Pione Sisto på vej væk?

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

AGF straffet med stor bøde

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold