Victor Lind valgte i januar at forlade FC Midtjylland på et lejeophold, og det har vist sig at være en god beslutning for den danske U21-landsholdsspiller.
Den 20-årige kantspiller har nemlig haft stor succes i IFK Norrköping, hvor han har været fast mand på holdet, der aktuelt ligger nummer syv i Allsvenskan.
Ifølge Victor Lind selv er det IFK Norrköpings danske cheftræner Glen Ridddersholm, der har en stor del af æren for, at lejeopholdet har været en succes.
– Han har hjulpet mig meget, både på og udenfor banen med de små ting. Jeg er super glad for at have lært ham at kende, og for at have haft som træner nu, siger Victor Lind til Tipsbladet og fortsætter:
– Han går meget op i de små detaljer. Han har hjulpet mig meget mentalt udenfor banen, og ellers har han bare hjulpet med de små ting inde på banen.
Hvordan har Glen Riddersholm hjulpet dig?
– Det er i forhold til det med at komme op til voksenfodbold. Det skal man lige vænne sig til, og det føler jeg, at jeg har vænnet mig til nu, lyder det fra Victor Lind.
Glen Riddersholm har udtrykt et ønske om at beholde Victor Lind i næste sæson, men den unge kantspiller ved endnu ikke selv, hvor han skal spille efter årsskiftet.
– Jamen, det ved jeg faktisk ikke engang. Lige nu er planen, at jeg skal tilbage til Midtjylland om en måned, men ellers har jeg egentlig ikke snakket med min agent endnu. Jeg har altid sagt, at jeg lægger stor vægt på spilletid. Men jeg ved ikke, hvad der skal ske, siger Victor Lind.
Victor Lind, der i denne sæson har scoret seks mål i Allsvenskan, har kontrakt med FC Midtjylland frem til udgangen af 2026.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
