28 mål i 17 kampe: Er han FCM’s frelser?

FC Midtjylland er i dyb krise og har det især vanskeligt i offensiven. Findes løsningen i egne rækker?



Ulven er et frygtet rovdyr, men de midtjyske ulve er der ingen bid i i øjeblikket. I hvert fald ikke dem, der løber rundt på MCH Arena. 

FC Midtjylland er lige nu mere tandløse, end klubben har været i adskillige år, og søndag var fiaskoen total, da bundproppen Lyngby vandt 3-1 i Herning. Dermed er Albert Capellas' mandskab i overhængende fare for at misse mesterskabsspillet.

Én af FC Midtjyllands hovedpiner er en blodfattig offensiv, hvor det lige nu er svært at få øje på andre end Gustav Isaksen, der kan gøre en forskel. Albert Capellas har forsøgt mange forskellige konstellationer uden ret meget held i sprøjten.

Måske gemmer løsningen på spaniernes kvaler sig på FC Midtjyllands eget U19-hold…

Her løber 18-årige Gustav Ørsøe Christensen rundt, og det er i hvert fald en spiller, der hverken har problemer med selvtilliden eller med at score mål. I denne sæson har han scoret svimlende 28 mål i 17 kampe i U19-Ligaen, og dermed er han på vej mod en historisk sæson i dansk ungdomsfodbold. 

Lørdag scorede han to mål mod AaB, og for blot et par uger siden scorede Gustav Ørsøe Christensen hele fem kasser mod Sønderjyske. 

Selv om offensivspilleren gør det formidabelt på FC Midtjyllands U19-hold, virker han dog ikke til at være særlig tæt på førsteholdet. I denne sæson har Ørsøe således ikke været udtaget til en eneste Superliga-kamp. Han fik dog spilletid mod Sturm Graz i Europa League og mod FA 2000 i pokalen i efteråret – i sidstnævnte opgør scorede han. 

Tipsbladet talte for en måned siden med Kenneth Andersen, der er U19-træner i FC Midtjylland, og han storroste målmaskinen Gustav Ørsøe Christensen.

– Han har sit udgangspunkt på venstre kant, men han er meget fleksibel. Han kan også spille i midten, og han kan både spille i en formation med to og tre angribere. Jeg vil kalde ham en rendyrket angriber, som er god til at snuse chancerne op, stå de rigtige steder og lave både de lette og svære mål, siger Kenneth Andersen til Tipsbladet og fortsætter:

– Samtidig er han dygtig til at sætte sig selv i scene forstået på den måde, at han er god en mod en. Gustav har den store styrke, at han kan gå begge veje og afslutte med både højre og venstre.

– Så jeg kan rose Gustav rigtig meget, men han har også nogle dygtige holdkammerater omkring sig. De forstår at sætte ham i scene på den rigtige måde og udnytte de styrker, han har. Holdet er sat godt op omkring ham, lød det fra Kenneth Andersen.

Om Albert Capellas er klar til at give Gustav Ørsøe Christensen chancen, vil tiden vise, men der skal i hvert fald ske et eller andet i FC Midtjylland, og en trænerfyring vil ikke være urimelig. Det mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen – læs hans kommentar om krisen i FCM her.

I videoen i toppen af artiklen kan du se et længere interview med Claus Steinlein.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’