– Jeg fik at vide, at jeg var pinlig, og at jeg skulle dø og ikke spille fodbold mere.
Den slags hadbeskeder har AaB-spilleren Kristoffer Pallesen prøvet at få på de sociale medier efter en fodboldkamp mod Brøndby.
– Når pulsen og promillen hos fodboldfans er høj, får man lige et par kommentarer med på vejen. Det er ved at blive hverdag, at det sker, sukker Pallesen.
Ikke nok med at det gik ud over AaB-spilleren, så gik det dengang også ud over kæresten, som siden blev hustru.
– Det, der var ekstraordinært, var, at de faktisk også begyndte at skrive til min kæreste, at hvordan kunne hun være sammen med sådan en, der filmede, og at jeg ikke var en rigtig mand.
– Jeg kan huske, at det virkelig gjorde indtryk på mig, at det gjorde så ondt på hende, siger backen.
Han overvejede at anmelde det til politiet og droppe de sociale medier, men gjorde ingen af delene.
– Jeg har efterhånden fået et lag teflon på huden, så det glider lidt nemmere af. Men det gjorde stadig ondt, og det gjorde særligt ondt på min kæreste, husker Pallesen.
Han understreger, at han langtfra føler sig som en spiller, der har været mest udsat for hadbeskeder.
Men oplevelserne har været nok til, at han har overvejet at droppe de sociale medier. Det har han dog endnu ikke valgt at gøre.
– I forvejen skærmer jeg mig fra aviser og de frygtelige kommentarspor, som er både på Facebook og Instagram. Men hvis jeg skal skærme mig helt, skal jeg jo købe mig en Nokia 3310.
– Selv hvis jeg sletter alt, hvad der hedder Facebook og Instagram, tror jeg alligevel, at de vil finde vej til mig. Det er også et spørgsmål om, hvor meget man skal skærme sig selv.
– Jeg synes jo også, at det er meget sjovt at følge med i, hvad mine venner og bekendte laver. Prisen er, at man så desværre også er tilgængelig for hadbeskeder, siger han.
Pallesen har ikke anmeldt hadbeskederne til politiet. Han føler, det er lidt op ad bakke.
– Typisk er det fra profiler, hvor det er uigenkendeligt, hvem det skulle være. Det er så nemt at sætte sig bag en skærm og være uidentificerbar og skrive til folk.
– Man kan se, at der sidder et menneske bagved, men man har ingen mulighed for at se, hvem det menneske er. Det er slemt og noget, der fylder mere og mere i fodboldtrupper rundt omkring, siger han.
Pallesen mener, at det skal være nemmere at identificere folk på de sociale medier.
– Det er en fuldstændig gratis omgang at skrive, hvad man vil. Vi skal værne om ytringsfriheden, men det har også en grænse, hvad man kan tillade sig at skrive til folk.
– Det kan godt være, at vi er offentlige personer, fordi vi er sportsudøvere. Men man skal huske, at vi også er almindelige mennesker, som har familier.
– Vi er på de sociale medier for at kunne promovere os positivt og have et ganske almindeligt socialt liv. Det er, som om vi bliver betragtet som robotter og ikke mennesker, siger Pallesen.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Det er mesterskabsklasse, AGF!
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg