– Jeg fik at vide, at jeg var pinlig, og at jeg skulle dø og ikke spille fodbold mere.
Den slags hadbeskeder har AaB-spilleren Kristoffer Pallesen prøvet at få på de sociale medier efter en fodboldkamp mod Brøndby.
– Når pulsen og promillen hos fodboldfans er høj, får man lige et par kommentarer med på vejen. Det er ved at blive hverdag, at det sker, sukker Pallesen.
Ikke nok med at det gik ud over AaB-spilleren, så gik det dengang også ud over kæresten, som siden blev hustru.
– Det, der var ekstraordinært, var, at de faktisk også begyndte at skrive til min kæreste, at hvordan kunne hun være sammen med sådan en, der filmede, og at jeg ikke var en rigtig mand.
– Jeg kan huske, at det virkelig gjorde indtryk på mig, at det gjorde så ondt på hende, siger backen.
Han overvejede at anmelde det til politiet og droppe de sociale medier, men gjorde ingen af delene.
– Jeg har efterhånden fået et lag teflon på huden, så det glider lidt nemmere af. Men det gjorde stadig ondt, og det gjorde særligt ondt på min kæreste, husker Pallesen.
Han understreger, at han langtfra føler sig som en spiller, der har været mest udsat for hadbeskeder.
Men oplevelserne har været nok til, at han har overvejet at droppe de sociale medier. Det har han dog endnu ikke valgt at gøre.
– I forvejen skærmer jeg mig fra aviser og de frygtelige kommentarspor, som er både på Facebook og Instagram. Men hvis jeg skal skærme mig helt, skal jeg jo købe mig en Nokia 3310.
– Selv hvis jeg sletter alt, hvad der hedder Facebook og Instagram, tror jeg alligevel, at de vil finde vej til mig. Det er også et spørgsmål om, hvor meget man skal skærme sig selv.
– Jeg synes jo også, at det er meget sjovt at følge med i, hvad mine venner og bekendte laver. Prisen er, at man så desværre også er tilgængelig for hadbeskeder, siger han.
Pallesen har ikke anmeldt hadbeskederne til politiet. Han føler, det er lidt op ad bakke.
– Typisk er det fra profiler, hvor det er uigenkendeligt, hvem det skulle være. Det er så nemt at sætte sig bag en skærm og være uidentificerbar og skrive til folk.
– Man kan se, at der sidder et menneske bagved, men man har ingen mulighed for at se, hvem det menneske er. Det er slemt og noget, der fylder mere og mere i fodboldtrupper rundt omkring, siger han.
Pallesen mener, at det skal være nemmere at identificere folk på de sociale medier.
– Det er en fuldstændig gratis omgang at skrive, hvad man vil. Vi skal værne om ytringsfriheden, men det har også en grænse, hvad man kan tillade sig at skrive til folk.
– Det kan godt være, at vi er offentlige personer, fordi vi er sportsudøvere. Men man skal huske, at vi også er almindelige mennesker, som har familier.
– Vi er på de sociale medier for at kunne promovere os positivt og have et ganske almindeligt socialt liv. Det er, som om vi bliver betragtet som robotter og ikke mennesker, siger Pallesen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
David Moyes griner over gult kort for jubel
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
TOPNYHED