Åben for Superliga-transfer: – Lukker ingen døre

Serginho er glad for interessen fra fans, medier og andre klubber, men indtil sommer koncentrerer han sig om jagten på Europa med Viborg og vælger intet til eller fra omkring fremtiden.



VIBORG (Tipsbladet): Det er fast tradition i Superligaen, at vi i løbet af forårets kampe pejler os ind på, hvem der kan indbringe mange penge på sommerens transfermarked.

Og man behøver ikke været Champions League-vindende chefscout eller dataanalytiker for at se, at Serginho er et af Superligaens varmeste bud på en stor udlandstransfer.

Kantspilleren har gjort det fremragende for Viborg og har sådan set allerede været varm i et års tid, og den unge portugisers måde at håndtere interessen har imponeret sportschef Mads Agesen, fortæller Viborg-chefen, mens Serginho og holdkammeraterne knokler på træningsbanen under ledelse af Jakob Poulsen og hans stab.

– Jeg kan sige, at den måde, han tacklede den situation, der var i vinter, hvor vi kom frem til, at han ikke skulle sælges, det synes jeg godt nok var flot, siger Mads Agesen.

Serginho har haft en god sæson og topper assistlisten i Superligaen. Foto: Alamy

Og Serginho har skullet vænne sig til at være ombejlet fra at være et af mange talenter, der knoklede for et gennembrud i den voldsomme konkurrence i fodboldgale Portugal, hvor klubberne udvikler et hav af dygtige spillere.

Men det er samlet set yderst positivt, mener Serginho, da Tipsbladet efter træningspasset spørger ind til karrieren og al den interesse, kantspilleren oplever i disse uger, ikke mindst på transfermarkedet.

– Jeg er ok med det. Hvis folk vil tale om mig, er det godt. Og ikke kun godt for mig men også for klubben. Og det er ok med mig, det er helt normalt. Vi spiller fodbold, og når det går godt, taler folk om dig, og jeg er glad for, at folk kan lide mit spil. Men det er også helt fint, når ingen taler om os, og jeg fokuserer kun på det, jeg kan kontrollere. Og det er at blive ved med at arbejde og presse på til træning og i kampene, så vi kan vinde og blive bedre, siger Serginho til Tipsbladet.

– Jeg føler mig glad og vil gerne takke for den støtte, jeg får fra folk. Jeg prøver bare at være mig selv på banen og at hjælpe holdet og blive bedre. Det er hver dag til træning og til hver kamp, jeg skal være en bedre person og spiller. Og så kan jeg en dag få chancen for at få mine drømme opfyldt.

Udelukker ikke Superliga-toppen

Som Tipsbladet fortalte sidste år, var der allerede i 2024 særdeles håndfast og konkret interesse fra udlandet med millionbud, i euro, på kantspilleren.

Og det har der også været her i begyndelsen af 2025 fra minimum én klub, der spiller i en Top 5-liga, mens en lang række andre klubber ifølge Tipsbladets oplysninger følger Serginho tæt og overvejer transfer-situationen til sommer.

Det var en attraktiv og interessant mulighed fra udlandet i vinterens danske transfervindue, men Serginho har aktivt valgt ikke at brokke sig eller ærgre sig, for det hjælper ingenting, mener den unge portugiser.

– Der var en del rygter, og der kom også klubber, men jeg blev her og venter og ser, hvad der sker. Og jeg er lige nu kun fokuseret på klubben, siger Serginho til Tipsbladet om vinterens konkrete interesse fra udlandet, hvor der var flere klubber på banen end Espanyol og Besiktas, der blev nævnt offentligt.

– Vi er alle mennesker, og nogle gange vil vi gerne noget andet. Men jeg har det sådan, at hvis man er glad i klubben og vinduet er lukket, og man har en kontrakt, så skal man bare give alt, man har for klubben. Klubben hjælper dig og betaler, og så skal du give alt, du har i dig for klubben, og det forsøger jeg altid at gøre.

– Jeg vil hele gerne være en bedre version, end jeg var dagen før, komme til flere muligheder, skaber flere chancer og skabe assists, der hjælper holdet. Ja, det hjælper mig individuelt, men det hjælper også holdet, ligesom holdet hjælper mig og gøre det muligt for mig at spille godt. Det hele handler om at give holdet de bedste chancer for at vinde, siger Serginho.

Viborg-sportschef Mads Agesen taler om muligheden for en kontraktforlængelse med Serginhos agenter, så VFF får papir på profilen til længere end 30. juni 2026, men den snak overlader Serginho til Agesen og repræsentanterne.

– Jeg ved ærlig talt ikke, hvordan det ligger. Det kan fint passe, at de taler sammen om det, og når de måske på et tidspunkt når frem til noget, så kommer de og taler med mig om det. Men det er jo ikke mit job at bruge kræfter på det. Det er mine agenter, der skal se på det, sammen med Mads [Agesen]. Og så ser vi, hvad der sker, siger Serginho.

Og hvad det så er, det vil og kan Serginho ikke spå om.

Se også, hvor gode Serginhos data er

Udenlandske klubber er interesserede, men det er også oplagt, at FC København som minimum gør sig overvejelsen, efter man købte Serginhos forgænger Elias Achouri fra Viborg, og så ville FC Midtjylland eller Brøndby IF næppe heller takke nej til portugiseren, som Viborg dog helst vil sælge til udlandet.

– Alt er muligt, alt står åbent. Jeg lukker aldrig en dør. Det kan man ikke tillade sig, at lukke døre.

– Alt kan ske, det kan være her [i Danmark], det kan være i et andet land. Alt er åbent. Men jeg tænker ikke for meget over det, jeg vil først tænke på det, når transfervinduet er åbent igen og der sker noget. Nu vil jeg og klubben på en syvendeplads og kvalificere os til Europa, mens jeg skal bidrage med flere kampafgørende aktioner, siger Serginho.

Viborg FF er to point efter søndagens modstander Silkeborg i tabellen, hvor syveren som bekendt får en Europa-playoffkamp på udebane mod nummer tre eller fire fra medaljeslutspillet.

Du kan finde optakten til Viborg FF-Silkeborg IF, der spilles søndag klokken 14, her.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

FC Midtjylland henter ny back

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Magiske Messi slår til igen