Åben for Superliga-transfer: – Lukker ingen døre

Serginho er glad for interessen fra fans, medier og andre klubber, men indtil sommer koncentrerer han sig om jagten på Europa med Viborg og vælger intet til eller fra omkring fremtiden.



VIBORG (Tipsbladet): Det er fast tradition i Superligaen, at vi i løbet af forårets kampe pejler os ind på, hvem der kan indbringe mange penge på sommerens transfermarked.

Og man behøver ikke været Champions League-vindende chefscout eller dataanalytiker for at se, at Serginho er et af Superligaens varmeste bud på en stor udlandstransfer.

Kantspilleren har gjort det fremragende for Viborg og har sådan set allerede været varm i et års tid, og den unge portugisers måde at håndtere interessen har imponeret sportschef Mads Agesen, fortæller Viborg-chefen, mens Serginho og holdkammeraterne knokler på træningsbanen under ledelse af Jakob Poulsen og hans stab.

– Jeg kan sige, at den måde, han tacklede den situation, der var i vinter, hvor vi kom frem til, at han ikke skulle sælges, det synes jeg godt nok var flot, siger Mads Agesen.

Serginho har haft en god sæson og topper assistlisten i Superligaen. Foto: Alamy

Og Serginho har skullet vænne sig til at være ombejlet fra at være et af mange talenter, der knoklede for et gennembrud i den voldsomme konkurrence i fodboldgale Portugal, hvor klubberne udvikler et hav af dygtige spillere.

Men det er samlet set yderst positivt, mener Serginho, da Tipsbladet efter træningspasset spørger ind til karrieren og al den interesse, kantspilleren oplever i disse uger, ikke mindst på transfermarkedet.

– Jeg er ok med det. Hvis folk vil tale om mig, er det godt. Og ikke kun godt for mig men også for klubben. Og det er ok med mig, det er helt normalt. Vi spiller fodbold, og når det går godt, taler folk om dig, og jeg er glad for, at folk kan lide mit spil. Men det er også helt fint, når ingen taler om os, og jeg fokuserer kun på det, jeg kan kontrollere. Og det er at blive ved med at arbejde og presse på til træning og i kampene, så vi kan vinde og blive bedre, siger Serginho til Tipsbladet.

– Jeg føler mig glad og vil gerne takke for den støtte, jeg får fra folk. Jeg prøver bare at være mig selv på banen og at hjælpe holdet og blive bedre. Det er hver dag til træning og til hver kamp, jeg skal være en bedre person og spiller. Og så kan jeg en dag få chancen for at få mine drømme opfyldt.

Udelukker ikke Superliga-toppen

Som Tipsbladet fortalte sidste år, var der allerede i 2024 særdeles håndfast og konkret interesse fra udlandet med millionbud, i euro, på kantspilleren.

Og det har der også været her i begyndelsen af 2025 fra minimum én klub, der spiller i en Top 5-liga, mens en lang række andre klubber ifølge Tipsbladets oplysninger følger Serginho tæt og overvejer transfer-situationen til sommer.

Det var en attraktiv og interessant mulighed fra udlandet i vinterens danske transfervindue, men Serginho har aktivt valgt ikke at brokke sig eller ærgre sig, for det hjælper ingenting, mener den unge portugiser.

– Der var en del rygter, og der kom også klubber, men jeg blev her og venter og ser, hvad der sker. Og jeg er lige nu kun fokuseret på klubben, siger Serginho til Tipsbladet om vinterens konkrete interesse fra udlandet, hvor der var flere klubber på banen end Espanyol og Besiktas, der blev nævnt offentligt.

– Vi er alle mennesker, og nogle gange vil vi gerne noget andet. Men jeg har det sådan, at hvis man er glad i klubben og vinduet er lukket, og man har en kontrakt, så skal man bare give alt, man har for klubben. Klubben hjælper dig og betaler, og så skal du give alt, du har i dig for klubben, og det forsøger jeg altid at gøre.

– Jeg vil hele gerne være en bedre version, end jeg var dagen før, komme til flere muligheder, skaber flere chancer og skabe assists, der hjælper holdet. Ja, det hjælper mig individuelt, men det hjælper også holdet, ligesom holdet hjælper mig og gøre det muligt for mig at spille godt. Det hele handler om at give holdet de bedste chancer for at vinde, siger Serginho.

Viborg-sportschef Mads Agesen taler om muligheden for en kontraktforlængelse med Serginhos agenter, så VFF får papir på profilen til længere end 30. juni 2026, men den snak overlader Serginho til Agesen og repræsentanterne.

– Jeg ved ærlig talt ikke, hvordan det ligger. Det kan fint passe, at de taler sammen om det, og når de måske på et tidspunkt når frem til noget, så kommer de og taler med mig om det. Men det er jo ikke mit job at bruge kræfter på det. Det er mine agenter, der skal se på det, sammen med Mads [Agesen]. Og så ser vi, hvad der sker, siger Serginho.

Og hvad det så er, det vil og kan Serginho ikke spå om.

Se også, hvor gode Serginhos data er

Udenlandske klubber er interesserede, men det er også oplagt, at FC København som minimum gør sig overvejelsen, efter man købte Serginhos forgænger Elias Achouri fra Viborg, og så ville FC Midtjylland eller Brøndby IF næppe heller takke nej til portugiseren, som Viborg dog helst vil sælge til udlandet.

– Alt er muligt, alt står åbent. Jeg lukker aldrig en dør. Det kan man ikke tillade sig, at lukke døre.

– Alt kan ske, det kan være her [i Danmark], det kan være i et andet land. Alt er åbent. Men jeg tænker ikke for meget over det, jeg vil først tænke på det, når transfervinduet er åbent igen og der sker noget. Nu vil jeg og klubben på en syvendeplads og kvalificere os til Europa, mens jeg skal bidrage med flere kampafgørende aktioner, siger Serginho.

Viborg FF er to point efter søndagens modstander Silkeborg i tabellen, hvor syveren som bekendt får en Europa-playoffkamp på udebane mod nummer tre eller fire fra medaljeslutspillet.

Du kan finde optakten til Viborg FF-Silkeborg IF, der spilles søndag klokken 14, her.





LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Tottenham under stregen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

‘Jeg er rørt og glad’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Cooper gav hård og ærlig besked

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

AGF snubler i guldkampen

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Barcelona klager til UEFA

Hård kritik af FCM-profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Chelsea – Manchester City

Liverpool – Fulham

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!