VIBORG (Tipsbladet): Det er fast tradition i Superligaen, at vi i løbet af forårets kampe pejler os ind på, hvem der kan indbringe mange penge på sommerens transfermarked.
Og man behøver ikke været Champions League-vindende chefscout eller dataanalytiker for at se, at Serginho er et af Superligaens varmeste bud på en stor udlandstransfer.
Kantspilleren har gjort det fremragende for Viborg og har sådan set allerede været varm i et års tid, og den unge portugisers måde at håndtere interessen har imponeret sportschef Mads Agesen, fortæller Viborg-chefen, mens Serginho og holdkammeraterne knokler på træningsbanen under ledelse af Jakob Poulsen og hans stab.
– Jeg kan sige, at den måde, han tacklede den situation, der var i vinter, hvor vi kom frem til, at han ikke skulle sælges, det synes jeg godt nok var flot, siger Mads Agesen.

Og Serginho har skullet vænne sig til at være ombejlet fra at være et af mange talenter, der knoklede for et gennembrud i den voldsomme konkurrence i fodboldgale Portugal, hvor klubberne udvikler et hav af dygtige spillere.
Men det er samlet set yderst positivt, mener Serginho, da Tipsbladet efter træningspasset spørger ind til karrieren og al den interesse, kantspilleren oplever i disse uger, ikke mindst på transfermarkedet.
– Jeg er ok med det. Hvis folk vil tale om mig, er det godt. Og ikke kun godt for mig men også for klubben. Og det er ok med mig, det er helt normalt. Vi spiller fodbold, og når det går godt, taler folk om dig, og jeg er glad for, at folk kan lide mit spil. Men det er også helt fint, når ingen taler om os, og jeg fokuserer kun på det, jeg kan kontrollere. Og det er at blive ved med at arbejde og presse på til træning og i kampene, så vi kan vinde og blive bedre, siger Serginho til Tipsbladet.
– Jeg føler mig glad og vil gerne takke for den støtte, jeg får fra folk. Jeg prøver bare at være mig selv på banen og at hjælpe holdet og blive bedre. Det er hver dag til træning og til hver kamp, jeg skal være en bedre person og spiller. Og så kan jeg en dag få chancen for at få mine drømme opfyldt.
Udelukker ikke Superliga-toppen
Som Tipsbladet fortalte sidste år, var der allerede i 2024 særdeles håndfast og konkret interesse fra udlandet med millionbud, i euro, på kantspilleren.
Og det har der også været her i begyndelsen af 2025 fra minimum én klub, der spiller i en Top 5-liga, mens en lang række andre klubber ifølge Tipsbladets oplysninger følger Serginho tæt og overvejer transfer-situationen til sommer.
Det var en attraktiv og interessant mulighed fra udlandet i vinterens danske transfervindue, men Serginho har aktivt valgt ikke at brokke sig eller ærgre sig, for det hjælper ingenting, mener den unge portugiser.
– Der var en del rygter, og der kom også klubber, men jeg blev her og venter og ser, hvad der sker. Og jeg er lige nu kun fokuseret på klubben, siger Serginho til Tipsbladet om vinterens konkrete interesse fra udlandet, hvor der var flere klubber på banen end Espanyol og Besiktas, der blev nævnt offentligt.

– Vi er alle mennesker, og nogle gange vil vi gerne noget andet. Men jeg har det sådan, at hvis man er glad i klubben og vinduet er lukket, og man har en kontrakt, så skal man bare give alt, man har for klubben. Klubben hjælper dig og betaler, og så skal du give alt, du har i dig for klubben, og det forsøger jeg altid at gøre.
– Jeg vil hele gerne være en bedre version, end jeg var dagen før, komme til flere muligheder, skaber flere chancer og skabe assists, der hjælper holdet. Ja, det hjælper mig individuelt, men det hjælper også holdet, ligesom holdet hjælper mig og gøre det muligt for mig at spille godt. Det hele handler om at give holdet de bedste chancer for at vinde, siger Serginho.
Viborg-sportschef Mads Agesen taler om muligheden for en kontraktforlængelse med Serginhos agenter, så VFF får papir på profilen til længere end 30. juni 2026, men den snak overlader Serginho til Agesen og repræsentanterne.
– Jeg ved ærlig talt ikke, hvordan det ligger. Det kan fint passe, at de taler sammen om det, og når de måske på et tidspunkt når frem til noget, så kommer de og taler med mig om det. Men det er jo ikke mit job at bruge kræfter på det. Det er mine agenter, der skal se på det, sammen med Mads [Agesen]. Og så ser vi, hvad der sker, siger Serginho.
Og hvad det så er, det vil og kan Serginho ikke spå om.
Se også, hvor gode Serginhos data er
Udenlandske klubber er interesserede, men det er også oplagt, at FC København som minimum gør sig overvejelsen, efter man købte Serginhos forgænger Elias Achouri fra Viborg, og så ville FC Midtjylland eller Brøndby IF næppe heller takke nej til portugiseren, som Viborg dog helst vil sælge til udlandet.
– Alt er muligt, alt står åbent. Jeg lukker aldrig en dør. Det kan man ikke tillade sig, at lukke døre.
– Alt kan ske, det kan være her [i Danmark], det kan være i et andet land. Alt er åbent. Men jeg tænker ikke for meget over det, jeg vil først tænke på det, når transfervinduet er åbent igen og der sker noget. Nu vil jeg og klubben på en syvendeplads og kvalificere os til Europa, mens jeg skal bidrage med flere kampafgørende aktioner, siger Serginho.
Viborg FF er to point efter søndagens modstander Silkeborg i tabellen, hvor syveren som bekendt får en Europa-playoffkamp på udebane mod nummer tre eller fire fra medaljeslutspillet.
Du kan finde optakten til Viborg FF-Silkeborg IF, der spilles søndag klokken 14, her.
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
Medier jubler over USA’s nedtur
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
OPTAKT
Argentina – Egypten
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Hvor er Kasper Dolberg?
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE