Afslører: Sådan var forhandlingerne med CV

Jesper Hansen er en glad (mål)mand, efter han har forlænget kontrakten i AGF indtil 2026.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er svært at fange Jesper Hansen på en dårlig dag.

Masser af clean sheets, en fast plads i målet igen efter at have været bænkevarmer det meste af 2023/24-sæsonen bag Bailey Peacock-Farrell – og så en ny kontrakt frem til sommeren 2026 at tage med sig frem mod søndagens Viborg-kamp og de efterfølgende 15 måneder.

Og han er da også i godt humør, målmanden, der mødte idolet Gianluigi Buffon i en Champions League-kamp for FC Nordsjælland for efterhånden mange år siden og nu så småt truer med at blive ved lige så længe.

– Det er superfedt, siger Jesper Hansen til Tipsbladet.

– Det gør da noget, at jeg stadig er i gang og leverer. Det betyder da rigtig meget. Ikke sådan at jeg bare skal stile efter 45 år og alt muligt. Men der er ikke noget, der forhindrer mig i det, når jeg har det, som jeg har det. Og det kan være, jeg mærker noget helt andet om et år. Det ved jeg ikke. Og det er også derfor jeg ikke tør sige alt muligt om, at jeg skal gå efter at gøre det samme som idolet.

– Men det er en kæmpe inspiration for mig. Altså, hvorfor ikke? Hvorfor kan vi ikke have en i Danmark, der bliver ved? Mig og Thomas Mikkelsen [Brøndbys reservemålmand, der fylder 42 til august] er godt i gang med det.

Læs om Thomas Mikkelsens jagt på aldersrekorden i Superligaen

– Det er beundringsværdigt, at nogle i de lidt ældre generationer af målmænd har kunne gøre det. Så hvorfor skulle vi ikke også kunne det, os der er en generation yngre? Spillerne bliver også yngre og yngre og får hurtigere og hurtigere debut. Så hvorfor skulle vi ikke også kunne gøre som de gamle, garvede keepere før os. Jeg ser det da ikke som en umulig opgave. Det er både et mentalt og fysisk spørgsmål, siger Jesper Hansen.

Markant anderledes
For et år siden stod Jesper Hansen og skulle finde ud af, om fodboldkarrieren stadig var noget for ham.

Han havde været reserve i mange måneder, og selv om cheftræner Uwe Rösler tydeligt signalerede og fortalte, hvor glad han var for Hansen, var det ikke givet, han ville fortsætte i AGF, hvis muligheden bød sig, lige som det har været i den nuværende sæson.

– Det var et godt tidspunkt på at mærke efter. Når man som mig er en lidt erfaren herre, så skal man jo hele tiden mærke efter løbende. Men den forsvandt ikke, den der træningsiver og det der med, at man gerne vil, også selv om det er surt, der er minusgrader, det regner, der er slud, sne og så videre. Der skulle jeg være sikker på, at jeg gerne ville det, eller om det var tid til at tænke over noget andet, siger Jesper Hansen.

– Men der var jeg ikke, og jeg kom igennem en periode, der var lidt ‘tough’. Nu står jeg her, hvor det hele er vendt på hovedet, og hvor jeg indtil videre har spillet alle kampene i sæsonen. Det var en god beslutning, jeg tog sidste år om at fortsætte, og nu er der bare endnu større glæde, fordi jeg spiller og det går godt for os.

Nemt at komme i mål
For AGF-målmanden var det alligevel lidt spændende, da Stig Inge Bjørnebye i de første dage i januar blev sat fra bestillingen fra sportschef med sidste dag her i foråret ved kontraktudløb, mens Carsten V. Jensen skulle tage over.

For en ny chef kan jo se tingene anderledes, og det var AGF-målmanden også spændt på, de første gange, han skulle tale om kontrakten med den ny fodbolddirektør.

-Vi tog en snak med på træningslejen, og det gik godt. Det var positivt feedback, jeg fik der. Vi aftalte, at vi skulle få det på plads, når vi kom hjem, siger Jesper Hansen.

– Så kom vi i gang med kampene. Jeg tog det stille og roligt, og så satte vi os ned og kiggede på det. Så fik vi det på plads efter weekendens kamp. Så det er gået meget stille og roligt, og taget den tid, det har taget. Der har ikke været så mange snakke, så det har været forholdsvis nemt.

– Jeg håbede, at der ikke var nogle ændringer i planen. Nu er Stig her jo ikke mere, CV er kommet til, så jeg håbede selvfølgelig, at de syntes om det, jeg havde leveret. Jeg synes selv, jeg stod et godt sted til forhandlingerne sammenlignet med situationen for et år siden. Det er dejligt, at der er skrevet under, og at jeg har udsigt til en sæson mere, siger AGF-målmanden, der ikke startede fra nul i samtalerne og forhandlingerne med klubben, efter ‘CV’ tog over.

Læs om Carsten V. Jensens vej til AGF-jobbet her

– Den motorvej var blevet asfalteret på forhånd. Det har været et rigtig godt og nemt forløb. Der har ikke været noget af det, jeg efterhånden har prøvet nogle gange gennem karrieren, hvor der kan være alle mulige ting, der kan komme til forhandling. Det her har været en nem proces. Det fedeste for mig er, at det er et skulderklap til mig fra klubbens side. De kan lide det, de har set, og de er glade for mig. Og for mig er det samme følelse den anden vej rundt, så det hele går op i en højere enhed her, siger Jesper Hansen.

Tænker kun på at spille
I slutningen af denne måned fylder Jesper Hansen 40 år, og han er altså 41 år og tre måneder, når den nye kontrakt har udløb.

Og det er jo ganske naturligt for Hansen selv men også omgivelserne at tænke over, hvad der skal ske efter karrieren, mens AGF hentede Leopold Wahlstedt ind sidste sommer, en målmand, Uwe Rösler har sagt, at han giver chancen på et tidspunkt, efter svenskeren var så uheldig at brække foden i sin debut i en pokalkamp mod VSK Aarhus i september.

Men der ligger ingen planer om at hjælpe til som træner i ungdomsafdelingen eller andet, der handler om at rykke Jesper Hansen nærmere en rolle uden for sit elskede målfelt.

– Det er ikke noget, der har været diskuteret. De fortæller, at de er glade for mig, at mit job er levere, og så er det den bedste mand, der står. Det er præstationerne, der tæller. Det har set rigtig fint ud, så nej, der har ikke været andre snakke.

– Det er mit mål at forlænge min tid i målet så længe, jeg kan. Vi må se, hvad fremtiden bringer, men det er i hvert fald mit mål at spille så mange kampe som overhovedet muligt. Og egentlig bare holde fast i det, jeg har nu og levere gode præstationer. Det er mine målsætninger, og det er også det, vi har talt sammen om. Jeg skal gøre det så svært som overhovedet muligt for Uwe og trænerteamet at kunne sætte mig af. Så det er mit fokus at levere det inde på banen, siger Jesper Hansen.

Læs også om AGF’s spillerbudget her

Ligesom holdkammeraten Patrick Mortensen, der også forlængede til sommeren 2026 for ganske nylig, vil målmanden holde fast i den glæde, det er at spille professionel fodbold, og ikke lade overvejelserne om fremtiden dominere tankerne.

– Det her kommer ikke igen. Hvis jeg havde valgt at slutte til sommer, var det ikke kommet tilbage igen. Jeg sætter stor pris på hverdagen. Det kan godt være, at det er hårdt, når man ikke vinder kampe og du får på puklen. Det har vi alle været igennem. Men den der følelse, når du kører hjem fra en sejr. Det er den bedste følelse, den og så følelsen af at komme på arbejde morgenen efter en sejr om søndagen. Det er det fedeste.

– Og så det sammenhold i omklædningsrummet, vi alle taler om. Det er der bare, og det er rigtig stærkt. Jeg nyder det og sætter stor pris på det. Jeg har nydt til det langt mere her de seneste år, end jeg gjorde for 10-15 år siden, hvor jeg tænkte, at der stadig var en hel masse tilbage i karrieren. Nu nyder jeg hver eneste dag og sætter pris på arbejdet med mine kolleger og det sammenhold, vi har, siger Jesper Hansen.

AGF kan meget vel sikre sig en plads i Top 6 søndag eftermiddag, når man har besøg af Viborg FF på den nye hjemmebane oppe i Vejlby i det nordlige Århus. Læs optakten til kampen her.



Her er Danmarks oversidder mod Skotland

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemer svarer på Tøftings kritik

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Steve Coopers højre hånd afviser

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Hylder ny United-spiller

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

– Han tog mig på røven!

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Vil købe dansk landsholdsbobler

Forventer friske danskere efter fiasko

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

– Jeg var mega ked af det

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’