Bror Blume var fast mand i AGF i efteråret, og han gjorde en glimrende figur for århusianerne. Den tidligere Lyngby-spiller bidrog blandt andet med to scoringer.
Bror Blume og AGF står imidlertid ved en skillevej.
Midtbanespilleren har kontraktudløb i AGF efter denne sæson, og det betyder, at han siden nytår har været fri til at tale og forhandle med andre klubber.
– Han nærmer sig udløb, så senest til sommer skal han jo lave en ny kontrakt. Om det så bliver i AGF eller et andet sted, er noget af det, vi er ved at finde ud af lige nu. Men først og fremmest er Bror fokuseret på opstarten og på at være klar til den kommende halvsæson, siger Niclas Jensen, der er agent for Bror Blume, til tipsbladet.dk.
Læs også:Bubacarr Sanneh rygtes retur til Danmark: To klubber er interesserede
Han forestiller sig ikke, at Bror Blume skifter klub i dette transfervindue. Han vil dog heller ikke afvise det.
– Man skal aldrig sige aldrig, men umiddelbart tror jeg, at han også er i AGF, når transfervinduet er lukket. Meldingen fra AGF er, at de er glade for ham, og der venter mange kampe forude, så jeg er ret sikker på, at de beholder ham, med mindre de bliver kompenseret rigtig godt, siger Niclas Jensen og fastslår, at der er dialog med AGF:
– Vi taler sammen jævnligt og holder hinanden opdateret, men der er sket en stor udskiftning i AGF’s sportslige setup, og det har de brugt en del tid på. Det har jeg fuld forståelse for.
Sidste chance for udlandet
Bror Blume fylder 29 år fredag, og dermed er han stadig en ung mand uden for kridtstregerne, men i fodboldmæssig forstand er det en anden snak. Her betragtes 29 år som en fremskreden alder.
Læs også:FC Midtjylland tvivler på salg af spillere: Transfermarkedet er hårdt ramt
Derfor har AGF-spilleren ingen tid at spilde, hvis han eksempelvis drømmer om et eventyr i udlandet.
– Det er da en klar overvejelse. Det er nok ved at være sidste udkald, hvis han skal til udlandet, og det er han åben for, men han har også en familie og to børn, han skal tænke på, så han kommer ikke bare til at tage til Rusland alene og hæve pengene. Det skal være det helt rigtige, hvis Bror skal af sted, siger Niclas Jensen.
Bror Blume har spillet 123 Superliga-kampe, så han er et etableret navn i dansk fodbold, og agenten kan da også notere, at midtbanespilleren har andre muligheder i Superligaen end AGF.
– Der er interesse fra både Danmark og udlandet. Bror har gjort det godt for AGF, og det er der blevet bidt mærke i. Når han så tilmed nærmer sig kontraktudløb, er det selvfølgelig med til at gøre ham ekstra interessant, lyder det fra Niclas Jensen.
Bror Blume døjer i øjeblikket med en mindre skade, som forhindrede ham i at deltage i tirsdagens testkamp mod FC Midtjylland, men der er ikke tale om noget alvorligt, og AGF’eren ventes snart at være tilbage i fulde omdrejninger.
Læs også:AGF-chok: Profil alvorligt skadet – ventes ude hele 2021
Læs også:Står ved markant udtalelse: Jeg er glad for, jeg satte min røv i klaskehøjde
Læs også:AGF’er kæmper med farten: Så har jeg hele pakken
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘De har grinet deres røv i laser’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
Mathias Zanka går viralt
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
