Bror Blume var fast mand i AGF i efteråret, og han gjorde en glimrende figur for århusianerne. Den tidligere Lyngby-spiller bidrog blandt andet med to scoringer.
Bror Blume og AGF står imidlertid ved en skillevej.
Midtbanespilleren har kontraktudløb i AGF efter denne sæson, og det betyder, at han siden nytår har været fri til at tale og forhandle med andre klubber.
– Han nærmer sig udløb, så senest til sommer skal han jo lave en ny kontrakt. Om det så bliver i AGF eller et andet sted, er noget af det, vi er ved at finde ud af lige nu. Men først og fremmest er Bror fokuseret på opstarten og på at være klar til den kommende halvsæson, siger Niclas Jensen, der er agent for Bror Blume, til tipsbladet.dk.
Læs også:Bubacarr Sanneh rygtes retur til Danmark: To klubber er interesserede
Han forestiller sig ikke, at Bror Blume skifter klub i dette transfervindue. Han vil dog heller ikke afvise det.
– Man skal aldrig sige aldrig, men umiddelbart tror jeg, at han også er i AGF, når transfervinduet er lukket. Meldingen fra AGF er, at de er glade for ham, og der venter mange kampe forude, så jeg er ret sikker på, at de beholder ham, med mindre de bliver kompenseret rigtig godt, siger Niclas Jensen og fastslår, at der er dialog med AGF:
– Vi taler sammen jævnligt og holder hinanden opdateret, men der er sket en stor udskiftning i AGF’s sportslige setup, og det har de brugt en del tid på. Det har jeg fuld forståelse for.
Sidste chance for udlandet
Bror Blume fylder 29 år fredag, og dermed er han stadig en ung mand uden for kridtstregerne, men i fodboldmæssig forstand er det en anden snak. Her betragtes 29 år som en fremskreden alder.
Læs også:FC Midtjylland tvivler på salg af spillere: Transfermarkedet er hårdt ramt
Derfor har AGF-spilleren ingen tid at spilde, hvis han eksempelvis drømmer om et eventyr i udlandet.
– Det er da en klar overvejelse. Det er nok ved at være sidste udkald, hvis han skal til udlandet, og det er han åben for, men han har også en familie og to børn, han skal tænke på, så han kommer ikke bare til at tage til Rusland alene og hæve pengene. Det skal være det helt rigtige, hvis Bror skal af sted, siger Niclas Jensen.
Bror Blume har spillet 123 Superliga-kampe, så han er et etableret navn i dansk fodbold, og agenten kan da også notere, at midtbanespilleren har andre muligheder i Superligaen end AGF.
– Der er interesse fra både Danmark og udlandet. Bror har gjort det godt for AGF, og det er der blevet bidt mærke i. Når han så tilmed nærmer sig kontraktudløb, er det selvfølgelig med til at gøre ham ekstra interessant, lyder det fra Niclas Jensen.
Bror Blume døjer i øjeblikket med en mindre skade, som forhindrede ham i at deltage i tirsdagens testkamp mod FC Midtjylland, men der er ikke tale om noget alvorligt, og AGF’eren ventes snart at være tilbage i fulde omdrejninger.
Læs også:AGF-chok: Profil alvorligt skadet – ventes ude hele 2021
Læs også:Står ved markant udtalelse: Jeg er glad for, jeg satte min røv i klaskehøjde
Læs også:AGF’er kæmper med farten: Så har jeg hele pakken
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Portugal – Spanien
CUSTOM
