Akademiet blomstrer: Så hvorfor er FCK så “gamle”?

Er FC København-mandskabet for "gammelt" i øjeblikket?



PARKEN (Tipsbladet): FC København har et yderst velsmurt akademi og spytter store talenter ud på stribe. 

Alligevel har FC København Superligaens næsthøjeste gennemsnitsalder – kun overgået af AGF – og en stor del af profilerne på "løvernes" mandskab er i den modne fodboldalder. Mandag kunne Tipsbladet tilmed afsløre, at FCK også sælger 19-årige Noah Sahsah.

Hvordan hænger det lige sammen? Og hænger det overhovedet sammen?

– Både ja og nej, siger Jacob Neestrup.

Han uddyber:

Best case så havde Orri (Oskarsson, red.) spillet på det her fodboldhold, men for mig handler det ikke om gennemsnitsalder. Du kan godt have den yngste gennemsnitsalder på lidt over 23 år, men så er der jo stadig ingen spillere, du kan sælge. Så vil jeg hellere have en højere gennemsnitsalder, og så have to, tre eller fire af de helt unge, som render rundt derinde.

– Vi har Robert, som vi forhåbentlig snart får lukket, og vi har en Huescas og Theo Sander i dag. De 30-årige, der er, er ekstremt vigtige for os, men vi skal over tid vinde fodboldkampe samtidig med, at vi får solgt nogle spillere.

– Lige nu har der været for få af dem på banen, men det hænger altså også sammen med, at vi solgte Orri Oskarsson på det tidspunkt, vi gjorde, lyder det fra Neestrup.

Hvad angår Noah Sahsah sammenligner FCK-trænerens hans situation med Thomas Jørgensens. Midtbanespilleren blev i sommer solgt til Viborg FF uden at have slået igennem i hovedstaden.

– Sahsah er et kæmpe talent, men han har været korsbåndsskadet. Lige nu har vi Robert, Achouri og Elyounoussi. Jeg kan ikke tilbyde ham spilletiden, og vi har i Robert en anden 05'er, som gør det virkelig godt lige nu, fastslår FCK-trærneren. 

Mediet Copenhagen Sundays har talt sig frem til, at otte ud af 28 spillere i FC Københavns førsteholdstrup lige nu går under betegnelsen "talenter". FCK har i klubbens egen strategi en ambition om, at cirka halvdelen af holdet skal bestå af unge talenter.

– Ja, det tal er lidt højt lige nu, og det ved vi godt. Det skal vi – best case – have barberet ned. Men der er mange dygtige spillere, og der er kontrakter, der skal leves op til. Jeg kan sige til alle FCK'ere, at både Sune (Smith-Nielsen, sportsdirektør, red.) og jeg er opmærksomme på det, siger Neestrup.

Mod FC Nordsjælland mandag aften stillede FC København med en startopstilling med en gennemsnitsalder på 26,8. 



Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

De er klar til at købe Mohamed Salah

Kæmpe triumf for Frank

Trækker overskrifter i Sydkorea

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Danskerscoringerne væltede ind

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCM-duo sætter vanvittig rekord

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

– Det har man nok aldrig set før

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Sløvt Londonderby

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’