Det var ikke en kategorisk afvisning, men det var det tætteste, man kommer, da Bo Rygaard forleden gav interview om Aldo Petersen. Formanden for Parken Sport & Entertainment (PSE) gjorde det klart, at Petersen ikke stod øverst på listen over folk, de ringer til, hvis de skal bruge nye investorer.
– Jeg vil sige, at integritet i forretning er fuldstændig afgørende. Hvis nogen – i forhold til det kodeks vi har – ikke opfører sig på en måde, som vi synes er hensigtsmæssig, så står man ikke først i køen. Det gør man ikke, sagde Rygaard til B.T.
Han tilføjede, at hvis han skulle bruge en second opinion, så skulle det være fra nogle, som han har tillid til, og som har “en ordentlig dømmekraft.” Ikke folk, “der bare render rundt og snakker i pressen”.
Aldo Petersen havde først skrevet et debatindlæg i Tipsbladet og givet interview i samme forbindelse. Senere tonede han også frem på Canal 9 med samme budskab: FC København og PSE er udfordret, dels af klubber i andre små og mellemstore lande, dels af coronakrisens økonomiske konsekvenser.
Derfor skal de snart bruge nye investeringer på flere hundrede millioner, hvis de vil bevare deres position i dansk og europæisk fodbold.
Den tidligere investor i både FCK og Brøndby fastholder, at det var netop for at sætte fokus på de udfordringer, han så. Ikke med underliggende motiver, selv om han for halvandet år siden var en del af en investorgruppe, der tilbød at købe sig ind i selskabet bag FCK.
Læs også:FCK-chef om tidligere Brøndby-formand: Ikke acceptabel adfærd
– Det var jo et indlæg. Min baggrund for at lave det er, at jeg ønsker, at det skal gå så godt som muligt for FCK. Jeg ønsker også, det skal gå så godt som muligt for Brøndby. Og jeg ønsker først og fremmest, at det skal gå så godt som muligt for dansk fodbold. Så det der med at blive skudt i skoene, om man har egne motiver, eller at man vil komme tilbage og investere i den anden klub, det er jo helt væk, siger Aldo Petersen til tipsbladet.dk.
Det sidste refererer til, at Økonomisk Ugebrev også i weekenden skrev, at Petersen havde haft dialog med Jan Bech Andersen om at investere i Brøndby IF igen. Det afviste begge mandag.
“Han må mene, hvad han vil”
Aldo Petersen ærgrer sig over, at Bo Rygaard i B.T.-interviewet ikke forholder sig så til indholdet i hans debatindlæg, men taler mere om Aldo Petersen.
– Jeg ved ikke, hvad han reelt antyder. Det, jeg skrev i den kronik, er, at jeg håber, de eksisterende ejere har en ordentlig plan for, hvordan man videreudvikler FCK og Parken. Og det håber jeg stadigvæk. Med det, jeg ved om fodbold: Parken står over for nogle udfordringer, og dem skal der selvfølgelig tages vare på. Det har jeg aldrig sagt, at de eksisterende aktionærer ikke er i stand til. Selvfølgelig er de i stand til det. Jeg har bare ikke hørt om det. Jeg synes heller ikke, fodbold-Danmark har hørt om det, siger han.
– Nu er man i en situation, hvor man både har de udfordringer, som man hele tiden har haft, og så er man yderligere udfordret ved hele den coronavirus-situation. Den kan gøre fodboldverdenen en smule vanskeligere at agere i for små og mellemstore lande.
Læs også:Tidligere Brøndby-formand ville købe Parken – og renovere for 850 millioner
PSE-formandens bredside om integritet og dømmekraft går Petersen ikke så meget op i.
– Han må mene om mig, nøjagtig hvad han har lyst til. Jeg har lavet et debatindlæg. Det kan man vælge at overhøre, og det kan man vælge at kommentere på. Man kan også vælge at antyde forskellige ting og sager. Det kan jeg ikke blande mig i, siger han.
– Min mening er ikke baseret på, at nu vil jeg gerne ryste skuffen en lille smule. Det her var et tilbud, som vi gav PSE i staten af ’19. Det er halvandet år siden. Vi har ikke noget liggende i skuffen. Vi er ikke klar til at komme med et nyt bud eller noget som helst. Det var et debatindlæg, og hvis man ikke er klar til at have debat om noget i Danmark… Det må jo være deres holdning til tingene.
Den investorgruppe, som Aldo Petersen var en del af, bestod blandt andet af investeringsfonden Fortress, som har Aston Villa-ejer Wes Edens i spidsen. De begyndte deres dialog med Lønmodtagernes Dyrtidsfond, som på det tidspunkt var storaktionær i PSE.
I stedet solgte Lønmodtagernes Dyrtidsfond sin andel til Lars Seier Christensen (22,55 procent), der dermed blev ny storaktionær, og Erik Skjærbæk, der dermed kom til at sidde med 29,8 procent.
Læs også:Aldo Petersen i nyt angreb på Parken: Banken kommer snart
Læs også:Jan Bech og Aldo mundhugges med redaktør: En gang sludder og vrøvl

TransferLIVE: I dialog med Lebogang Phiri

Årets skandale hvis det rammer Brøndby!

Mål i begge ender i Presov

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Nu går de all-in på Højlund

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Kaoskamp ved klub-VM

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Morten Hjulmand til storklub?

Froholdt giver grønt lys til stort skifte

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Monstertransfer i Premier League?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Nu bekræfter FCK

Klar melding om Morten Karlsen

Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Gareth Southgate i chokskifte?

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

In or out? FCK har brug for klarhed!

U19-landsholdet smadrer Montenegro

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt