Et absolut flertal af OB-fans er lykkelige over Bashkim Kadriis comeback på Fyn, men offensivspillerens skifte har også medført en del rynkede bryn i fynske fankredse.
Det har ikke noget med hovedpersonen at gøre, men derimod det faktum, at OB har valgt at tildele Bashkim Kadrii trøjenummer 12.
Nummer 12 har i mere end 15 år været “reserveret” til fansene i OB. Den seneste spiller, der bar nummer 12 i Ådalen, var Andrew Tempo.
Nu skal nummer 12 bæres af Bashkim Kadrii, og det er bestemt ikke alle, der er tilfredse med, at fansene har fået frataget deres nummer.
De Stribede, som er OB’s officielle fanklub, skriver på Facebook:
– Bestyrelsen i De Stribede er IKKE blevet spurgt eller orienteret omkring nr 12. Dertil skal dog siges, at vi alle er rigtig glade for, at Bashkim er tilbage i klubben og stolte over, at han netop valgte vores klub. Angående nummer 12 så ærger det os, at nummeret er “udlånt” indtil sommer, for hvornår er en spiller den rette til at bære netop det nummer? Det er der nok lige så mange meninger om, som der er numre. Vi håber, at Bashkim får sit ønske opfyldt omkring et lavt nummer til sommer, og vi igen kan få nr. 12 tilbage…
Over for fanmediet 817.dk kommenterer Rasmus Nejstgaard, der er kommunikationschef i OB, på opslaget fra klubbens officielle fanklub.
– Vi er rigtig glade for, at Bashkim er vendt hjem til Odense, og vi kan se rigtig mange positive kommentarer fra fans, som er vilde med at få ham tilbage i klubben. Da vi aftalte med Bashkim, at han skulle spille i trøje nummer 12, var Marco Lund endnu ikke skiftet, og der var således ingen ledige numre. Derfor blev videoen vinklet, så han får udleveret sit tøj fra et kendt ansigt i fanmiljøet, så han er klar til at gå i krig for OB. Det er også derfor, at han låner trøje nummer 12 i resten af den indeværende sæson – hvilket også er afstemt med vores fankoordinator på forhånd. Heldigvis ser vi rigtig mange rose denne vinkel, hvor fansene netop udlåner deres trøjenummer til den hjemvendte kriger, lyder det fra Nejstgaard.
Bashkim Kadrii er glad for at være tilbage i OB, og han satser ikke på, at han skal til udlandet igen – læs et stort interview med Baskhim Kadrii her.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT
Randers FC – OB
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
MEDIE
