Endnu et trofæ til Bayern i europæisk finale

Bayern München vandt den europæiske Super Cup med en 2-1-sejr over Sevilla efter forlænget spilletid.



Champions League-vinderen Bayern München kan nu også kalde sig vinder af Uefa Super Cup.

Torsdag vandt den sydtyske storklub duellen mod Europa League-vinderen Sevilla med 2-1 efter forlænget spilletid.

Indskiftede Javi Martínez blev matchvinder med et hovedstødsmål i det 104. minut.

I den ordinære tid var det ellers Sevilla, som tog føringen på et straffespark ved Lucas Ocampos i 13. minut, men Leon Goretzka udlignede senere i første halvleg efter et tungt Bayern-pres.

Opgøret i Budapest var en prøveklud for at få tilskuere tilbage på stadion i europæiske kampe, selv om Ungarn er et af de lande, der senest har været hårdt ramt af coronavirus og har indført indrejseforbud.

Cirka 30 procent af stadionkapaciteten – 20.000 billetter – var sat til salg, og langt de fleste tilgængelige pladser var besat.

Læs også:Søren Tengstedt om AGF-skifte: Der spilles på en helt anden måde

De fremmødte tilskuere sørgede for en stemning, der var mange niveauer over de rammer, som fodboldkampe på tværs af Europa har været pakket ind i efter coronapausen.

Tilskuerne blev belønnet med at kunne se to angrebsivrige hold.

Sevilla kom bedst fra start, da David Alaba klodset begik straffespark, da han løb i ryggen på tilbagevendte Ivan Rakitic. Fra pletten sendte Lucas Ocampos bolden den ene vej og Manuel Neuer den anden.

Bayern var dog ovenpå i langt de fleste af spillets facetter, og helt fortjent kunne Leon Goretzka udligne efter 33 minutters spil efter godt forarbejde af Thomas Müller og Robert Lewandowski.

Fem minutter efter pausen troede Robert Lewandowski, at han havde bragt Bayern München i front, men målet blev efter lidt VAR-betænkningstid underkendt for offside.

12 minutter senere fik Bayern München så et nyt mål underkendt. Denne gang mente dommer Anthony Taylor, at Robert Lewandowski havde begået frispark inden en scoring. Kendelsen vakte undren og vrede i Bayern-lejren.

Læs også:Har ikke spillet i et år: Viborg forlænger med keepertalent

Tyskerne kæmpede hårdt for at afgøre kampen i ordinær spilletid, men til sidst kunne Sevilla være løbet med det hele.

I slutminutterne af den ordinære spilletid misbrugte Youssef En-Nesyri dog sin friløber, og kampen gik i forlænget spilletid.

Tempoet faldt en smule, efterhånden som holdene var tappet for energi. Derfor var det heller ikke ulogisk, at det var en indskifter, som skulle score.

At det lige blev 32-årige Javi Martínez var dog mere overraskende. Fem minutter efter at være kommet på banen satte han hovedet på en returbold, og med et kraftfuldt hovedstød fik han overlistet Yassine Bounou i Sevillas mål.

Det kan vise sig at være et fornemt punktum i Bayern for Javi Martínez, der efter otte år i klubben er meldt på vej mod et klubskifte.

/ritzau/

Læs også:Optakt: Viktoria Plzen – SønderjyskE
Læs også:Ragnar Sigurdsson gider ikke snakke om penge: FCK gør mig lykkelig
Læs også:Johan Lange og Aston Villa forlænger med engelsk landsholdsspiller
Læs også:Borgmester kritiserer UEFA’s faneksperiment: Burde spilles for lukkede døre




Brøndby straffet – får stor bøde


Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

AGF på rov i Hobro IK

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Vender hjem til AaB

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Et sjældent syn i FC Midtjylland

“Har set ham fra OB få karantæne”

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Lars Friis får ikke stort job

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Randers FC – OB

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Thomas Frank siger undskyld

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Superliga-legende stråler som 41-årig

‘Tæt på ren elendighed’

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

– Det havde været en større katastrofe

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark