Endnu et trofæ til Bayern i europæisk finale

Bayern München vandt den europæiske Super Cup med en 2-1-sejr over Sevilla efter forlænget spilletid.



Champions League-vinderen Bayern München kan nu også kalde sig vinder af Uefa Super Cup.

Torsdag vandt den sydtyske storklub duellen mod Europa League-vinderen Sevilla med 2-1 efter forlænget spilletid.

Indskiftede Javi Martínez blev matchvinder med et hovedstødsmål i det 104. minut.

I den ordinære tid var det ellers Sevilla, som tog føringen på et straffespark ved Lucas Ocampos i 13. minut, men Leon Goretzka udlignede senere i første halvleg efter et tungt Bayern-pres.

Opgøret i Budapest var en prøveklud for at få tilskuere tilbage på stadion i europæiske kampe, selv om Ungarn er et af de lande, der senest har været hårdt ramt af coronavirus og har indført indrejseforbud.

Cirka 30 procent af stadionkapaciteten – 20.000 billetter – var sat til salg, og langt de fleste tilgængelige pladser var besat.

Læs også:Søren Tengstedt om AGF-skifte: Der spilles på en helt anden måde

De fremmødte tilskuere sørgede for en stemning, der var mange niveauer over de rammer, som fodboldkampe på tværs af Europa har været pakket ind i efter coronapausen.

Tilskuerne blev belønnet med at kunne se to angrebsivrige hold.

Sevilla kom bedst fra start, da David Alaba klodset begik straffespark, da han løb i ryggen på tilbagevendte Ivan Rakitic. Fra pletten sendte Lucas Ocampos bolden den ene vej og Manuel Neuer den anden.

Bayern var dog ovenpå i langt de fleste af spillets facetter, og helt fortjent kunne Leon Goretzka udligne efter 33 minutters spil efter godt forarbejde af Thomas Müller og Robert Lewandowski.

Fem minutter efter pausen troede Robert Lewandowski, at han havde bragt Bayern München i front, men målet blev efter lidt VAR-betænkningstid underkendt for offside.

12 minutter senere fik Bayern München så et nyt mål underkendt. Denne gang mente dommer Anthony Taylor, at Robert Lewandowski havde begået frispark inden en scoring. Kendelsen vakte undren og vrede i Bayern-lejren.

Læs også:Har ikke spillet i et år: Viborg forlænger med keepertalent

Tyskerne kæmpede hårdt for at afgøre kampen i ordinær spilletid, men til sidst kunne Sevilla være løbet med det hele.

I slutminutterne af den ordinære spilletid misbrugte Youssef En-Nesyri dog sin friløber, og kampen gik i forlænget spilletid.

Tempoet faldt en smule, efterhånden som holdene var tappet for energi. Derfor var det heller ikke ulogisk, at det var en indskifter, som skulle score.

At det lige blev 32-årige Javi Martínez var dog mere overraskende. Fem minutter efter at være kommet på banen satte han hovedet på en returbold, og med et kraftfuldt hovedstød fik han overlistet Yassine Bounou i Sevillas mål.

Det kan vise sig at være et fornemt punktum i Bayern for Javi Martínez, der efter otte år i klubben er meldt på vej mod et klubskifte.

/ritzau/

Læs også:Optakt: Viktoria Plzen – SønderjyskE
Læs også:Ragnar Sigurdsson gider ikke snakke om penge: FCK gør mig lykkelig
Læs også:Johan Lange og Aston Villa forlænger med engelsk landsholdsspiller
Læs også:Borgmester kritiserer UEFA’s faneksperiment: Burde spilles for lukkede døre


Varsler straf til Dortmund-stjerne

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

– Han er fuldstændig vanvittig

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Aldrig nogensinde FCK

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Storklubber følger FCN-juvel

I chok over Nicolai Poulsen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Mohamed Salah har sagt undskyld

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild Diant Ramaj-historie

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Salah har undskyldt

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’