Beckmann: Det helt rigtige klubskifte

Mikkel Beckmann tog den helt rigtige beslutning, da han i sommer sagde farvel til Randers FC og goddag til FC Nordsjælland.



Tre måneder efter skiftet fra Randers FC til FC Nordsjælland, kan Mikkel Beckmann gøre foreløbig status. Den alsidige offensivspiller, der scorede sejrsmålet i Farum-klubbens sejr over SønderjyskE søndag eftermiddag, er kommet hjem til Københavns-området efter tre sæsoner i Kronjylland. Men det er langt fra det eneste plus for Beckmann, der sidder med den helt rigtige fornemmelse i kroppen efter skiftet til Farum Park.

Læs også: Beckmann: Ramte den vist meget godt

– Det har været rigtig, rigtig godt. Jeg er virkelig glad for det skifte. Jeg er kommet hjem, og jeg er kommet til et sted, hvor spillestilen passer perfekt til mig, siger Beckmann til tipsbladet.dk.

VM-spilleren, der fik store dele af sidste sæson ødelagt af en skade, er kommet til en klub der passer som fod i hose til hans mentalitet. Holdet spiller den rigtige form for fodbold, og holdkammeraterne lever op til forventningerne – især på træningsbanen.

– Hvis jeg skal fremhæve noget i FCN, må det blive træningskulturen. Den er virkelig god. Alle har lyst til at træne igennem, og alle giver den lige lidt ekstra. Det medfører, at alle ved, hvad de skal, når det bliver kampdag, fortæller Beckmann.

Den tidligere Lyngby- og Randers FC-spiller var fra dag ét stamspiller på Kasper Hjulmands mandskab, men det er først i de seneste fem kampe, han for alvor har fundet sin plads. Siden har spillet været godt, og også målene er begyndt at komme. Indtil nu står Mikkel Beckmann noteret for to Superliga-scoringer.

– I starten lå jeg på venstrekanten, og der faldt jeg ikke specielt godt ind. Men efter jeg er kommet ind på 10’er-positionen på den offensive midtbane, er det gået meget bedre. Det er den bedste plads for mig, ser det ud til, bedyrer han.

Fortsætter Beckmann med de gode præstationer, kan det meget vel være, at drømmen om et skifte til en klub i udlandet går i opfyldelse, efter han ikke kom afsted, da han for et år til halvandet siden for alvor sad på affyringsrampen. For drømmen om andre ligaer end den danske huserer i dén grad fortsat i FCN-spillerens tanker.

– Udlandsdrømmene er ikke lagt på is. Skiftet til FC Nordsjælland er et skridt i den rigtige retning, og det er heldigvis set før, at en 28-årig er kommet afsted, slutter Mikkel Beckmann, der fylder netop 28 senere på måneden.



Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-træner forlænger kontrakten