FC Midtjylland har haft gang i den i sommerens transfervindue, hvor der er blevet skiftet godt ud på holdet. I den sidste del af vinduet kom det frem, at Pablo Ortiz også var på rampen til et skifte.
Det skete dog ikke, inden det danske transfervindue klappede i, da fredag blev til lørdag i sidste uge. Det er dog stadig muligt at sende spillere til lande, som stadig har vinduet åbent, og det er sket ved Ortiz.
Han skal i det kommende år være i den tjekkiske klub FK Pardubice, oplyser klubben på dens twitter-konto, ligesom FCM ligeledes efterfølgende kortfattet har bekræftet skiftet på deres hjemmeside
Kolumbijský stoper PABLO ORTIZ, který si před necelým měsícem zahrál v dresu @fcmidtjylland předkolo Konferenční ligy UEFA, je novou posilou FK Pardubice, kam přichází na roční hostování. pic.twitter.com/zlUpjKtC6W
— FK Pardubice (@FK_Pardubice) September 7, 2023
Pardubice spiller til daglig i den bedste tjekkiske række, hvor de i øjeblikket er på 12. pladsen ud af 16.
23-årige Pablo Ortiz kom til FC Midtjylland i januar i 2022, og han har allerede været på et lejeophold i midtjydernes søsterklub i Portugal, Mafra. Nu går turen altså til Centraleuropa for colombianeren.
Samlet er det blevet til fem førsteholdskampe for FCM, hvor det er blevet til et rødt kort for ham i denne sæson mod Vejle.
Med Ortiz' lejeophold er FC Midtjylland nede på 26 spillere i efterårets trup, hvoraf fire af dem er naturlige midterforsvarere plus Henrik Dalsgaard, der også er blevet brugt inde centralt.
Det kan dog vise sig, at klubben fra den jyske hede kan sende en spiller mere videre i form af Pione Sisto. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER