Bestemt Brøndby-træner: Wilczek skal kraftstejlme ikke score mod os

Brøndby-spillerne er meget opsatte på at holde Kamil Wilczek fra at score, når han i sin anden Superliga-kamp for FC København står over for sine tidligere holdkammerater.



Kamil Wilczek har seks gange scoret mod FC København som Brøndby-spiller. Nu skal de blå-gules tidligere anfører forsøge at score iført en hvid FCK-trøje.

Polakken er som bekendt skiftet til FC København denne sommer, og allerede i sin anden Superliga-kamp for hovedstadsklubben møder han sine tidligere holdkammerater i Brøndby IF. Det sker, når Niels Frederiksens tropper gæster Parken den 20. september.

Der er ingen tvivl om, at alles øjne vil hvile på Kamil Wilczek i det opgør, og polakken vil ikke være nogen populær mand blandt Brøndby-spillerne. Det lægger cheftræner Niels Frederiksen heller ikke skjul på.

Samtidig glæder han sig til gensynet med Wilczek.

– Det bliver da skidesjovt. Vores spillere vil jo nægte at lade ham score. Simpelthen. De vil nægte at lade ham score. Han får en hård kamp, men det skal han også have. Det bliver fedt, og det glæder jeg mig til. Det bliver jo en kamp i kampen for vores spillere, og sådan skal det også være. Han skal kraftstejlme ikke have lov til at score mod os, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.

Brøndbys muligheder for at holde Kamil Wilczek fra fadet har dog lidt et knæk i den forstand, at de blå-gules bedste forsvarsspiller Andreas Maxsø er ude med karantæne. 

– Vi havde da gerne set Maxsø pakke Kamil ind inde i Parken. Det havde jeg da rigtig gerne set, men nu er der altså en anden, der kommer til at skulle gøre det, lyder det fra cheftræneren.

Du kan læse et stort interview med Niels Frederiksen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du får også et interview med AGF-hardhitteren Nicolai Poulsen, et stort fokus på Kasper Hjulmands start som dansk landstræner og de kommende kampe mod Belgien og England. Og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få Tipsbladet digitalt hver fredag – se her hvordan.

Tipsbladet_forside

Læs også:Niels Frederiksen om forgængeren Zorniger: Jeg er mere en klubmand
Læs også:Politisk opbakning: Vil have flere tilskuere på stadion
Læs også:Alt om FC Midtjylland: Hvis det ikke er i stykker, så lad være med at reparere
Læs også:Drømmedebut for Danmark: Daramy blev matchvinder mod Tyskland
Læs også:Niels Frederiksen før Crystal Palace-kamp: Vi glæder os




LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Barcelona køber VM-angriber

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Bosnien-Hercegovina – Qatar

England – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Køber ind i Barcelona