BIF’er: Denne kamp var afgørende for mesterskabet

Brøndby-profilen Kevin Mensah skal i den kommende tid fejre mesterskabet med sine holdkammerater, og derefter ser han frem mod de store oplevelser, der venter i næste sæson.



Kevin Mensah kunne mandag kysse og løfte mesterskabstrofæet som et bevis på, at han er dansk mester 2021, og dermed kan han og holdkammeraterne fra Brøndby også drømme om store europæiske oplevelser.

Først skal de fortsætte fejringen af det danske mesterskab, inden spillerne tager på en velfortjent ferie. Derefter venter en opstart, inden holdet kan kigge mod Europa og et forsvar af det danske mesterskab.

Når Kevin Mensah dagen derpå ser tilbage på mesterskabet, er der især én kamp, der var afgørende. Kampen mod Midtjylland i fjerdesidste runde i Superligaen, som Brøndby vandt med 3-1.

– Da vi møder Midtjylland hjemme, er det en alt eller intet kamp. Taber vi den, vinder vi ikke mesterskabet. Det er stensikkert. Så skal vi til at spille om en anden- eller tredjeplads. Det var sådan, jeg følte det. Også i forhold til, at det matematisk ville være umådeligt svært. Det var den kamp, hvor vi tænkte, at vi kunne blive danske mestre. Så tog vi i Parken og tabte en tæt kamp, som gav os det gok i nøden.

– Det kunne vi rejse os fra, de slag og nederlag, vi har haft i løbet af sæsonen. Vi har jo ikke været perfekte – vi har spillet uafgjort, hvor vi skulle have vundet. Vi har tabt kampe, hvor vi ikke har været dygtige nok og tabt helt fair. Midtjylland-kampen var med til at give troen, siger Kevin Mensah til pressen dagen efter mesterskabet og forklarer, at AGF-opgøret også var vigtigt:

– Det er nemt at sige bagefter, men man skal blive dansk mester, hvis man vinder med 10 mand i Århus mod et fantastisk hold. Den historie er bare skrevet, når man er en mand i undertal i 70-75 minutter. Det var mesterskabskampen, der blev afgjort der.

Mere vil nu have mere. Der kommer ingen metaltræthed i Brøndby lige med det samme.

– Vi starter op med et mål for øje, og det er først og fremmest at forsvare den her titel, vi har vundet, siger han og forklarer, at han tror på, at klubben kan spille sig i CL:

– Ja, selvfølgelig. Alt kan ske i fodbold, bolden er rund. Vi har Mikael Uhre og Andreas Maxsø samt et fantastisk hold. Jeg er med på, at det ikke er det mest profilbesatte hold, hvis vi skal ud og konkurrere med Manchester United og Real Madrid, og hvad de ellers hedder. Men jeg er fortrøstningsfuld.

I første omgang skal han og holdet feste til ende – der er blandt andet mere fejring i løbet dagen – og for Kevin Mensah er det også vigtigt at være i nuet.

– Når det kommer til fodbold, kan man glemme at nyde, hvad man har opnået. Vi kigger også frem mod det næste mål, og det er de her spændende kampe – om det så ender med Champions League eller Europa League. Det er oplevelser at se frem til. Derfor man skal nyde det. Der er udfordringer forude, for vi har mere at opnå. Som trup og som klub er der mere i vente, siger Kevin Mensah.

Hvor Mikael Uhre først kom hjem ud på de tidlige morgentimer, fortalte Kevin Mensah, at han var hjemme ved tretiden i nat. Du kan læse Uhres historie her.





LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Harry Maguire ryger i skammekrogen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bayern München – Real Madrid

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Langer ud efter Peter Sørensen

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Nu reagerer Morten Krogh

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

22 millioner kroner!

Arsenal – Sporting CP

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Brøndby er de dårligste i Europa

Øjner europæisk trofæ

Legende stopper som cheftræner for Messi

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield