Blume-agent høvler knaster i udlandet: De forstår ikke situationen

Niclas Jensen arbejder på at finde en ny klub til Bror Blume, men især i forhold til udenlandske klubber er der mange ting, der skal gå op i en højere enhed.



Mikkel Rygaard har skrevet kontrakt med FC Nordsjælland, Casper Højer Nielsen er skiftet til AGF, og Simon Strand er vendt hjem til Dalkurd, så Bror Blume er lige nu den eneste af de fire spillere, der for en uge siden ophævede deres aftaler med Lyngby BK, som ikke har fundet en ny arbejdsgiver.

Der arbejdes dog hårdt på at finde en ny klub til Bror Blume, der har spillet 49 Superliga-kampe for Lyngby.

– Det går fornuftigt, og jeg har en forhåbning om, at vi meget snart har en ny klub på plads til Bror. Men det handler først og fremmest om at finde det rigtige, og det er vigtigere end, at det skal gå hurtigt. Der er en del praktik, og det er ikke noget, man bare ordner på en halv time, siger Niclas Jensen, der er agent for Bror Blume, til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det kan gå hurtigt, men jeg kan ikke sige, om der går én dag mere eller flere døgn. Der er mange knaster, der skal høvles, fordi det er en lidt speciel situation.

Det er især udenfor den danske grænse, at Niclas Jensen skal høvle knaster. Transfervinduet lukkede den 31. januar, og det vil sige, at Bror Blume skal bruge en dispensation til at spille i en ny klub. Denne dispensation kan han uden problemer få i Danmark, mens det kniber lidt mere i udlandet, og det har – sammen med meget andet papirarbejde – sendt agenten på hårdt arbejde.

– Der er mange udenlandske klubber, der ikke helt forstår situationen. Hvordan kan han skifte klub, når Lyngby ikke er gået konkurs? Der er forskellige regler i forskellige lande, og der er noget i forhold til EU, så der er mange, der ikke lige har tid og overskud til at undersøge alle de ting. Det går meget af min tid med at hjælpe til med, forklarer Niclas Jensen.

Dermed afslører han også, at der er udenlandsk interesse for Bror Blume, men midtbanespilleren kan også blive i Danmark.

– Vi har interesserede klubber fra både ind- og udland, og så må vi se, hvor den lander, siger Niclas Jensen.

Tipsbladet.dk har forsøgt at få en kommentar fra Bror Blume, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelse. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

‘Han ligner en spiller for FC København’

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Ingen kontakt med AGF

Målmand på boligjagt i København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Medie: FC København nægter



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Kontant transfermelding fra FCK

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

– Et kanon sted for ham

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

United eller Liverpool? Køb billetter her

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League