Bo Henriksen udpeger: Her skal vi forbedre os

Det er i forsvarsspillet, at der er plads til forbedring hos FC Midtjylland. Sådan lyder det fra cheftræner Bo Henriksen, der erkender, at en defensiv forbedring er nødvendig, hvis ulvene skal løbe med guldet i næste sæson.



FC Midtjylland var det mest scorende hold i Superligaen i sidste sæson, hvor Bo Henriksens mandskab scorede 59 mål på 32 kampe. 

Generelt var FC Midtjylland det bedste hold på alle offensive parametre, lyder det fra cheftræneren, der også peger på eksempelvis Expected Goals-parametret.

Der var dog ét parameter, hvor FC Midtjylland kun var næstbedst, og det var i pointhøsten. Så hvad mangler ulvene i forhold til at hente flest point af alle hold i Superligaen?

– Det siger jo sig selv. Alle de parametre, jeg lige nævnte, det var jo offensive parametre. De ting, jeg ikke nævnte, det var, at vi lukkede 33 mål ind i 32 kampe. Det er over ét mål i snit. Og så bliver man ikke dansk mester, siger Bo Henriksen, der frem mod sæsonstarten derfor vil arbejde på FC Midtjyllands defensiv.

– Mestrene havde 16 eller 17 clean sheets, tror jeg. Men i hvert fald gik der markant færre mål ind på dem, der blev mestre. Og det er måske det aller-aller vigtigste. Fordi, offensivt… selvom folk måske har en holdning om, at det er kedeligt eller alt muligt andet… men der må vi bare erkende, ud fra alle statistikker, der overhovedet findes offensivt, også i forhold til deliveries og det hele, der var vi klart bedst i Superligaen.

Og det er netop statistikker og ikke andre folks holdninger, som Bo Henriksen retter sig efter. 

– Alt andet er jo nemt at komme med holdninger omkring, om det ene eller det andet. Men på alle de parametre, som man kan måle på… alt andet er jo følelser og subjektive holdninger. Det, der faktuelt er vigtigt for os, det er jo at blive bedre på de parametre, vi gerne vil, siger cheftræneren således. 

– Der er mange ting, vi skal blive bedre til. Specielt i forhold til at forsvare vores felt, og defensivt i forhold til indlæg, hvor vi indkasserer 17 mål i sidste sæson. Alt, alt, alt for meget. Og så er der også noget førstepres og noget genpres. Der er mange ting, vi gerne vil blive bedre til, men vi har et superfint fundament. Og det er jo det, vi skal bygge videre på. For vi skal være dygtigere for at vinde det danske mesterskab.

Tipsbladet har også talt med Bo Henriksen om situationen sidste sommer, hvor den dengang nyansatte cheftræner havde vanskelige arbejdsbetingelser. Det kan du læse om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.




Dansker i spil til stort svensk job

To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret

Chido Obi stjæler overskrifter i England

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Her kan du se Hobro IK mod FC København

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Hentet af ambulance

Brian Riemer forlænger

Pokalbrag: Hobro IK møder FC København

Junnosuke Suzuki overrasker

Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Beklager over for Brøndby og kommer med garanti

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

‘Nærmest et karaktermord’

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

– Alle kan se Thomas Frank-effekten

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

‘Jeg forlader holdet’

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Bekræfter transfer

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’

Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage

Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’

– Han kan gøre det med Højlund

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Hyldes – nu er det forbi

“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste

Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…

Raser over ‘heksejagt’

Missede DBU-mål: ‘Det var pivkoldt og oktober’

Medie: Dansk klub i dobbelttransfer?

Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Vind eller forsvind i Toulouse

Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’

Ny stor fiasko!

Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar

Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’