At kalde 2021 for et godt år for Silkeborg IF må siges at være en markant underdrivelse.
De tabte ikke en eneste kamp i 1. division i foråret, hvor de sikrede sig oprykning til Superligaen, og i efteråret har de blot tabt tre kampe – to ligakampe mod AGF og FC Midtjylland samt en pokalkamp. Oprykkerne er også sikre på at overvintre i top seks af Superligaen, uanset om de taber eller vinder efterårets sidste kamp mod AGF fredag aften.
– Det har været fedt. Det har udviklet os rigtig meget. Vi er ret gode til at tage en kamp ad gangen og se, hvad vi kan få ud af den, og når vi så har fået det, vi skulle have, er vi gode til at lægge det til side og lære af det og blive bedre til næste kamp. Det er den fokus og mentalitet, vi har haft på holdet i et helt år, og det er jo fantastisk, siger Nicklas Helenius til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det viser også bare, at alle de unge spillere er ivrige efter at blive bedre, og jeg er ikke tvivl om, at vores lidt rutinerede forstærkninger i sommer (eksempelvis målmand Nicolai Larsen og midtbanespiller Robert Gojani, red.) har styrket os endnu mere i Superligaen. Vi har en god trup og en god enhed, og det viser vi gang på gang på banen.
For Nicklas Helenius selv har året også været en lang optur.
Angriberen kom til Silkeborg IF fra AGF i januar af året og har scoret 17 mål. Siden han scorede 16 mål i kalenderåret 2018 for OB, var det ellers blot blevet til seks mål fordelt på 2019 og 2020. Det skyldtes dels en ankelskade, men også at han havnede som reserve for Patrick Mortensen i AGF.
Selv har han dog længe følt sig klar til en større rolle.
– Jeg synes, at jeg viste, at jeg kunne gøre en forskel, stort set hver gang jeg kom på banen. Jeg har egentlig følt mig klar. Jeg tror på mig selv og mine evner, og når jeg får tilliden og spilletiden, så føler jeg, at alle de steder, jeg har været, har det givet pote. Det er jo fordi jeg tror på mig selv og prøver at få det bedste ud af det. Det har da været fedt, men jeg følte mig også klar til det, og jeg troede på, at det ville blive rigtig godt, hvis jeg fik spilletiden. Jeg er ikke overrasket, men jeg er glad for at vise det.
– Der er sgu mange, der har dømt en ude mange gange, og det er også fair nok. Vi bliver jo dømt hele tiden i den verden, men jeg selv og min familie og min agent har sgu altid troet på, at når jeg får tilliden, kan jeg gør noget, siger Nicklas Helenius.
Intet imod AGF
Fredag aften står Nicklas Helenius og holdkammeraterne i Silkeborg IF over for netop AGF i efterårets sidste kamp for de to mandskaber, og det er en kamp, der kan blive afgørende.
De to hold er nummer seks og syv og ligner de to mandskaber, der skal kæmpe en indædt kamp om sjettepladsen og en plads i Mesterskabsspillet. Nicklas Helenius er dog hurtig til at påpege, at der også er fem kampe i foråret, som bliver afgørende i det henseende, at det ikke er blevet italesat som en “skæbnekamp”, og at de også ser holdene over sig som konkurrenter.
I stedet ser han frem til at træde ud på græsset på sin gamle hjemmebane.
– Det bliver da fedt. Jeg har altid nydt at spille på Ceres Park, både som spiller og modstander som jeg har været mange gange. Det er et fedt sted, og det ser ud til, at der kommer mange fans, så det bliver en sjov kamp. Vi skal ikke frygte kampe. Det er en sjov kamp, og det er det, man gerne vil som fodboldspiller: At spille kampe, hvor der er noget på spil, og hvor der er masser af tilskuere. Det er det, der hører til i fodboldverdenen, og det er sgu dejligt at se, at der efterhånden er begyndt at komme mange flere tilskuere på stadion. Det gør det absolut sjovere og mere spændende.
– Jeg glæder mig til at komme til at komme tilbage, og jeg har heller ikke noget som helst imod nogen i AGF, og jeg tror omvendt heller ikke, at der er nogen, der har noget imod mig. Jeg har kun gode oplevelser. Så håber jeg selvfølgelig på en maksimal god oplevelse og tre point til os, siger Nicklas Helenius.
Tidligere har den 30-årige nordjyde fortalt åbent i tv-programmet Offside om, at AGF “byggede ham op igen”, og at han var skuffet over ikke at få chancen for at vise det frem for de mange århusianske fans.
Nu får han så chancen for det – bare i en Silkeborg-trøje.
– Det var dengang, jeg var der, at jeg følte mig klar til at vise det, og det var det, der skuffede mig. Jeg synes, jeg har vist mig frem med tiden i Silkeborg, så jeg synes ikke rigtig, at jeg skal vise noget. Jeg skal bare ud og gøre mit. Jeg håber selvfølgelig på at spille en god kamp og gøre en forskel, som man altid gør som offensivspiller. Men jeg skal bare være mig selv, som jeg kan være i Silkeborg, så det er Silkeborg, jeg skal vise den tillid, de også har vist mig, lyder det fra ham.
AGF er, som tidligere nævnt, et af tre hold, der har vundet over Silkeborg IF i dette kalenderår. Århusianerne vandt deres seneste møde i Silkeborg med 2-0 tilbage i slutningen af september.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
‘Det er dramatisk!’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Benhård Brian Riemer-melding
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
