AALBORG (Tipsbladet): Brøndby IF rejste sig søndag i den grad fra et smerteligt nederlag i Conference League, hvor man spillede 1-1 ude mod Legia Warszawa efter et stort spilovertag.
4-0 blev det til Brøndby IF i Aalborg, og den sejr var ikke et mål for lille (læs Tipsbladets Dom fra kampen her).
Brøndby viste sig søndag, ligesom man endelig gjorde i lange perioder spillemæssigt i torsdagens 1-1-kamp i Warszawa, som en seriøs guldbejler i Superligaen.
Og der var rigeligt at rejse sig fra i torsdags, hvor det gode spil naturligvis ikke kunne opveje skuffelsen over nederlaget.
Efter slutfløjtet i torsdags fangede Legia-cheftræner Goncalo Feio Danmark, Polen og en del af Europas opmærksomhed med særdeles målrettede fuckfingre rettet mod Brøndbys udebanetrup, noget Feio efterfølgende forklarede med, at han og Legia var blevet ydmyget (læs mere her) af Brøndbys bænk i den første kamp i Danmark.
Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen kunne bestemt ikke genkende det billede, den portugisiske træner malede, da han blev spurgt til det efter søndagens 4-0-sejr over AaB.
– Nej, det [ydmygede Legia og Feio] gjorde vi ikke. Tværtimod. I begge kampe var han ret kraftigt udfarende. Ikke kun over for vores bænk, men også over for vores spillere inde på banen. Der finder man ud af som klub, hvad man gerne vil repræsentere sig i, og hvad man ikke vil repræsentere sig i. Det har jeg faktisk ikke så mange flere kommentarer til. Legia er jo en stor klub, og de styrer selv, hvordan de gerne vil optræde både på og uden for banen, siger Jesper Sørensen.
Sørensen var særdeles tilfreds med den måde, hans hold tacklede søndagens opgør i Aalborg.
– Jeg synes, vores positionering og vores fleksibilitet i vores opspil var meget sikkert og roligt. Og når et hold som AAB i dag går op og lever rigtig meget af det høje pres, er vi rigtig dygtige til at spille os igennem det, og så skal de løbe mange meter for reorganisere sig, siger Jesper Sørensen.
Læs Tipsbladets Dom og en kommentar fra kampen her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
10. gang i træk
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TIPSBLADET SPECIAL