AALBORG (Tipsbladet): Brøndby IF rejste sig søndag i den grad fra et smerteligt nederlag i Conference League, hvor man spillede 1-1 ude mod Legia Warszawa efter et stort spilovertag.
4-0 blev det til Brøndby IF i Aalborg, og den sejr var ikke et mål for lille (læs Tipsbladets Dom fra kampen her).
Brøndby viste sig søndag, ligesom man endelig gjorde i lange perioder spillemæssigt i torsdagens 1-1-kamp i Warszawa, som en seriøs guldbejler i Superligaen.
Og der var rigeligt at rejse sig fra i torsdags, hvor det gode spil naturligvis ikke kunne opveje skuffelsen over nederlaget.
Efter slutfløjtet i torsdags fangede Legia-cheftræner Goncalo Feio Danmark, Polen og en del af Europas opmærksomhed med særdeles målrettede fuckfingre rettet mod Brøndbys udebanetrup, noget Feio efterfølgende forklarede med, at han og Legia var blevet ydmyget (læs mere her) af Brøndbys bænk i den første kamp i Danmark.
Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen kunne bestemt ikke genkende det billede, den portugisiske træner malede, da han blev spurgt til det efter søndagens 4-0-sejr over AaB.
– Nej, det [ydmygede Legia og Feio] gjorde vi ikke. Tværtimod. I begge kampe var han ret kraftigt udfarende. Ikke kun over for vores bænk, men også over for vores spillere inde på banen. Der finder man ud af som klub, hvad man gerne vil repræsentere sig i, og hvad man ikke vil repræsentere sig i. Det har jeg faktisk ikke så mange flere kommentarer til. Legia er jo en stor klub, og de styrer selv, hvordan de gerne vil optræde både på og uden for banen, siger Jesper Sørensen.
Sørensen var særdeles tilfreds med den måde, hans hold tacklede søndagens opgør i Aalborg.
– Jeg synes, vores positionering og vores fleksibilitet i vores opspil var meget sikkert og roligt. Og når et hold som AAB i dag går op og lever rigtig meget af det høje pres, er vi rigtig dygtige til at spille os igennem det, og så skal de løbe mange meter for reorganisere sig, siger Jesper Sørensen.
Læs Tipsbladets Dom og en kommentar fra kampen her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg