AALBORG (Tipsbladet): Brøndby IF rejste sig søndag i den grad fra et smerteligt nederlag i Conference League, hvor man spillede 1-1 ude mod Legia Warszawa efter et stort spilovertag.
4-0 blev det til Brøndby IF i Aalborg, og den sejr var ikke et mål for lille (læs Tipsbladets Dom fra kampen her).
Brøndby viste sig søndag, ligesom man endelig gjorde i lange perioder spillemæssigt i torsdagens 1-1-kamp i Warszawa, som en seriøs guldbejler i Superligaen.
Og der var rigeligt at rejse sig fra i torsdags, hvor det gode spil naturligvis ikke kunne opveje skuffelsen over nederlaget.
Efter slutfløjtet i torsdags fangede Legia-cheftræner Goncalo Feio Danmark, Polen og en del af Europas opmærksomhed med særdeles målrettede fuckfingre rettet mod Brøndbys udebanetrup, noget Feio efterfølgende forklarede med, at han og Legia var blevet ydmyget (læs mere her) af Brøndbys bænk i den første kamp i Danmark.
Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen kunne bestemt ikke genkende det billede, den portugisiske træner malede, da han blev spurgt til det efter søndagens 4-0-sejr over AaB.
– Nej, det [ydmygede Legia og Feio] gjorde vi ikke. Tværtimod. I begge kampe var han ret kraftigt udfarende. Ikke kun over for vores bænk, men også over for vores spillere inde på banen. Der finder man ud af som klub, hvad man gerne vil repræsentere sig i, og hvad man ikke vil repræsentere sig i. Det har jeg faktisk ikke så mange flere kommentarer til. Legia er jo en stor klub, og de styrer selv, hvordan de gerne vil optræde både på og uden for banen, siger Jesper Sørensen.
Sørensen var særdeles tilfreds med den måde, hans hold tacklede søndagens opgør i Aalborg.
– Jeg synes, vores positionering og vores fleksibilitet i vores opspil var meget sikkert og roligt. Og når et hold som AAB i dag går op og lever rigtig meget af det høje pres, er vi rigtig dygtige til at spille os igennem det, og så skal de løbe mange meter for reorganisere sig, siger Jesper Sørensen.
Læs Tipsbladets Dom og en kommentar fra kampen her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?