AALBORG (Tipsbladet): Brøndby IF rejste sig søndag i den grad fra et smerteligt nederlag i Conference League, hvor man spillede 1-1 ude mod Legia Warszawa efter et stort spilovertag.
4-0 blev det til Brøndby IF i Aalborg, og den sejr var ikke et mål for lille (læs Tipsbladets Dom fra kampen her).
Brøndby viste sig søndag, ligesom man endelig gjorde i lange perioder spillemæssigt i torsdagens 1-1-kamp i Warszawa, som en seriøs guldbejler i Superligaen.
Og der var rigeligt at rejse sig fra i torsdags, hvor det gode spil naturligvis ikke kunne opveje skuffelsen over nederlaget.
Efter slutfløjtet i torsdags fangede Legia-cheftræner Goncalo Feio Danmark, Polen og en del af Europas opmærksomhed med særdeles målrettede fuckfingre rettet mod Brøndbys udebanetrup, noget Feio efterfølgende forklarede med, at han og Legia var blevet ydmyget (læs mere her) af Brøndbys bænk i den første kamp i Danmark.
Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen kunne bestemt ikke genkende det billede, den portugisiske træner malede, da han blev spurgt til det efter søndagens 4-0-sejr over AaB.
– Nej, det [ydmygede Legia og Feio] gjorde vi ikke. Tværtimod. I begge kampe var han ret kraftigt udfarende. Ikke kun over for vores bænk, men også over for vores spillere inde på banen. Der finder man ud af som klub, hvad man gerne vil repræsentere sig i, og hvad man ikke vil repræsentere sig i. Det har jeg faktisk ikke så mange flere kommentarer til. Legia er jo en stor klub, og de styrer selv, hvordan de gerne vil optræde både på og uden for banen, siger Jesper Sørensen.
Sørensen var særdeles tilfreds med den måde, hans hold tacklede søndagens opgør i Aalborg.
– Jeg synes, vores positionering og vores fleksibilitet i vores opspil var meget sikkert og roligt. Og når et hold som AAB i dag går op og lever rigtig meget af det høje pres, er vi rigtig dygtige til at spille os igennem det, og så skal de løbe mange meter for reorganisere sig, siger Jesper Sørensen.
Læs Tipsbladets Dom og en kommentar fra kampen her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
10. gang i træk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
INTERVIEW