Brøndby vil i Champions League: Vi kan snyde dem

De danske mestre får i den kommende sæson chancen for at spille sig i Champions League-gruppespillet, og Niels Frederiksen tror på, at klubben har en chance for at snyde de store hold.



Brøndby IF skal som minimum spille i Europa League-gruppespillet, og det i sig selv er lidt af en gave til en klub, der ikke siden 2005 har været i et europæisk gruppespil, men med lidt held i sprøjten kan klubben komme i det forjættede land, også kendt som Champions League.

De danske mestre indtræder i playoffrunden til Champions League, og her kan de blågule løbe ind i klubber som østrigske Salzburg og mandskaber på lignende niveau. Det er altså bare én modstander, der skal besejres, for at BIF kommer i CL-gruppespillet.

Det er ikke noget, der i udgangspunktet skræmmer i Brøndby IF.

– Selvfølgelig går vi efter det. Det kan altid lade sig gøre over to kampe. Det er ikke City, United, Inter, Barcelona eller Liverpool, vi skal møde. Det er stærke hold, men det er ikke sådan, at det ikke kan lade sig gøre. Vi tror på, at vi kan snyde dem. Hvorfor skulle det ikke kunne lade sig gøre. Vi har nogle ting på vores hold, der kan gøre ondt på alle hold – også de dygtige mandskaber, siger Niels Frederiksen dagen derpå.

Brøndby er altså garanteret et europæisk gruppespil, og på det punkt har Niels Frederiksen masser af erfaring at trække på. Fynboen var i spidsen for Esbjerg fB, da klubben spillede sig i Europa League-gruppespillet i 2013. Og den erfaring er vigtig for Brøndby-træneren.

– Vi skal have en god dosering af spillerne og godt styr på deres "loading" – fysiologisk er det vigtigt, at de ikke bliver overbelastet. Det er kun den ene del. I Esbjerg var det i højere grad et mentalt spil, som mange ikke havde prøvet før. Det skal vi håndtere. Mentalt handler det om, at man skal ud og rejse og toppræstere i midtugen og igen i weekenden. Det skal man vænne sig til. Men mon ikke, vi lykkes med det, det tror jeg i hvert fald på, at vi kan, siger han.

Og det er da i hvert fald ikke et helt grønt mandskab, som han sender ud i Europa, Niels Frederiksen.

Cheftrænerens spillere har fået hår på brystet det seneste års tid.

– Det har været en fantastisk sæson for mange af vores unge spillere. For mange af dem har det været deres første hele seniorsæson. Uanset om det er (Peter) Bjur, (Andreas) Bruus, Anis (Slimane), Morten (Frendrup) eller "Jobbe". De har alle gjort det fantastisk, og de bliver kun stærkere, siger den 50-årige Brøndby-træner.

Niels Frederiksen og Brøndby går nu på ferie, og så starter man op igen i midten af juni og arbejder frem mod den nye sæson.

Først i slutningen af august skal Brøndby spille Champions League-kvalifikation, og lykkes det de blågule at komme i det forjættede land, venter der mange, mange millioner samt mange oplevelser for både spillere, fans og klub.





Tidl. Superliga-flop stråler: Bejlerne står i kø



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge



Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle



‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte



Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid