Brøndby-købs vilde rekorder – strålede under far

Michael Gregoritsch sidder på et på markante rekorder i Østrig.



Brøndbys nye angriber hedder Michael Gregoritsch

Tipsbladet kunne tirsdag fortælle, at Brøndby køber den 31-årige østrigske angriber fra SC Freiburg for godt 11 millioner kroner, og at han får en kontrakt til sommeren 2028. 

Og dermed lander Brøndby en angriber, der har været landskendt i Østrig, siden han var blot 15 år gammel.

Michael Gregoritsch debuterede nemlig i en alder af blot 15 år og 361 dage for Kapfenberger SV i den østrigske Bundesliga i april 2010, og det gjorde han med manér. Kun to minutter efter sin indskiftning mod Austria Wien scorede han nemlig og blev den yngste målscorer nogensinde i den østrigske Bundesliga.

En rekord, han stadig sidder på. 

Strålede under farmand

Sjovt nok var Kapfenberger SV’s træner dengang Werner Gregoritsch, og ja, det er er Michael Gregoritschs far. 

Faren fortalte siden til Kurier, at det at se sin søn score for hans hold var som en historie fra Hollywood, og at de begge havde drømt om det øjeblik siden 1997, hvor Werner Gregoritsch blev diagnosticeret med og slog testikelcancer. 

Faktisk blev målet for Kapfenberger blot det første af mange, som Michael Gregoritsch scorede under sin far. 

I Kapfenberger nåede han ganske vist kun fire scoringer, men i sommeren 2012 overtog Werner Gregoritsch trænertjansen på det østrigske U21-landshold, og her blev Michael Gregoritsch en stjerne med hele 20 mål og tre assister i 29 kampe. 

Det gør Gregoritsch til den mest scorende for Østrigs U21-landshold nogensinde ifølge Transfermarkt. 

Den 31-årige østriger har dog også vist sin målfarlige for andre trænere i den tyske Bundesliga – nu skal han vise den under Frederik Birk i Superligaen. 





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen