Brøndby måtte pille banner ned midt under kamp: Hyldede afdød nynazist

Et banner til minde om en for nylig afdød Brøndby-fan fik kun lov til at hænge fremme i de første 17 minutter af kampen mod AC Horsens. Da fandt klubben ud af, at den afdøde var kendt i det nazistiske miljø i Danmark og dømt kriminel.



Hvis man så det første kvarter af Brøndby IF’s kamp mod AC Horsens, kunne man ikke undgå at lægge mærke til banneret bag det ene mål. Det blev pillet ned igen efter 17 minutter, da hjemmeholdet fandt ud af, at det var rettet mod en dansk nazist, skriver Politiken.

“Hvil i fred Baldur”, stod der på banneret. Det omhandlede Morten Baldur Karrebæk Pust, der blev hyldet som afdød Brøndby-fan, men som også har en lang fortid i det nazistiske miljø i Danmark bag sig.

Ifølge det venstreorienterede researchkollektiv Redox var han aktiv i nazipartiet Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse i 90’erne, mens han også har været en del af hooliganmiljøet i Brøndby.

Læs også:Brøndby-anfører trods sejr: Ikke det kønneste fodbold, vi spiller

Morten Baldur Karrebæk Pust er desuden idømt ti måneders fængsel for at have påkørt en dreng med indvandrerbaggrund, ligesom han har andre domme bag sig. Ved sin død var han efterlyst for et hjemmerøveri i en sag, hvor to andre er idømt henholdsvis 15 og 18 måneders fængsel.

Han omtalte desuden Anders Breivik som “endelig et ordentligt menneske” efter terrorangrebet på Utøya i 2011, hvor 77 mennesker mistede livet.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Fra Brøndby IF’s side lyder det, at klubben ikke var klar over, hvilken Baldur banneret var rettet mod. Fans beder jævnligt om lov til at mindes afdøde medfans, så det var først i løbet af kampen, at klubben blev opmærksom på, hvem han var.

– Kort efter at kampen er startet, bliver vi opmærksomme på de nærmere omstændigheder omkring den afdøde person, hvorefter vores stadionpersonale straks påbegynder nedtagningen af banneret. Som klub er det ikke noget, vi på nogen måde kan associere os selv med, og vi tager stærkt afstand fra det, skriver Christian Schultz, kommunikationschef i Brøndby, til Politiken.

Læs også:Horsens-back efter nyt nederlag: Kendetegnende for sæsonstarten

Banneret nåede at hænge på Sydsiden, hvor klubbens mest stemningsskabende fans normalt står, i de første 17 minutter af kampens mod AC Horsens, inden kontrollører pillede det ned.

Schultz tilføjer, at man fremover vil stramme op på retningslinjerne, når klubben modtager lignende forespørgsler om banneret fremover.

Læs også:Bedst og værst: Brøndby-talent med klassemål i sejr
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da Brøndby IF tog imod AC Horsens
Læs også:Lindstrøm vil gøre som Agger og skaffe Brøndby “millioner i kassen”




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

– Priserne er eksploderet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Spændende OB-nyhed

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Midtjylland – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brøndby IF – Randers FC

Medier fælder hård dom

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

AGF – OB

De vil have Martin Braithwaite

FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Jeg tror de vinder Superligaen

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Silkeborg IF – Viborg FF

Hylder Nartey efter magisk debut

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit