Brøndby-profil: Gode spillere er ikke altid nok

Det handler nu om at få en enhed, der fungerer i Brøndby, forklarer Rasmus Lauritsen.



Den danske midterforsvarer Rasmus Lauritsen skiftede i vinterens transfervindue fra kroatiske Dinamo Zagreb til Brøndby IF, hvor han ikke nåede med i hele sin nye klubs opstart forud for foråret.

Det har han nu, og han peger på vigtigheden af, at de kan få relationerne til at sidde. Det fortæller han om et i et interview på klubbens hjemmeside.

– Vi har en god gruppe spillere i den her trup. En ting er at have gode spillere, men det er også vigtigt at have relationerne til hinanden på og uden for banen, for så kommer der bedre flow i tingene. Ofte tænker folk, at med gode spillere kommer der automatisk gode resultater, men sådan er det bare ikke altid, siger han og fortsætter:

– Det gælder om at få en enhed til at fungere i fodbold, og jo længere tid man har spillet sammen, jo nemmere og bedre kører det – og det tror og håber jeg også på, at vi kommer til at se i den kommende sæson, lyder det fra Rasmus Lauritsen.

Selv slår han fast, at han er glad for at kunne være med fra starten i denne sæson, og han husker tilbage på, at man var en del nye i vinter, som kom til klubben, der måske ikke kom helt ind i det flow, som man gerne ville.

Endvidere mener han, at det er godt at være i gang igen efter ferien. 

– Det er rart at være tilbage med lidt kontrast fra en ferie, hvor man selvfølgelig har skruet ned for træningen og måske ikke tænker helt så meget over, hvor meget man træner og spiser i en ellers normal striks hverdag. Så jeg føler, det er positivt at komme ind i den der rytme igen. Men det er klart, at langt størstedelen af dagene er meget hårde, for det er jo for at komme i form, at vi træner så hårdt, som vi gør, fortæller Lauritsen, som dog i sidste ende værdsætter den hårde træning, fortæller Lauritsen.

I Brøndby har man desuden takket af med en anden dansk midterforsvarer: Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Skifter til Rangers

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane