Den helt store historie fredag er, at Brøndby IF ikke tager fans med i Telia Parken, når de to klubber søndag mødes i Superligaen. Således har klubben sendt de 1400 billetter tilbage med beskeden om, at det ikke er interessant for fansene, når de ikke kan udføre deres tifo, som fansene ønsker det.
Selvsagt bliver det en flad fornemmelse, at der ikke er udebanefans i Telia Parken til at sætte kulør på stemningen, men heldigvis kan fans af disse kampe glæde sig til onsdag, hvor Brøndby har fortalt, at klubben med åbne arme tager imod FCK-fans, så kampen får forudsætningerne for et ‘rigtigt derby’.
Men spørgsmålet er, hvor rigtigt dette er?
Tipsbladet.dk kan nemlig afsløre via kilder, at Brøndby IF tidligere har henvendt sig til FC København med et ønske om at sløjfe udebaneafsnit i BEGGE kampe, således at de respektive hjemmehold kan sælge billetterne til egne fans. Både kampen på søndag samt kampen på onsdag i Brøndby, hvor klubben – trods udmeldingen på hjemmesiden – altså ikke nødvendigvis har ønsket at få FCK-fans på besøg.
Det rejser naturligvis flere spørgsmål.
Hvorfor har Brøndby IF ønsket, at ingen af de to hold får fans med til de respektive udekampe? Hvorfor siger Brøndby, at de ønsker et rigtigt derby, når klubben i virkeligheden har forsøgt at gøre begge derby-kampe ‘urigtige’? Og er Brøndby IF i virkeligheden bange for yderligere ballade?
Tipsbladet.dk har forsøgt at få fat på administrerende direktør Jesper Jørgensen fra Brøndby IF, men han tager ikke telefonen. I stedet har vi talt med kommunikationschef i Brøndby IF, Christian Schultz, der dog ikke var meget for at svare på, hvorfor Brøndby har forsøgt at sløjfe udebaneafsnit til begge.
– Det er ikke noget, vi kan bekræfte. Vi glæder os til at byde de 1400 fans velkommen, siger kommunikationschef Christian Schultz.
Men hvorfor har I forsøgt at sløjfe udebaneafsnit til begge kampe?
– Vi kan ikke bekræfte den oplysning.
I behøver heller ikke bekræfte den. I kan svare på, hvorfor I har ønsket at sløjfe udebaneafsnit til begge kampe?
– Det er bare en oplysning, du har, så længere er den ikke. Vi ser frem til at få besøg af de 1400 fans fra FCK.
Har det I virkeligheden været et ønske fra Brøndby, at egne fans ikke skulle med til udekampen mod FCK?
– Nej. Vi har netop arbejdet på at finde en løsning, og vi har fuld forståelse for den beslutning, vores fans har taget.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL
