Brøndby-stopper har siddet ude i over et år: Lige pludselig stod jeg alene

Han har ikke spillet en gældende kamp siden april 2019, men Brøndby-stopper Joel Kabongo kan se lys forude. Han er snart helt klar igen efter en yderst svær periode.



Når Brøndby IF tirsdag aften genstarter Superliga-sæsonen med et opgør mod SønderjyskE, må Joel Kabongo fortsat se til fra tribunen. Men stopperen behøver ikke væbne sig med meget tålmodighed, for går alt vel, er han snart tilbage på banen.

I sidste uge fik han minutter, da Brøndby IF mod Lyngby forberedte sig på genstarten, og nu vil han ikke overraskende have mere.

– Jeg håber virkelig, at jeg kan få lov til at spille lidt i den her sæson. Jeg ved godt, det er ved at være slutningen, men altså jeg presser ikke noget. Jeg træner bare hårdt, og forhåbentlig giver det nogle minutter, siger stopperen til tipsbladet.dk.

Mentalt hårdt
Da Joel Kabongo blev skadet sidste år, stod han foran en sommer med U21-EM-deltagelse. Det blev spoleret af korsbåndsskaden, og i det hele taget var det mentalt tungt at acceptere, at han ikke ville komme i aktion igen i 2019.

– Det startede allerede efter tre uger. Der skulle jeg sige til mig selv, at jeg ville være ude i 10-12 måneder. Mentalt rammer det hårdt. Jeg har snakket med forskellige en gang imellem, fordi man har mange tanker, når man går rundt. Hvornår er man tilbage? Bliver det hele godt igen? Sådan nogle tanker har man hele tiden, forklarer Joel Kabongo, der også oplevede, at hverdagen var hård:

– Det er jo sjovt at være i omklædningsrummet, men lige pludseligt stod jeg alene. Jeg var alene om den her skade. Selvfølgelig har man fysserne og alt det der rundt om, men det er dig selv, der skal hive dig op.

– Og så er der de ting, man kan de første måneder. Bare det at gå lige – det er hårdt at tænke på, at man ikke kan gå normalt.

Skadespausen har betydet, at Brøndby-stopperen har lært at sætte mere pris på det, han kan lide.

– Det er helt vildt. Jeg tror først, man finder ud af, hvor meget man har mistet, når man bliver skadet. Så at spille med drengene og være på banen igen betyder meget for mig. Man sætter virkelig pris på det her nu her efterfølgende, for det er sgu hårdt at ligge der i styrkerummet otte måneder i streg.

Mangler småting
Når man er ude så længe, som Joel Kabongo har været ude, er man også noget rusten, når man så kommer tilbage.

Men Joel Kabongo kan berette, at han konstant forbedrer sig.

– Jeg synes, jeg er godt med, men jeg mangler stadig nogle specifikke ting.

– De små touches på bolden, for eksempel. Jeg er meget mere med nu, end hvis man ser for en måned siden. Men det er jo de små ting og bevægelser, som man får, når man spiller kamp. Jeg arbejder jo på det, og jeg er med til stort set hver træning, og jeg rykker mig meget hver eneste uge. Jeg er tættere på end nogensinde, siger Joel Kabongo.

Den 22-årige stopper bør stå godt i forhold til at få en plads i startopstillingen, når han er helt klar igen. Han er dygtig og talentfuld og passer til Brøndbys nuværende strategi med unge spillere.

Før opgøret tirsadg aften mod SønderjyskE har Brøndby allerede sikret sig en plads i top seks, og dermed mangler klubben 12 kampe i den indeværende Superliga-sæson, hvor Niels Frederiksens tropper jagter bronze.

Kabongo har indtil videre noteret sig for 15 Superliga-kampe for Brøndby.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Åbner for flere Brøndby-salg

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

PSG meldes enig med Barca-profil

‘Et kæmpestort skifte’

Norge – England

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Pressede på for FC København-exit

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos