Når Brøndby IF tirsdag aften genstarter Superliga-sæsonen med et opgør mod SønderjyskE, må Joel Kabongo fortsat se til fra tribunen. Men stopperen behøver ikke væbne sig med meget tålmodighed, for går alt vel, er han snart tilbage på banen.
I sidste uge fik han minutter, da Brøndby IF mod Lyngby forberedte sig på genstarten, og nu vil han ikke overraskende have mere.
– Jeg håber virkelig, at jeg kan få lov til at spille lidt i den her sæson. Jeg ved godt, det er ved at være slutningen, men altså jeg presser ikke noget. Jeg træner bare hårdt, og forhåbentlig giver det nogle minutter, siger stopperen til tipsbladet.dk.
Mentalt hårdt
Da Joel Kabongo blev skadet sidste år, stod han foran en sommer med U21-EM-deltagelse. Det blev spoleret af korsbåndsskaden, og i det hele taget var det mentalt tungt at acceptere, at han ikke ville komme i aktion igen i 2019.
– Det startede allerede efter tre uger. Der skulle jeg sige til mig selv, at jeg ville være ude i 10-12 måneder. Mentalt rammer det hårdt. Jeg har snakket med forskellige en gang imellem, fordi man har mange tanker, når man går rundt. Hvornår er man tilbage? Bliver det hele godt igen? Sådan nogle tanker har man hele tiden, forklarer Joel Kabongo, der også oplevede, at hverdagen var hård:
– Det er jo sjovt at være i omklædningsrummet, men lige pludseligt stod jeg alene. Jeg var alene om den her skade. Selvfølgelig har man fysserne og alt det der rundt om, men det er dig selv, der skal hive dig op.
– Og så er der de ting, man kan de første måneder. Bare det at gå lige – det er hårdt at tænke på, at man ikke kan gå normalt.
Skadespausen har betydet, at Brøndby-stopperen har lært at sætte mere pris på det, han kan lide.
– Det er helt vildt. Jeg tror først, man finder ud af, hvor meget man har mistet, når man bliver skadet. Så at spille med drengene og være på banen igen betyder meget for mig. Man sætter virkelig pris på det her nu her efterfølgende, for det er sgu hårdt at ligge der i styrkerummet otte måneder i streg.
Mangler småting
Når man er ude så længe, som Joel Kabongo har været ude, er man også noget rusten, når man så kommer tilbage.
Men Joel Kabongo kan berette, at han konstant forbedrer sig.
– Jeg synes, jeg er godt med, men jeg mangler stadig nogle specifikke ting.
– De små touches på bolden, for eksempel. Jeg er meget mere med nu, end hvis man ser for en måned siden. Men det er jo de små ting og bevægelser, som man får, når man spiller kamp. Jeg arbejder jo på det, og jeg er med til stort set hver træning, og jeg rykker mig meget hver eneste uge. Jeg er tættere på end nogensinde, siger Joel Kabongo.
Den 22-årige stopper bør stå godt i forhold til at få en plads i startopstillingen, når han er helt klar igen. Han er dygtig og talentfuld og passer til Brøndbys nuværende strategi med unge spillere.
Før opgøret tirsadg aften mod SønderjyskE har Brøndby allerede sikret sig en plads i top seks, og dermed mangler klubben 12 kampe i den indeværende Superliga-sæson, hvor Niels Frederiksens tropper jagter bronze.
Kabongo har indtil videre noteret sig for 15 Superliga-kampe for Brøndby.
Han peger på Simon Kjær
– Du har udstråling som tagpap
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
MEDIE
