Brugt 80 mio: Superliga-boss aflyser transferfest

Fans og eksperter skal ikke holde vejret i forventning om kæmpe transfers denne sommer, fortæller Carsten V. Jensen i et interview med Tipsbladet og andre danske medier.



ÅRHUS (Tipsbladet): AGF har i de seneste år haft markant vokseværk, hvis vi ser på spillerbudgettet.

I transfers og lønninger har AGF et par år bevæget sig op på fjerdepladsen i Tipsbladets halvårlige rangeringer.

Det er foran FCN og bag Brøndby, men med stor afstand op til FCM og især FCK.

I Tipsbladets udregninger har AGF i transfers brugt 80 millioner de seneste år, hvor der er skruet op for blusset.

Dertil kommer lønninger i Superliga-topklasse.

Holder igen med Superliga-transfers

Men nu ser det ud til, at AGF i hvert fald midlertidigt holder igen.

Klubbens topledelse har tidligere varslet, at stadionbyggeriet og genhusningen i Vejlby er dyrere end planlagt.

Synes du, AGF har brug for forstærkninger til truppen?

  • Helt klart, den er ikke god nok til Top 4
  • Ja, det må være muligt at vinde nogle unge, billige spillere, der kan få et gennembrud
  • Nej, truppen er god nok og bedre end den sjetteplads, man fik
  • Helt klart, den er ikke god nok til Top 4
  • Ja, det må være muligt at vinde nogle unge, billige spillere, der kan få et gennembrud
  • Nej, truppen er god nok og bedre end den sjetteplads, man fik

0 Votes

Og torsdag fortæller Carsten V. Jensen til blandt andre TIpsbladet, at der ikke venter nye store transfers til sommer.

– Det bliver ikke et vindue, som AGF havde sidste år. Der ligger mange ting i det. Dels det her med, at vi bliver nødt til at kigge på at integrere og trupsammensætte, efter at vi skal, hvad kan man sige, den retning jeg lige har nævnt, siger Carsten V. Jensen med henvisning til, at AGF vil have flere akademispillere og unge spillere ind for at få spilletid på Superliga-holdet.

Patrick Mortensen AGF Superligaen

– Og så er det altså en rigtig dygtig trup vi har, med mange spillere, som endnu ikke har peaket, siger Carsten V. Jensen.

Stadig spille i toppen af Superligaen

AGF købte Kristian Arnstad, Youssouph Badji og Richmond Gyamfi for betydelige millionbeløb sidste sommer.

Den type handler ligger ikke i planerne for denne sommer.

– Vi får ikke et vindue, som det vi havde sidste år. Vi kommer ikke til at bruge den slags penge. Vi er ramt af Kongelunden [AGF’s stadionbyggeri], det må jeg bare sige. Vi er ramt af udsigt til et par dårlige år rent finansielt.

– Jeg har godt nok registreret rundt omkring, at forskellige eksperter mener, at vi skal ud og bruge milliarder. Men så har man ikke kigget ind i virkeligheden. Vi skal nok sætte noget sammen, og virkeligheden er også, at vi vil være ambitiøse. Vi vil ikke svækket ind i næste sæson. Så det er ikke undskyldninger, der bliver lagt ud her. Vi skal have et stærkt hold, der kan konkurrere, slår Carsten V. Jensen fast.

AGF Uwe-Roesler Superligaen
Uwe Rösler blev fyret som cheftræner for AGF i weekenden efter sæsonafslutningen. Foto: Alamy

– Det er bare for at sige, at jeg tror, at det var en rekord for AGF sidste år i forhold til brug af midler. Det kommer ikke til at ske i år, siger Carsten V. Jensen.

AGF tegner til igen i denne sæson at have Superligaens fjerdestørste spillerbudget.

Noget tyder på, at FC Nordsjælland kan finde på at geare op, efter man skar ind til benet i sidste sæson med et meget ungt hold.






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Brasilien – Japan

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko