Der er ikke udsigter til flere tilskuere på stadion i den danske Superliga, og så sent som tirsdag afviste kulturminister Joy Mogensen at lukke flere tilskuere ind til sportsbegivenheder.
I løbet af sommeren måtte Superliga-klubberne ellers lukke langt mere end 500 personer ind på stadioner som følge af den såkaldte Superligaordning. Men den er nu suspenderet og ifølge regeringen skyldes det blandt andet, at de frygter smittespredning øget smittespredning i samfundet.
Men det argument holder ikke. Sådan lyder det fra DBU og Divisionsforeningen i en pressemeddelelse.
Læs også:Superliga-boss kritiserer kulturministeren: Det passer jo slet ikke
– Vi anerkender, at myndighederne ikke kun ser på afviklingen af selve kampene under Superligaordningen, men også på det rundt om kampene. Vi mener dog, at det er en forkert antagelse, at flere tilskuere vil bidrage til smittespredning. De nævner to bekymringer – flere forsamlede på værtshuse eller andre steder samt øget anvendelse af kollektiv transport i forbindelse med kampe, siger Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, og fortsætter:
– Det giver sig selv, at hvis flere er til kamp udendørs i frisk luft i sektioner af max 500 personer, forsamles færre indendørs andre steder i den forbindelse, lyder det fra Divisionsforeningens direktør.
– Hvis alle klubber udnytter den tilladte maxkapacitet under Superligaordningen, vil der i en runde komme godt 28.000 mennesker på stadion fordelt på seks kampe afviklet over tre dage. Ud af dem vil godt 4.050 forventes at benytte kollektiv transport på forskudte tidspunkter som klubberne dikterer – og det vel og mærke på tidspunkter, som ligger udenfor den normale myldretid i kollektiv trafik. Påstanden om, at fodboldkampe afviklet under Superligaordningen øger tætheden i kollektiv trafik, er ganske enkelt forkert.
Læs også:Optakt: Lyngby BK – OB
I øjeblikket må de danske klubber lukke 500 mand ind, og det tæller også ansatte. Det vil sige, at der blot er plads til et par hundrede fans på stadion.
Superligaordningen, der tillod flere fans, er suspenderet for resten af denne måned indtil nu.
Læs også:FCK skuffet over minister: Vi mangler stadig at se evidens
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Læs også:FCK leder stadig efter ny træner: Vi har fået mange interessante henvendelser
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
MEDIE
Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
