DBU og Divisionsforeningen: Regeringens argument holder ikke

Regerings argument om, at flere tilskuere til fodboldkampe vil øge den samfundsmæssige aktivitet, holder ikke, lyder det fra DBU og Divisionsforeningen.



Der er ikke udsigter til flere tilskuere på stadion i den danske Superliga, og så sent som tirsdag afviste kulturminister Joy Mogensen at lukke flere tilskuere ind til sportsbegivenheder.

I løbet af sommeren måtte Superliga-klubberne ellers lukke langt mere end 500 personer ind på stadioner som følge af den såkaldte Superligaordning. Men den er nu suspenderet og ifølge regeringen skyldes det blandt andet, at de frygter smittespredning øget smittespredning i samfundet.

Men det argument holder ikke. Sådan lyder det fra DBU og Divisionsforeningen i en pressemeddelelse.

Læs også:Superliga-boss kritiserer kulturministeren: Det passer jo slet ikke

– Vi anerkender, at myndighederne ikke kun ser på afviklingen af selve kampene under Superligaordningen, men også på det rundt om kampene. Vi mener dog, at det er en forkert antagelse, at flere tilskuere vil bidrage til smittespredning. De nævner to bekymringer – flere forsamlede på værtshuse eller andre steder samt øget anvendelse af kollektiv transport i forbindelse med kampe, siger Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, og fortsætter:

– Det giver sig selv, at hvis flere er til kamp udendørs i frisk luft i sektioner af max 500 personer, forsamles færre indendørs andre steder i den forbindelse, lyder det fra Divisionsforeningens direktør.

– Hvis alle klubber udnytter den tilladte maxkapacitet under Superligaordningen, vil der i en runde komme godt 28.000 mennesker på stadion fordelt på seks kampe afviklet over tre dage. Ud af dem vil godt 4.050 forventes at benytte kollektiv transport på forskudte tidspunkter som klubberne dikterer – og det vel og mærke på tidspunkter, som ligger udenfor den normale myldretid i kollektiv trafik. Påstanden om, at fodboldkampe afviklet under Superligaordningen øger tætheden i kollektiv trafik, er ganske enkelt forkert.

Læs også:Optakt: Lyngby BK – OB

I øjeblikket må de danske klubber lukke 500 mand ind, og det tæller også ansatte. Det vil sige, at der blot er plads til et par hundrede fans på stadion.

Superligaordningen, der tillod flere fans, er suspenderet for resten af denne måned indtil nu. 

Læs også:FCK skuffet over minister: Vi mangler stadig at se evidens
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Læs også:FCK leder stadig efter ny træner: Vi har fået mange interessante henvendelser






LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bayern München på plads til Superliga-brag

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers