Der er ikke udsigter til flere tilskuere på stadion i den danske Superliga, og så sent som tirsdag afviste kulturminister Joy Mogensen at lukke flere tilskuere ind til sportsbegivenheder.
I løbet af sommeren måtte Superliga-klubberne ellers lukke langt mere end 500 personer ind på stadioner som følge af den såkaldte Superligaordning. Men den er nu suspenderet og ifølge regeringen skyldes det blandt andet, at de frygter smittespredning øget smittespredning i samfundet.
Men det argument holder ikke. Sådan lyder det fra DBU og Divisionsforeningen i en pressemeddelelse.
Læs også:Superliga-boss kritiserer kulturministeren: Det passer jo slet ikke
– Vi anerkender, at myndighederne ikke kun ser på afviklingen af selve kampene under Superligaordningen, men også på det rundt om kampene. Vi mener dog, at det er en forkert antagelse, at flere tilskuere vil bidrage til smittespredning. De nævner to bekymringer – flere forsamlede på værtshuse eller andre steder samt øget anvendelse af kollektiv transport i forbindelse med kampe, siger Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, og fortsætter:
– Det giver sig selv, at hvis flere er til kamp udendørs i frisk luft i sektioner af max 500 personer, forsamles færre indendørs andre steder i den forbindelse, lyder det fra Divisionsforeningens direktør.
– Hvis alle klubber udnytter den tilladte maxkapacitet under Superligaordningen, vil der i en runde komme godt 28.000 mennesker på stadion fordelt på seks kampe afviklet over tre dage. Ud af dem vil godt 4.050 forventes at benytte kollektiv transport på forskudte tidspunkter som klubberne dikterer – og det vel og mærke på tidspunkter, som ligger udenfor den normale myldretid i kollektiv trafik. Påstanden om, at fodboldkampe afviklet under Superligaordningen øger tætheden i kollektiv trafik, er ganske enkelt forkert.
Læs også:Optakt: Lyngby BK – OB
I øjeblikket må de danske klubber lukke 500 mand ind, og det tæller også ansatte. Det vil sige, at der blot er plads til et par hundrede fans på stadion.
Superligaordningen, der tillod flere fans, er suspenderet for resten af denne måned indtil nu.
Læs også:FCK skuffet over minister: Vi mangler stadig at se evidens
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Læs også:FCK leder stadig efter ny træner: Vi har fået mange interessante henvendelser
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Offentliggøres i dag
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
OPTAKT
