Hvis Superliga-klubberne var en bokser, blev de måske ikke knockoutet i dag, men kulturministeren gav dem et hårdt slag i mellemgulvet. Og det, siger FC Københavns kommunikationschef til B.T., er de skuffede over.
Mogensen slog fast, at det ikke kan komme på tale at lukke mere end 500 tilskuere ind til Superliga-kampe foreløbig. Dermed gav hun et nedslående svar til de klubber, der den seneste uges tid har ført en koordineret kampagne for netop at lukke flere ind.
Læs også:Kulturministeren fastslår: Der kommer ikke flere tilskuere på stadion
– Der er ikke noget, vi i regeringen hellere vil end at fylde tilskuerpladserne med glade fodboldfans, og det viste både DBU og Divisionsforeningen også kunne lade sig gøre, da vi indførte forsøgsordningen.
– Men vi står i en anden situation nu, end vi gjorde hen over sommeren, hvor smitten var på et meget lavt niveau, skrev Joy Mogensen i en skriftlig kommentar til Ritzau tidligere på dagen.
Læs også:Venstre vil lade smittetryk afgøre antallet af tilskuere
Risikoen for, at fodboldkampe skal blive til de såkaldte supersprederbegivenheder, er for stor, mener hun. Ministeren fremlagde dog ingen faglig begrundelse for, hvorfor fodboldkampe under den tidligere succesfulde Superliga-ordning skulle udgøre en særlig risiko. Netop det efterlyser FCK.
– Vi indbød i weekenden blandt andre regeringen til selv at opleve, at det er sikkert at gå til fodbold, men ingen af dem valgte at møde op. Samtidig vil vi – og sikkert mange andre – meget gerne have klarlagt, hvilken evidens der ligger bag beslutningen og vurderingen af, at Superliga-fodbold under den model, vi har lavet, skulle være superspreder-events. Det har vi fortsat til gode at få indsigt i, siger kommunikationschef Jes Mortensen til B.T.
Hen over sommeren afviklede klubberne 46 kampe med flere tusind tilskuere til hver. Centralt i den ordning stod, at der maksimalt måtte være 500 personer i hver sektion på stadion, og at disse ikke måtte blandes. Hidtil har myndighederne ikke sporet nogen smittetilfælde tilbage til en Superliga-kamp.
Læs også:Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende
Læs også:Troels Bech om FC København-job: Det er svært at forestille sig
Læs også:Riddersholm om Ståle-fyring: Jeg kommer til at savne ham i Superligaen
LIVE
LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
