FCK skuffet over minister: Vi mangler stadig at se evidens

Kulturministeren slog i dag fast, at hun ikke ville tillade flere end 500 tilskuere på stadion foreløbig. Hos FC København savner de dog beviser for, at regeringens frygt for storsmitte er begrundet.



Hvis Superliga-klubberne var en bokser, blev de måske ikke knockoutet i dag, men kulturministeren gav dem et hårdt slag i mellemgulvet. Og det, siger FC Københavns kommunikationschef til B.T., er de skuffede over.

Mogensen slog fast, at det ikke kan komme på tale at lukke mere end 500 tilskuere ind til Superliga-kampe foreløbig. Dermed gav hun et nedslående svar til de klubber, der den seneste uges tid har ført en koordineret kampagne for netop at lukke flere ind.

Læs også:Kulturministeren fastslår: Der kommer ikke flere tilskuere på stadion

– Der er ikke noget, vi i regeringen hellere vil end at fylde tilskuerpladserne med glade fodboldfans, og det viste både DBU og Divisionsforeningen også kunne lade sig gøre, da vi indførte forsøgsordningen.

– Men vi står i en anden situation nu, end vi gjorde hen over sommeren, hvor smitten var på et meget lavt niveau, skrev Joy Mogensen i en skriftlig kommentar til Ritzau tidligere på dagen.

Læs også:Venstre vil lade smittetryk afgøre antallet af tilskuere

Risikoen for, at fodboldkampe skal blive til de såkaldte supersprederbegivenheder, er for stor, mener hun. Ministeren fremlagde dog ingen faglig begrundelse for, hvorfor fodboldkampe under den tidligere succesfulde Superliga-ordning skulle udgøre en særlig risiko. Netop det efterlyser FCK.

– Vi indbød i weekenden blandt andre regeringen til selv at opleve, at det er sikkert at gå til fodbold, men ingen af dem valgte at møde op. Samtidig vil vi – og sikkert mange andre – meget gerne have klarlagt, hvilken evidens der ligger bag beslutningen og vurderingen af, at Superliga-fodbold under den model, vi har lavet, skulle være superspreder-events. Det har vi fortsat til gode at få indsigt i, siger kommunikationschef Jes Mortensen til B.T.

Hen over sommeren afviklede klubberne 46 kampe med flere tusind tilskuere til hver. Centralt i den ordning stod, at der maksimalt måtte være 500 personer i hver sektion på stadion, og at disse ikke måtte blandes. Hidtil har myndighederne ikke sporet nogen smittetilfælde tilbage til en Superliga-kamp.

Læs også:Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende
Læs også:Troels Bech om FC København-job: Det er svært at forestille sig
Læs også:Riddersholm om Ståle-fyring: Jeg kommer til at savne ham i Superligaen




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Værste i 16 år

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen