Hvis Superliga-klubberne var en bokser, blev de måske ikke knockoutet i dag, men kulturministeren gav dem et hårdt slag i mellemgulvet. Og det, siger FC Københavns kommunikationschef til B.T., er de skuffede over.
Mogensen slog fast, at det ikke kan komme på tale at lukke mere end 500 tilskuere ind til Superliga-kampe foreløbig. Dermed gav hun et nedslående svar til de klubber, der den seneste uges tid har ført en koordineret kampagne for netop at lukke flere ind.
Læs også:Kulturministeren fastslår: Der kommer ikke flere tilskuere på stadion
– Der er ikke noget, vi i regeringen hellere vil end at fylde tilskuerpladserne med glade fodboldfans, og det viste både DBU og Divisionsforeningen også kunne lade sig gøre, da vi indførte forsøgsordningen.
– Men vi står i en anden situation nu, end vi gjorde hen over sommeren, hvor smitten var på et meget lavt niveau, skrev Joy Mogensen i en skriftlig kommentar til Ritzau tidligere på dagen.
Læs også:Venstre vil lade smittetryk afgøre antallet af tilskuere
Risikoen for, at fodboldkampe skal blive til de såkaldte supersprederbegivenheder, er for stor, mener hun. Ministeren fremlagde dog ingen faglig begrundelse for, hvorfor fodboldkampe under den tidligere succesfulde Superliga-ordning skulle udgøre en særlig risiko. Netop det efterlyser FCK.
– Vi indbød i weekenden blandt andre regeringen til selv at opleve, at det er sikkert at gå til fodbold, men ingen af dem valgte at møde op. Samtidig vil vi – og sikkert mange andre – meget gerne have klarlagt, hvilken evidens der ligger bag beslutningen og vurderingen af, at Superliga-fodbold under den model, vi har lavet, skulle være superspreder-events. Det har vi fortsat til gode at få indsigt i, siger kommunikationschef Jes Mortensen til B.T.
Hen over sommeren afviklede klubberne 46 kampe med flere tusind tilskuere til hver. Centralt i den ordning stod, at der maksimalt måtte være 500 personer i hver sektion på stadion, og at disse ikke måtte blandes. Hidtil har myndighederne ikke sporet nogen smittetilfælde tilbage til en Superliga-kamp.
Læs også:Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende
Læs også:Troels Bech om FC København-job: Det er svært at forestille sig
Læs også:Riddersholm om Ståle-fyring: Jeg kommer til at savne ham i Superligaen
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
