ÅRHUS (Tipsbladet): I foråret troede AGF’s cheftræner Uwe Rösler i de sidste kamp af sæsonen, at han havde fundet den perfekte løsning for Mikael Anderson.
Venstre wingback og ud over stepperne for den energiske profil, der er vokset op vest for Århus i Harlev og vendte tilbage til AGF efter et lille årtis ‘lån’ i FC Midtjylland via en transfer på sommer-deadline i 2021, der slog transferrekorden i Århus.
Men efter samtaler blev Anderson og Rösler enige om at prøve yderligere en position inde centralt i banen, og det har kastet tre assists og en scoring af sig her i AGF’s flotte åbning på sæsonen.
Lørdag eftermiddag hedder opgaven FC Nordsjælland på hjemmebane i Århus, hvor forventningen er et ombyningsramt stadion fyldt til bristepunktet midt i Aarhus Festuge og efter den såkaldte Aarhus Walk, hvor der er fest og hygge i timerne op til kampen, før man går i samlet flok til den nærliggende arena cirka halvanden-to timer før kickoff klokken 16.
Og fodboldhumøret er helt i top i AGF og hos Mikael Anderson, der nyder sensommeren og det gode fodbold, holdet spiller.
– Det er svært kun at pege på en enkelt ting, der betyder, at det har fungeret så godt, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.

– Allermest handler det om noget kollektivt og hvordan vi fungerer sammen frem for min position på banen. Vi spiller for eksempel lidt mere fodbold langs jorden, og vi får flere spillere i gode positioner fremme på banen og inde i feltet. Og det er jo også noget, der klæder mig, det er klart noget, der passer til mine kompetencer, hvor jeg jo for eksempel slet ikke er lige så stærk i luftspillet, selv om jeg gør mit bedste, siger Mikael Anderson.
– Jeg plejer jo altid at spille til venstre og at have mit udgangspunkt der. Det har mest været som kant eller venstre otter, hvor jeg så reelt kommer til at fungere lidt mere som tier. Nu er jeg en mere rendyrket otter, hvilket vi prøvede i hele opstarten, hvor det gik superfint. Vi har fundet gode relationer i højre side, og selv om der altid er plads til forbedring, også hos mig, synes jeg, vi er kommet godt fra land. Der er gode perspektiver i det, vi har bygget op, siger midtbanespilleren, der som vanligt er med på Islands landshold i næste uge, når Nations League begynder.
– Jeg har det stadig bedre i venstre side af banen, hvor jeg lettere kan komme tæt på kroppen af modstanderen og udfordre, men så længe, jeg kommer i de rigtige positioner, betyder det ikke noget for mig, hvor jeg har udgangspunkt på banen.
Flere af AGF’s spillere står særdeles skarpt i kampene og i omverdenens opfattelse lige nu, og det er svært at komme uden om Gift Links, der har skabt et hav af problemer for modstanderne de seneste uger.
– Vi nyder alle sammen godt af, at Gift Links er i det spilhumør, han er i, for han tager lidt ekstra opmærksomhed fra modstanderne, og det giver os andre lidt mere plads.
– Mads Emil [Madsen] har også fået licens til at tage flere løb ind i boksen, og han er på fire scoringer nu og helt i toppen af topscorerlisten. Vi nyder bare godt af, at kollektivet fungerer så godt.
AGF er tæt på at købe den norske U/21-landsholdsanfører Kristian Arnstad, der spiller for Anderlecht som central midtbanespiller. Læs mere om det her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
FC Midtjylland og FC København brager sammen
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
Tæt på utrolig kamprekord
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW