David Boysen nåede kun at være i Brøndby IF i et halvt år, men han blev bestemt ikke snydt for derby-oplevelsen.
Tværtimod. Tilbage i april 2016 var Boysen med til at møde FC København hele tre gange på to uger.
David Boysen, der i denne uge er blevet en del af Tipsbladets hold, tager her et kig tilbage på de tre derbyer, han nåede at spille i Brøndby-trøjen.
FC København – Brøndby IF 1-1 (6. april 2016)
– Det første minde, der kommer til mig, er faktisk fra det første af opgørene, den første pokalsemifinale inde i Parken, hvor jeg vil vove at påstå, at jeg var blandt banens bedste og faktisk var med til at knække FCK’s taktik en lille smule, fortæller David Boysen.
– Fordi jeg gik ned og modtog bolden og ødelagde det lidt for dem. Jeg lavede også assisten til vores mål, som Teemu Pukki scorede. Vi spillede 1-1 derinde, og det er jo et brugbart resultat at tage med tilbage.
Det primære, som David Boysen husker fra sit første derby, er dog den specielle følelse, der er i derbykampe.
– Det hele var en gennemført fed oplevelse at suge ind, men det, jeg kan huske allerbedst fra det, var bare, at jeg voksede af det. Af følelsen ved det hele. Det var specielt, men jeg tror først, at jeg nåede at opdage effekten i de efterfølgende kampe. Jeg nød det bare i den første kamp, siger David Boysen.
FC København – Brøndby IF 2-0 (17. april 2016)
Få dage inden returkampen i pokalturneringen mødtes FC København og Brøndby i Superligaen, og her var der desværre klasseforskel, husker David Boysen.
– På en eller anden måde var det faktisk en anerkendelse af min præstation, for det virkede til, at de lavede en taktisk ændring. Vores plan var, at jeg skulle gå ind og gøre det samme som i den første pokalsemifinale, hvor jeg gik tilbage og skulle føre bolden frem. Men det lukkede de fuldstændig ned for. Delaney sad lige i ryggen på mig hver gang, jeg skulle ned og modtage bolden, så det lykkedes slet ikke på samme måde for mig.
– Det er den ud af de tre derbykampe, hvor jeg kan huske, at jeg følte, at der stadig var et stykke vej for Brøndby til at komme op på FC’s højder, fortæller David Boysen.
David Boysen kom til Brøndby i januar 2016, men skiftede allerede i juli samme år videre til hollandske Roda (Foto: Malte Dunk).
Brøndby IF – FC København 0-1 (20. april 2016)
Tre dage efter 2-0-nederlaget i Parken stod David Boysen igen overfor FC København, i returkampen i pokalsemifinalen.
– Det var ude på Brøndby Stadion, hvor vi faktisk bare skulle bruge 0-0 (for at nå pokalfinalen, red.). Det blev en meget taktisk og nervøs affære, hvor den gik helt frem til omkring det 80. minut, hvor en af mine bedste kammerater, Nicolai Jørgensen, simpelthen ikke blev tacklet fra midten af, af mange store spillere. Og han endte så med at løbe ned og score foran deres medrejsende fans.
– Jeg kan huske, at der gik jeg da i et sekund og tænkte: ‘Du har da spillet dine pokalfinaler og vundet dine titler. Den her skulle jeg have haft’. Det var sølvfølgelig bagsiden af medaljen, når vi taler om derbyet, for det gjorde rigtigt ondt, og vi var meget slukørede. Brøndby havde jo ikke vundet nogen som helst i lang tid på det tidspunkt. Det var før Zornigers pokalfinaler og Niels Frederiksens mesterskab. Så der var gået lang tid, og vi var tæt på der. FCK endte også med at vinde finalen, men det skulle have været os.
Efter slutfløjtet tog David Boysen en lille snak med Nicolai Jørgensen, selvom humøret var helt i bund.
– Jeg tror ikke, at der blev sagt så mange ting, andet end at man lige fik sagt sådan ‘er vi okay?’ og man prøvede at snøfte et ‘tillykke’ frem. Ej, det tror jeg ikke engang, at jeg fik sagt. Men jo, vi har selvfølgelig snakket om det efterfølgende, men sådan er fodbold jo.
Før Brøndby-FCK: Stjernernes bedste derby-minder
Spillerne voksede
Her syv år senere husker David Boysen tilbage på det københavnske derby som noget helt specielt at være med til som spiller.
– Man snakker altid om presset, men jeg synes, at spillerne voksede. De glædede sig helt vildt til kampen. For mit eget vedkommende var jeg ikke nervøs. Jeg var mere nervøs, når jeg spillede foran 500 tilskuere, hvor man kunne høre, hvad de sagde og sådan noget. Men ved et derby sitrede det hele i kroppen, og man har lyst til at gå ud og underholde og bevise sig selv.
– Og jeg kan kun forestille mig, hvordan det er nu, hvor der er endnu mere knald på tribunerne og endnu mere fyldt, når begge fangrupper altså lige får lov til at være der. Det er helt sikkert noget, der får hårene til at rejse sig på den spiller, der ikke har prøvet det før.
Søndagens kamp mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang klokken 12.00 i Parken.

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’