Superligaen er tilbage!
Bolden ruller igen i Danmark efter nogle lange måneder uden topfodbold, men i år er kvaliteten på banen også ramt af de hårde vejrforhold.
Sneen har efterhånden hersket i flere uger sammen med frosten, hvilket i den grad påvirker banernes beskaffenhed. Flere af dem er mere brune end grønne og ville gøre sig godt som kamuflering for militæret.
Den begrænsede mængde græs har også omkostninger for spillet. Det så ikke ligefrem så kønt ud i 19. runde ligesåvel som indledningen på runde 20, hvor banen i Randers også var hårdt ramt.
I podcasten Vores Liga, hvor de ser frem mod 20. spillerunde, er banerne også noget, der er i fokus for Mads Junker, som til dagligt er fodboldekspert på TV 2 Sporten.
– Jeg var i Herning for at dække kampen FCM-FCK. Når vi ser, at det er to dygtige europæiske hold, der næsten ikke kan ramme hinanden, var det forfærdeligt at se på. Det niveau, de viste i forhold til dansk fodbold og hvor godt de klarer sig i Europa, gav ikke så meget mening og hang ikke sammen, siger han i podcasten og fortsætter:
– Meget har noget at gøre med banen. Nu så den okay ud i Aarhus, hvor de spillede noget bedre. AGF spiller rigtig, rigtig god fodbold, og så var der de to kunstgræsbaner, der endelig kom til sin ret på grund af tidspunktet på året. Men det er svært at spille fodbold på det her tidspunkt, og derfor bliver det ikke ret velspillende. Når man så lægger oveni, hvad der er på spil, bliver det mere nervøst og krampagtigt.
Banen i Parken så onsdag lovende ud, da FC København slog Viborg. Her møder de lørdag eftermiddag FC Nordsjælland.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE