En aftale angående de udenlandske spillere i Rusland ser ud til at være lige på trapperne, skriver svenske Fotbollskanalen.
Den svenske spillerforening har argumenteret for, at alle udenlandske spillere i russisk fodbold bør kunne ophæve deres kontrakter med øjeblikkelig virkning, men det ser ikke ud til at blive den løsning, FIFA vedtager.
I stedet ser det ud til, at den model, der har været gældende, siden krigen brød ud, bliver forlænget frem til sommeren 2023.
Det betyder, at Anders Dreyer, Oliver Abildgaard og de øvrige udlændinge i Rusland ikke kan komme ud af deres kontrakter, men at de kan spille hele den kommende sæson i en anden klub. Anders Dreyer spillede det meste af foråret i FC Midtjylland under samme vilkår.
– Som jeg har forstået det, er der ikke noget, der er på plads, men det virker til, at det bliver en forlængelse af samme princip som tidligere. Det vil sige, at spillerne får dispensation til skrive under med andre klubber frem til 30. juni næste år. Vi har meddelt vores spillere, at det er det sandsynlige scenarie, siger Magnus Erlingmark fra svenske Spillerforeningen.
Både Anders Dreyer og Oliver Abildgaard er tilknyttet Rubin Kazan, og mens førstnævnte som bekendt skiftede til FC Midtjylland, da Rusland invaderede Ukraine, valgte Oliver Abildgaard at blive i sin russiske klub, der i øvrigt endte sæsonen med at rykke ned.
Oliver Abildgaard har kontrakt med Rubin Kazan frem til sommeren 2024, mens Anders Dreyer har en aftale frem til sommeren 2026.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren