Dette ligner løsningen for Dreyer og Abildgaard

En løsning angående de udenlandske spillere i Rusland ser ud til at være på plads.



En aftale angående de udenlandske spillere i Rusland ser ud til at være lige på trapperne, skriver svenske Fotbollskanalen.

Den svenske spillerforening har argumenteret for, at alle udenlandske spillere i russisk fodbold bør kunne ophæve deres kontrakter med øjeblikkelig virkning, men det ser ikke ud til at blive den løsning, FIFA vedtager.

I stedet ser det ud til, at den model, der har været gældende, siden krigen brød ud, bliver forlænget frem til sommeren 2023.

Det betyder, at Anders Dreyer, Oliver Abildgaard og de øvrige udlændinge i Rusland ikke kan komme ud af deres kontrakter, men at de kan spille hele den kommende sæson i en anden klub. Anders Dreyer spillede det meste af foråret i FC Midtjylland under samme vilkår.

– Som jeg har forstået det, er der ikke noget, der er på plads, men det virker til, at det bliver en forlængelse af samme princip som tidligere. Det vil sige, at spillerne får dispensation til skrive under med andre klubber frem til 30. juni næste år. Vi har meddelt vores spillere, at det er det sandsynlige scenarie, siger Magnus Erlingmark fra svenske Spillerforeningen.

Både Anders Dreyer og Oliver Abildgaard er tilknyttet Rubin Kazan, og mens førstnævnte som bekendt skiftede til FC Midtjylland, da Rusland invaderede Ukraine, valgte Oliver Abildgaard at blive i sin russiske klub, der i øvrigt endte sæsonen med at rykke ned.

Oliver Abildgaard har kontrakt med Rubin Kazan frem til sommeren 2024, mens Anders Dreyer har en aftale frem til sommeren 2026. 

Her kan du læse, hvad Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen mener om det, der synes at blive FIFA’s løsning på problemet i Rusland. 






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AaB dæmper superligaforventninger



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører: FCK ringede aldrig

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Stjerne sender Sverige videre ved VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få