En aftale angående de udenlandske spillere i Rusland ser ud til at være lige på trapperne, skriver svenske Fotbollskanalen.
Den svenske spillerforening har argumenteret for, at alle udenlandske spillere i russisk fodbold bør kunne ophæve deres kontrakter med øjeblikkelig virkning, men det ser ikke ud til at blive den løsning, FIFA vedtager.
I stedet ser det ud til, at den model, der har været gældende, siden krigen brød ud, bliver forlænget frem til sommeren 2023.
Det betyder, at Anders Dreyer, Oliver Abildgaard og de øvrige udlændinge i Rusland ikke kan komme ud af deres kontrakter, men at de kan spille hele den kommende sæson i en anden klub. Anders Dreyer spillede det meste af foråret i FC Midtjylland under samme vilkår.
– Som jeg har forstået det, er der ikke noget, der er på plads, men det virker til, at det bliver en forlængelse af samme princip som tidligere. Det vil sige, at spillerne får dispensation til skrive under med andre klubber frem til 30. juni næste år. Vi har meddelt vores spillere, at det er det sandsynlige scenarie, siger Magnus Erlingmark fra svenske Spillerforeningen.
Både Anders Dreyer og Oliver Abildgaard er tilknyttet Rubin Kazan, og mens førstnævnte som bekendt skiftede til FC Midtjylland, da Rusland invaderede Ukraine, valgte Oliver Abildgaard at blive i sin russiske klub, der i øvrigt endte sæsonen med at rykke ned.
Oliver Abildgaard har kontrakt med Rubin Kazan frem til sommeren 2024, mens Anders Dreyer har en aftale frem til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
Cristiano Ronaldo i optur
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER