En aftale angående de udenlandske spillere i Rusland ser ud til at være lige på trapperne, skriver svenske Fotbollskanalen.
Den svenske spillerforening har argumenteret for, at alle udenlandske spillere i russisk fodbold bør kunne ophæve deres kontrakter med øjeblikkelig virkning, men det ser ikke ud til at blive den løsning, FIFA vedtager.
I stedet ser det ud til, at den model, der har været gældende, siden krigen brød ud, bliver forlænget frem til sommeren 2023.
Det betyder, at Anders Dreyer, Oliver Abildgaard og de øvrige udlændinge i Rusland ikke kan komme ud af deres kontrakter, men at de kan spille hele den kommende sæson i en anden klub. Anders Dreyer spillede det meste af foråret i FC Midtjylland under samme vilkår.
– Som jeg har forstået det, er der ikke noget, der er på plads, men det virker til, at det bliver en forlængelse af samme princip som tidligere. Det vil sige, at spillerne får dispensation til skrive under med andre klubber frem til 30. juni næste år. Vi har meddelt vores spillere, at det er det sandsynlige scenarie, siger Magnus Erlingmark fra svenske Spillerforeningen.
Både Anders Dreyer og Oliver Abildgaard er tilknyttet Rubin Kazan, og mens førstnævnte som bekendt skiftede til FC Midtjylland, da Rusland invaderede Ukraine, valgte Oliver Abildgaard at blive i sin russiske klub, der i øvrigt endte sæsonen med at rykke ned.
Oliver Abildgaard har kontrakt med Rubin Kazan frem til sommeren 2024, mens Anders Dreyer har en aftale frem til sommeren 2026.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
LIVE: PSG vinder Champions League
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
De er færdige i 1. division
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
NYHEDER