Djiby Fall bliver gerne i Danmark

Djiby Fall vil gerne blive i Danmark, og FC København lyder som en god mulighed.- Det ville være et godt sted for mig, siger målræven.



Et halvt års lejeaftale i OB er nu overstået for Djiby Fall, der nu begynder et nyt kapitel i en omtumlet karriere. Senegaleseren, der fortsat er ejet af russiske Lokomotiv Moskva, skal finde sig en ny klub, og det skal skal han gøre med omhu. Efter tre forfejlede år i Rusland skal angriberen igen finde glæden ved at spille fodbold, og derfor er dét valg, han skal træffe i løbet af de kommende par uger et af de allervigtigste i karrieren.

Læs også: Djiby Fall er færdig i OB

– Lige nu arbejder mine agenter på min fremtid. Det er meget vigtigt for mig, at jeg ikke lander i en dårlig situation igen. Nu vil jeg spille fodbold igen, og jeg vil være glad for at spille igen. Derfor er det meget vigtigt, at jeg tager det helt roligt, og tænker meget over, hvor jeg vil hen. Det skal være det helt rigtige sted for mig, siger Djiby Fall til tipsbladet.dk.

Angriberen er transferfri om halvanden måned, men skal han til en klub i det centrale Europa – eksempelvis i Danmark, Holland eller Tyskland – skal han købes fri af Lokomotiv Moskva. Det vil efter alt at dømme koste den købende klub en lille håndfuld millioner, men til gengæld for dét beløb får man en målfarlig angriber med en umættelig fodboldsult.

– Jeg vil bare spille fodbold nu. Om det så bliver i Tyskland, Holland, Danmark eller et helt fjerde sted, må vi finde ud af, bedyrer Fall, der har fortalt sine rådgivere, at han kun vil informeres om konkrete bud – ikke løse henvendelser.

Falls agenter har fået masser af løse henvendelser fra så forskellige steder som Kina og Danmark. Angriberen har imidlertid ikke lyst til at følge i Peter Utakas fodspor til Kina. Til gengæld lyder Danmark væsentligt mere tillokkende.

– Jeg vil gerne blive i Danmark. Det er et dejligt sted at spille fodbold, fastslår senegaleseren, der er et varmt navn i både FC Midtjylland og FC København.

I FC København ville angriberen få et forår med mesterskabskampe – og måske et efterår med Champions League. Samtidig ville målræven blive genforenet med landsmanden og vennen Dame N’Doye. Alle disse ting peger på FCK som en god mulighed, og det synes hovedpersonen også selv.

– Jeg har stor respekt for FC København. Min ven (N’Doye, red.) spiller der, og han er meget glad for klubben. Det ville være et godt sted for mig. Men jeg må vente og se, slutter en afventende Fall.

Senegaleseren havde et meget blandet efterår i OB. Fall sad meget på bænken, men alligevel formåede han at score seks gange – to i Superligaen og fire i Europa League.





River kontrakten over – stor stjerne arresteret




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hylder dansk debutant

Chikaneret i 90 minutter

– En stor beslutning

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

– Dumdristigt og naivt

Ikke sket i 8 år

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Elkjær jubler over Frank

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM