Dansk fodbold har igennem længere tid været plaget af fanuroligheder, og igen i weekenden var der så problemer, da tilhængere fra Brøndby og FC København stødte sammen på Fyn.
Ifølge Claus Thomsen, der er direktør for Divisonsforeningen, kan man dog ikke direkte konkludere, at der lige nu er tale om en eskalering af problemet med fanuroligheder i dansk fodbold.
– Vi så en eskalering i efteråret. Så havde vi sikkerhedspakken i februar, og vi havde, sådan samlet set, et rigtig godt forår, siger Claus Thomsen således til Tipsbladet.
– Der er også lavet en række sanktioner. Vi så nogle ting i forbindelse med det første københavnerderby, som var helt uacceptable. Men ikke en egentlig eskalering. Det er klart, at der er en meget hård lille kerne, som der må og skal slås ned overfor, og som ikke skal på stadion.
Direktøren for Divisionsforeningen understreger desuden, at sikkerhedspakken stadig er under implementering. Samtidig er der nedsat en gruppe, der arbejder på en række forslag op til Folketingets åbning.
Ekspertgruppen, der arbejder med at forbedre sikkerheden, har fokus på en generel effektivisering af hele systemet og samarbejdet mellem de forskellige instanser.
– Der er nogle forskellige ting, som denne her sikkerhedsgruppe kigger på. Det er specielt noget med udveksling af information og adgangen til at gøre det. Der er effektivisering af det nationale register. Der er en effektivisering af anvendelsen af det, blandt andet digitalisering. Så diskuterer man også, hvordan man kan intensivere samarbejde for alle parter, sådan at alle parter også arbejder sammen i praksis om at få det her til at ske, siger Claus Thomsen.
– Og endelig er der en forebyggende indsats, hvor man simpelthen kigger forebyggende på, om man kan gøre noget for, at der er nogen, der ikke havner i de miljøer, som de ikke skal havne i.
I kølvandet på gårsdagens uroligheder har Brøndby valgt at oprette 28 karantænesager. Den historie kan du læse HER.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
MEDIE