Efter mere fanballade: Ikke en egentlig eskalering

Der har været uacceptable episoder med fanuroligheder på det seneste, og der eksisterer en hård kerne, som der skal slås hårdt ned overfor. Sådan lyder det fra Divisonsforeningens direktør, Claus Thomsen, der dog ikke mener, at vi i øjeblikket ser en decideret eskalering af problemerne.



Dansk fodbold har igennem længere tid været plaget af fanuroligheder, og igen i weekenden var der så problemer, da tilhængere fra Brøndby og FC København stødte sammen på Fyn

Ifølge Claus Thomsen, der er direktør for Divisonsforeningen, kan man dog ikke direkte konkludere, at der lige nu er tale om en eskalering af problemet med fanuroligheder i dansk fodbold.

– Vi så en eskalering i efteråret. Så havde vi sikkerhedspakken i februar, og vi havde, sådan samlet set, et rigtig godt forår, siger Claus Thomsen således til Tipsbladet. 

– Der er også lavet en række sanktioner. Vi så nogle ting i forbindelse med det første københavnerderby, som var helt uacceptable. Men ikke en egentlig eskalering. Det er klart, at der er en meget hård lille kerne, som der må og skal slås ned overfor, og som ikke skal på stadion.

Direktøren for Divisionsforeningen understreger desuden, at sikkerhedspakken stadig er under implementering. Samtidig er der nedsat en gruppe, der arbejder på en række forslag op til Folketingets åbning.

Ekspertgruppen, der arbejder med at forbedre sikkerheden, har fokus på en generel effektivisering af hele systemet og samarbejdet mellem de forskellige instanser.

– Der er nogle forskellige ting, som denne her sikkerhedsgruppe kigger på. Det er specielt noget med udveksling af information og adgangen til at gøre det. Der er effektivisering af det nationale register. Der er en effektivisering af anvendelsen af det, blandt andet digitalisering. Så diskuterer man også, hvordan man kan intensivere samarbejde for alle parter, sådan at alle parter også arbejder sammen i praksis om at få det her til at ske, siger Claus Thomsen.

– Og endelig er der en forebyggende indsats, hvor man simpelthen kigger forebyggende på, om man kan gøre noget for, at der er nogen, der ikke havner i de miljøer, som de ikke skal havne i. 

I kølvandet på gårsdagens uroligheder har Brøndby valgt at oprette 28 karantænesager. Den historie kan du læse HER.







LIVE

LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind