Efter mere fanballade: Ikke en egentlig eskalering

Der har været uacceptable episoder med fanuroligheder på det seneste, og der eksisterer en hård kerne, som der skal slås hårdt ned overfor. Sådan lyder det fra Divisonsforeningens direktør, Claus Thomsen, der dog ikke mener, at vi i øjeblikket ser en decideret eskalering af problemerne.



Dansk fodbold har igennem længere tid været plaget af fanuroligheder, og igen i weekenden var der så problemer, da tilhængere fra Brøndby og FC København stødte sammen på Fyn

Ifølge Claus Thomsen, der er direktør for Divisonsforeningen, kan man dog ikke direkte konkludere, at der lige nu er tale om en eskalering af problemet med fanuroligheder i dansk fodbold.

– Vi så en eskalering i efteråret. Så havde vi sikkerhedspakken i februar, og vi havde, sådan samlet set, et rigtig godt forår, siger Claus Thomsen således til Tipsbladet. 

– Der er også lavet en række sanktioner. Vi så nogle ting i forbindelse med det første københavnerderby, som var helt uacceptable. Men ikke en egentlig eskalering. Det er klart, at der er en meget hård lille kerne, som der må og skal slås ned overfor, og som ikke skal på stadion.

Direktøren for Divisionsforeningen understreger desuden, at sikkerhedspakken stadig er under implementering. Samtidig er der nedsat en gruppe, der arbejder på en række forslag op til Folketingets åbning.

Ekspertgruppen, der arbejder med at forbedre sikkerheden, har fokus på en generel effektivisering af hele systemet og samarbejdet mellem de forskellige instanser.

– Der er nogle forskellige ting, som denne her sikkerhedsgruppe kigger på. Det er specielt noget med udveksling af information og adgangen til at gøre det. Der er effektivisering af det nationale register. Der er en effektivisering af anvendelsen af det, blandt andet digitalisering. Så diskuterer man også, hvordan man kan intensivere samarbejde for alle parter, sådan at alle parter også arbejder sammen i praksis om at få det her til at ske, siger Claus Thomsen.

– Og endelig er der en forebyggende indsats, hvor man simpelthen kigger forebyggende på, om man kan gøre noget for, at der er nogen, der ikke havner i de miljøer, som de ikke skal havne i. 

I kølvandet på gårsdagens uroligheder har Brøndby valgt at oprette 28 karantænesager. Den historie kan du læse HER.






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub