Ekspert: Brøndby har kørt for længe med underskud

Dagens manøvre fra Brøndby IF betyder ikke det store i sig selv, siger ekspert. Men det, som manøvren er udtryk for, er mere værd at hæfte sig ved.



Hvis man ikke har gået på CBS eller er direktør i en mellemstor virksomhed til daglig, kunne man meget vel sidde tilbage med en undren over Brøndby IF’s seneste økonomiske udmelding: Hvad betyder det så?

Klubben meddelte tidligere mandag, at den havde halveret aktiekapitalen fra 285 millioner til 142,5 millioner. Altså at værdien af selskabets aktier var skåret midt over. Det betyder i sig selv ikke det store, siger ekspert til tipsbladet.dk. Men det er udtryk for en væsentlig pointe: at Brøndby mister mange penge.

– Ni ud af ti fodboldklubber producerer flere underskud, end de producerer målgivende afleveringer på banen. Når man bliver ved med at lave underskud, sker der det, at man tærer på egenkapitalen. Så vidt jeg husker, må aktiekapitalen ikke være større end egenkapitalen.

– Så det her er et vidnesbyrd om, at man har haft underskud i alt for mange år. Når producerer underskud, bliver egenkapital mindre, og når den bliver mindre end egenkapitalen, skal man nedsætte aktiekapitalen, siger Per Hansen, der er investeringsøkonom hos Nordnet.

Han kalder dagens Brøndby-manøvre for en regnskabsmæssig teknikalitet, fordi den ikke i sig selv har den store betydning. Men den peger altså på en ubehagelig sandhed for Brøndby:

– Det betyder, at egenkapitalen er faldet for længe. Det er et vidnesbyrd om, at man har kørt for længe med underskud.

– Man får ikke flere penge i kassen, men det er en teknisk foranstaltning, hvor man tilpasser værdien af aktiekapitalen til egenkapitalen. Man siger til investorerne: “I ejer selskabet, og vi må desværre meddele jer, at en konsekvens af, at vi har haft underskud i mange år, er, at jeres andel bliver mindre værd.”

Jan Bech Andersen er sidder på aktiemajoriteten i Brøndby med 56,5 procent af aktierne.

Brøndby IF har de seneste ti år leveret overskud én gang. Det samlede underskud i perioden udgør 660 millioner kroner. Egenkapitalen var ved udgangen af 2020 på 156 millioner.

Dagens udmelding er altså ifølge Per Hansen mest af alt en cementering af det, der allerede stod klart: at Brøndby IF har svært ved at få indtægter til at matche udgifter.

– Det er ikke sådan, at det her er et udtryk for, at Brøndbys økonomi er blevet dramatisk forbedret. Den er heller ikke blevet dramatisk forværret. Det er et udtryk for, at det er svært at tjene penge, og det er lidt business as usual – desværre, må man sige.

Det er altså status quo.

– Den gode nyhed er, at det her ikke ændrer noget. Den dårlige nyhed er så også, at det ændrer ikke noget. Det gør ikke ondt værre, men det gør heller ikke ondt bedre, siger Per Hansen.







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Brøndby præsenterer ny profil

David Moyes griner over gult kort for jubel