Hvis man ikke har gået på CBS eller er direktør i en mellemstor virksomhed til daglig, kunne man meget vel sidde tilbage med en undren over Brøndby IF’s seneste økonomiske udmelding: Hvad betyder det så?
Klubben meddelte tidligere mandag, at den havde halveret aktiekapitalen fra 285 millioner til 142,5 millioner. Altså at værdien af selskabets aktier var skåret midt over. Det betyder i sig selv ikke det store, siger ekspert til tipsbladet.dk. Men det er udtryk for en væsentlig pointe: at Brøndby mister mange penge.
– Ni ud af ti fodboldklubber producerer flere underskud, end de producerer målgivende afleveringer på banen. Når man bliver ved med at lave underskud, sker der det, at man tærer på egenkapitalen. Så vidt jeg husker, må aktiekapitalen ikke være større end egenkapitalen.
– Så det her er et vidnesbyrd om, at man har haft underskud i alt for mange år. Når producerer underskud, bliver egenkapital mindre, og når den bliver mindre end egenkapitalen, skal man nedsætte aktiekapitalen, siger Per Hansen, der er investeringsøkonom hos Nordnet.
Han kalder dagens Brøndby-manøvre for en regnskabsmæssig teknikalitet, fordi den ikke i sig selv har den store betydning. Men den peger altså på en ubehagelig sandhed for Brøndby:
– Det betyder, at egenkapitalen er faldet for længe. Det er et vidnesbyrd om, at man har kørt for længe med underskud.
– Man får ikke flere penge i kassen, men det er en teknisk foranstaltning, hvor man tilpasser værdien af aktiekapitalen til egenkapitalen. Man siger til investorerne: “I ejer selskabet, og vi må desværre meddele jer, at en konsekvens af, at vi har haft underskud i mange år, er, at jeres andel bliver mindre værd.”
Jan Bech Andersen er sidder på aktiemajoriteten i Brøndby med 56,5 procent af aktierne.
Brøndby IF har de seneste ti år leveret overskud én gang. Det samlede underskud i perioden udgør 660 millioner kroner. Egenkapitalen var ved udgangen af 2020 på 156 millioner.
Dagens udmelding er altså ifølge Per Hansen mest af alt en cementering af det, der allerede stod klart: at Brøndby IF har svært ved at få indtægter til at matche udgifter.
– Det er ikke sådan, at det her er et udtryk for, at Brøndbys økonomi er blevet dramatisk forbedret. Den er heller ikke blevet dramatisk forværret. Det er et udtryk for, at det er svært at tjene penge, og det er lidt business as usual – desværre, må man sige.
Det er altså status quo.
– Den gode nyhed er, at det her ikke ændrer noget. Den dårlige nyhed er så også, at det ændrer ikke noget. Det gør ikke ondt værre, men det gør heller ikke ondt bedre, siger Per Hansen.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
