Ekspert udpeger grundspillets bedste træner

Discovery-ekspert Mikkel Bischoff peger på Thomas Thomasberg som den bedste træner i Superligaen i denne sæson.



Jesper Sørensen har løftet Brøndby IF til et nyt niveau i denne sæson, mens Jacob Neestrup for nyligt blev kåret til Årets Fodboldtræner i 2023. 

Men det er ingen af de to, der har været den bedste cheftræner i Superligaens grundspil i denne sæson.

Sådan lyder dommen fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, der i stedet peger på FC Midtjyllands Thomas Thomasberg. 

– Jeg synes faktisk, at det har overrasket mig lidt, at FC Midtjylland er så gode, og at de vandt grundspillet. Vi så efter de første seks kampe, at de ikke var særligt gode og at de lå langt nede i tabellen, siger Mikkel Bischoff og fortsætter:

– Efter 11 kampe, det vil sige halvdelen af grundspillet, havde de hentet fem sejre. Ud af de næste 11 kampe vandt de så de 10 af dem. Det er vanvittigt imponerende. De røg ud af Europa, hvilket selvfølgelig gav noget ro i forhold til præstationerne. Men det der med at integrere så mange spillere så hurtigt, med et klart udtryk, det synes jeg har været fantastisk trænerarbejde. 

Ifølge Mikkel Bischoff er Thomas Thomasberg særligt god til at samle en trup og til at være tydelig om, hvad han gerne vil. 

– Henad vejen synes jeg, at de har fået et tydeligt udtryk. Det er ofte ikke særligt underholdende. Jeg synes ikke, at de spiller særligt god fodbold (i forhold til æstetiske, red.), men de henter en hulens masse point. Jeg er ikke sikker på, at det holder på den lange bane. Jeg tror, at de skal spille bedre fodbold. Jeg tror, at de skal kunne dominere noget mere.

– Men de har et fysisk udtryk, og de er gode til det direkte spil. De tager lange indkast, de har en masse fysik i spillet og de har også spillere, der kan afgøre fodboldkampe. Så de kan sagtens nå langt, men jeg tror ikke, at de bliver mestre, lyder det fra Mikkel Bischoff. 

Efter grundspillet ligger FC Midtjylland på førstepladsen i Superligaen, ét point foran Brøndby og tre point foran FC København. 

FC Midtjylland indleder Mesterskabsspillet med en hjemmekamp mod FC Nordsjælland mandag den 1. april. 

Loading Poll…





Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk



LIVE

TransferLIVE: Rasmus Højlund har besluttet sig


Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

De kan tjene kassen på Moukoko



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Massiv interesse for Horsens-flop

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Kongen af straffespark på vej til FC København

Enig om tidligere Superliga-stjerne

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden



Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Wrexham klar til at knuse transferrekord

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Lindstrøm på blokken i storklub

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson



FCK-emne skifter til PSV

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Belgier var fristet af FCK og FCM

FCM jagter Champions League-talenter

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale



FCK forhandler om målmand – koster kassen

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse