Spanske klubber skal annullere aftaler med spiludbydere: Koster millioner

Ny spansk lov forbyder eksponering af spiludbydere i sport. Det koster La Liga-klubber millioner af euro.



Fra maj næste år skal det være slut med, at spanske sportsklubber eller sportsudøvere eksponerer spilleselskaber – eksempelvis bettingudbydere eller onlinekasinoer.

Spanske sportsklubber har onsdag modtaget et brev underskrevet af Spaniens forbrugerminister, Alberto Garzon, hvori han pålægger klubberne at annullere deres sponsoraftaler med spilleselskaber senest ved sæsonens udgang.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, som har set det brev, der er sendt til klubberne.

Loven er på vej til at blive godkendt, og det betragtes som en formalitet, at den bliver det.

Den forbyder, at klubber eller sportsudøvere eksponerer logoer for spilleselskaber på deres hjemmesider, i kampagnemateriale eller andre former for reklamer som for eksempel et logo på en fodboldtrøje eller sponsorvæg.

I brevet henvises der til en statistik, som viser, at 40 procent af spaniere i alderen 18-25 år benytter sig af spilleselskaber. For fire år siden var tallet 29 procent. Samtidig er det samlede beløb, som aldersgruppen bruger på gambling, steget med 13 procent årligt de seneste fire år.

De nye regler spås at koste sportsklubberne dyrt. Særligt spansk fodbold, der via tv og streaming eksponeres i hele verden, ender formentlig med at gå glip af millioner af euro.

I dag har 7 ud af 20 klubber i den bedste fodboldrække, La Liga, en spiludbyder som hovedsponsor på sin kamptrøje. I mange af ligaens øvrige klubber finder man et spilleselskab, der har et mindre sponsorat end et hovedsponsorat.

Præsidenten for La Liga, Javier Tebas, har ifølge Reuters tidligere udtalt, at lovændringen samlet vil koste klubberne 90 millioner euro årligt. Derfor har han arbejdet for en overgangsordning, så fodboldklubberne først om tre år – og ikke allerede efter indeværende sæson – skal følge lovgivningen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Chokskifte på vej?

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

FC Barcelona køber VM-angriber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Til lægetjek i Superliga-klub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Åbner op for sommertransfer

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Curaçao – Elfenbenskysten

Paraguay – Australien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skotland – Brasilien