Tv-millionerne regner over Superligaen: Dette er på spil

Anden rate af sæsonens tv-penge skal afregnes efter den kommende runde. Tipsbladet.dk giver det forkromede overblik over, hvad de enkelte klubber står til at få, og hvem der har noget på spil.



Økonomicheferne rundt om i Superliga-klubberne kan godt begynde at finde lommeregnerne frem. Når den kommende runde er forbi, skal en ny omgang millioner fra tv-pengene gøres op.

Anden rate af tv-pengene bliver udregnet efter 26. spillerunde, som i denne sæson falder to måneder senere, end den skulle have gjort, på grund af coronapausen.

Det ligger allerede fast, hvordan de fleste af pengene skal fordeles, for det afhænger i høj grad af sæsonens sportslige forløb (læs mere om fordelingsnøglen i bunden af artiklen).

Der er dog stadig mange penge på spil på sidste spilledag i grundspillet. Dels får man flere penge, jo højere i tabellen man slutter. Dels får man godt 200.000 kroner yderligere for en sejr.

For AGF er der eksempelvis omkring 1,5 millioner kroner i forskel på at slå AaB og ligge på tredjepladsen i forhold til at tabe og ligge på femtepladsen. Også Brøndby IF og FC Nordsjælland kan ligge alt fra nummer tre til fem efter runden.

AaB et sted mellem en halv og en hel million på spil; Randers en halv; Lyngby, Horsens og OB ligeledes mellem en halv og en hel million. Holdene i bunden kan ikke skifte så meget plads, at der er mere end en halv million på spil for dem.

Tv-pengene er i det hele taget en af de vigtigste indtægtskilder for Superliga-klubberne. For nogle dén vigtigste. Som Kristian Nielsen, administrerende direktør i AC Horsens, siger:

– Det er en stor post. Vores største indtægt er sponsorindtægter, men dernæst kommer tv-penge, hvis vi kigger på ordinær drift, altså holder transfers udenfor. Derfor er det en væsentlig del af vores indtægter, det skal der ikke være tvivl om.

Alligevel er de konkrete beregninger gledet i baggrunden i denne omgang.

– Vi har haft rigtig meget fokus på alt muligt andet. Protokoller, afvikling af kampe, i det hele taget at komme i gang med kampe efter en masse nye retningslinjer, siger direktøren med henvisning til de tiltag, der har været nødvendige for at genoptage Superligaen efter coronapausen.

Her er, hvad Superliga-klubberne har udsigt til at indkassere, før sidste spillerunde i grundspillet afgør de sidste detaljer:

Læs også:Millionregn over Superligaen: Så mange tv-penge får hver enkelt klub

Sådan gjorde vi:
Tv-aftalen uddeler omkring 317 millioner kroner til Superliga-klubberne over sæsonen. Dermed er der lige over 105 millioner kroner til hver rate. Det ligger fast, at nummer 13 og 14 modtager 3,2 og 2,5 millioner kroner, uanset hvordan de har klaret sig på de forskellige parametre. Pengene til de 12 andre klubber fordeles således:

Solidaritet: Hver klub modtager et fast beløb. Det udgør 30 procent af den samlede aftale.

Placeringer: Hver placering giver et fastsat beløb. Førstepladsen får over 7 millioner, nummer 12 får et par hundredetusinde. Denne del udgør også 30 procent af den samlede aftale.

Tv-valg: Klubberne modtager et kontant beløb ud fra, hvilken rækkefølge tv-kanalerne prioriterer deres kamp i hver enkelt runde. Udgør 24 procent af det samlede beløb.

Resultater: Sejre og uafgjorte udløser kontante beløb. Udgør 16 procent af den samlede aftale.

Tipsbladet.dk har baseret udregningen på informationer fra kilder, tidligere sæsoners beregninger og Superliga-chefers udtalelser i dette og andre medier. Udregningen er derfor udtryk for omtrentlige tal.





Neestrup forstår undren over FCK-beslutning



LIVE

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson


Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Mads Hermansen til topklub?



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Av! Taber stort på dansker

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

FCK-stjerne i klubskifte?

OB henter Rasmus Falk i FC København

Nu kan de hentes gratis



Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Afslører – i dialog med danske klubber


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Henter Emil Riis



Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

‘En dyr fejl’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Det kan ende helt galt

Iberisk derby med få mål

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub



Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Dansker i stor Wimbledon-triumf