England og Belgien lurer: Se FCM-angriberens pris

Cardiff City vil gerne holde på Sory Kaba, men den økonomisk pressede klub får alvorlig konkurrence fra England og Belgien, hvor flere klubber kan honorere FCM’s priskrav.



Sory Kaba har efter udlejningen til Cardiff haft stor succes og er i færd med at skyde den walisiske klub til redning i Championship.

Cardiff er interesseret i at holde på angriberen, men det kan meget vel blive en for dyr operation for Cardiff, der har været ramt af et transferforbud.

Og det kan meget vel vise sig, at Kaba er uden for Cardiffs rækkevidde allerede.

Således er der interesse for et køb af Kaba til sommer, og det er klubber i England og Belgien, der ifølge Tipsbladets oplysninger er ude efter den FCM-ejede angriber.

Kaba, der er 28 år, havde sidste sommer mulighed for at skifte på et permanent skifte til Belgien, men angriberen drømte om en transfer til England, som så dukkede op på transferdeadlinedag i januar i form af lejeaftalen med Cardiff.

FC Midtjylland har allerede modtaget mindst et bud på Kaba fra en klub i Belgien, og Kabas målsucces i Championship har også fået engelske klubber til at spærre øjnene op.

FCM skal efter Cardiffs succes med Kaba være ude efter et beløb i omegnen af 15 millioner kroner, måske mere, hvis man kan få en budkrig i gang efter Kabas vigtige mål i Championship.

Det vil i så fald omtrent hive FCM’s oprindelige investering på tre millioner euro hjem medregnet betalingen for Leuven-udlejningen i 2021.

Kabas kontrakt udløber 30. juni 2024, så sommeren 2023 er FCM’s sidste chance for at få et større millionbeløb i kassen på at sælge angriberen. Et kontraktudløb et år ude i fremtiden kan sandsynligvis også være noget, interesserede klubber vil forsøge at benytte i en forhandling med FC Midtjylland til at få afslag i prisen.

187848

Sory Kaba, kom som teenager fra Guinea til Spanien og begyndte at spille ungdomsfodbold i den lille Madrid-klub Alcobendas, før han fik sit gennembrud i den tidligere La Liga-klub Elche og havde et kort og udbyttefattigt ophold i franske Dijon, før han kom til FC Midtjylland i 2019.

Kaba erklærede allerede ved ankomsten til Danmark, at det store personlige mål var at spille i England, hvilket også var medvirkende til, at den høje angriber valgte tilbud sidste sommer fra i håb om at få chancen i engelsk fodbold.

Tipsbladet så tidligere på måneden nærmere på nogle af de mange udskiftninger, der sandsynligvis venter i FC Midtjyllands trup til sommer.

Læs den artikel her.







Randers FC – FC Midtjylland


U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

– Fuldstændig svigtet

Stor Brøndby-stjerne skadet

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Vejle Boldklub – FC København

To direktører færdige i Superliga-klub

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

I svime over sensationel dansker

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Skidt nyt til Brian Riemer?

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

FC Fredericia – Viborg FF

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Dansk dommer får ros stor ros

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Landstræner hylder OB-komet

Valgte Manchester United over Real Madrid

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

Noah Nartey pavestolt af storebror

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt