De har en utrolig stærk trup i FC Midtjylland, men den trup skal gerne trimmes, inden transfervinduet lukker. Det bliver dog ikke fra startopstillingen, der bliver solgt spillere.
Det bekræfter sportschef Svend Graversen over for tipsbladet.dk.
FC Midtjylland ser ud til at hente angriber Luca Pfeiffer i tysk fodbold for et beløb omkirng 11 millioner, ifølge Ekstra Bladet, og ellers er det i angrebet og omkring den offensive midtbane, det er planen at trimme truppen.
Om Schwartz siger Svend Graversen.
Læs også:Uefa kårer dansk fodboldklub som årets breddeklub i Europa
– Vi vil i fællesskab med Ronnie sørge for at finde et sted, som både tilgodeser vores og hans muligheder. Han har fortjent at spille, siger Svend Graversen til tipsbladet.dk.
Mens Ronnie Schwartz var til træning mandag, var Ayo Simon Okosun ikke noget sted at finde. Og det skyldes, at der arbejdes på en transfer.
– Vi kigger på, hvad der er godt for os og Ayo. Han er endnu længere fra holdet, end Ronnie er. Det er det, vi skal arbejde på i de sidste otte timer. Det har været en længere proces, end vi håbede på, men lad os se, om det lykkes på sidstedagen, siger Graversen.
Det er med andre ord i bredden af truppen, at FC Midtjylland arbejder på at trimme truppen. Champions League-gruppespillet betyder omvendt, at FC Midtjylland denne gang holder på juvelerne. Derfor bliver der – med mindre der kommer et Sørloth-bud i de sidste timer – altså ingen transfers af spillere som Erik Sviatchenko, Frank Onyeka og Evander.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
– Der er mange spillere, der ikke skal nogen steder. Vi blev dansk mester sidste år, og vi har spillet os i Champions League med en stamme af spillere, der har gjort det helt fantastisk. Vi vil gå langt for at beholde det hold her.
– Jeg vil ikke stå og sige det ene eller det andet, men vi har et hold, der på kort tid har præsteret på øverste hylde og har spillet os i Champions League. Det er jeg sikker på, at spillerne tænker kunne være interessant at være med til, siger Svend Graversen.
Sportschefen har i noget tid vidst, at hans mandskab var i Europa, og det har også gjort, at man har kunnet afvise tilbud i et markedet, hvor priserne ikke har været specielt høje.
Læs også:Avis: FC Midtjylland afviser AaB-bud på Ronnie Schwartz
Læs også:FC Midtjylland-kant skal ingen vegne: Hvorfor skulle jeg skifte?
Læs også:Avis: Svenn Crone kan være på vej til Superliga-klub
LIVE
LIVE: Dolberg opereret efter grim skade
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
MEDIE
Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?
Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
NYHEDER
‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
HELT VILDT
Så mange millioner er Kasper Høgh værd
EKSKLUSIVT
Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel
Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’
NYHEDER
Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse
HELT VILDT
FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
TOPNYHED
Dansk midtbanespiller forført af verdensstjerne
AVIS
Dani Carvajal millimeter fra overraskende skifte
NYHEDER
Skiftede til Superligaen – drømmer om retur
Splittet: ‘I har kun snakket landshold i 14 dage’
NYHEDER
Yussuf Poulsen deler godt nyt efter FCK-opgør
TOPNYHED
Ekspert: Dansk ulykkesfugl kan blive solgt
Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending
TOPNYHED
Forlod FC København – fik en højere løn i FCM
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
