‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Sune Smith-Nielsen brugte for mange penge i sommerens transfervindue, men hverken han eller Jacob Neestrup er fyringstruede i FC København.



Mads Emil Madsen, Youssoufa Moukoko, Dominik Sarapata med flere.

FC København shoppede løs i sommerens transfervindue, hvor truppen skulle polstres frem mod Champions League og ambitionen om at gentage sidste sæsons store succes i de hjemlige turneringer.

Helt godt er det ikke gået indtil videre, selvom der blev brugt rigtig mange penge.

Faktisk for mange penge.

– Vi er så heldige at tale med ham, der også ved det, Jacob Lauesen. Han var så flink at fortælle Sune Smith-Nielsen, at han fik lov til at gå over budget i sommervinduet. Det vil sige, at mit bud er, at man skal åbne sommerens pengepung, hvis man skal ud at gøre noget i vintertransfervinduet.

– Det er også derfor jeg bliver ved med at tale ind i de her lejeaftaler, fordi det er til sommer man har den store pose penge, hvis der ikke er gemt nogle penge, så er det ligesom en husholdning, hvor der ikke er penge til en kebab. Så jeg tror man vil kigge ind i lejeaftaler, hvis man vil investerer i nogen så bliver det, hvor man tager hul på sommerbudgettet og får lov til det af ejerkredsen siger Kasper Larsen fra Kvart i Bold i den nyeste udgave af Transferguru.

De sidder sikkert

Jacob Neestrup og Sune Smith-Nielsen har fået en del kritik i løbet af den seneste tid, men man skal bestemt ikke forvente, at de to på nogen måde bliver udskiftet lige foreløbigt.

– Det er han slet ikke. Jeg ved godt, at det lyder omsomst at sige, men det er en træner, man har forlænget med for kort tid siden. Vi har tidligere kaldt ham ‘søn af huset.’

– Han er FCK-mand helt ind i hjertet. Du kan ikke fyre Jacob Neestrup, med mindre det går helt galt. Og når jeg siger det, så er det ikke, når man er syv point fra Champions League og er regerende the double-mestre, understreger Farzam Abolhosseini i podcasten, inden Kasper Larsen senere kommer med en tilsvarende vurdering af sportsdirektørens situation.

– Jeg tror, han er fredet. Der skal man gå et niveau op. Vi kigger på en ejerkreds, der har fået Champions League igen. De har fået 160 millioner for Victor Froholdt.

– Ejerkredsen har fået sine indtægter. Det vil sige, at de ting, Sune bliver målt på, de er egentlig opfyldt. Så kan man tænke ‘wow, hvad skal der ske? Hvem skal sælges næste sommer? Ender vi nummer otte?’. Men for nu har han leveret det arbejde, han måles på af ejerkredsen og bestyrelsen. Så jeg tror ikke, at han er udsat på den position, siger chefredaktøren fra Kvart i Bold.

I de seneste fem Superliga-kampe har FC København fået fem point.

Du kan høre Transferguru i hele sin længde på Podimo. Der vil udkomme et nyt afsnit hver fredag.





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Tyskland – Paraguay

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt