Det gælder om at have forbindelserne i orden i topfodbold, og uden at der er noget som helst fældet ned på papir, må FC København og Viborg siges at have et godt forhold.
Da VFF i 2022 rykkede op og tilbage i Superligaen, var Jacob Neestrup tilbage på stadion i Viborg iført oprykningstrøje for at fejre de grønblusede, hvor Neestrup var cheftræner i hele 2021.
I 2023 købte FC København Elias Achouri for et stort millionbeløb i Viborg, og i den nuværende sæson har VFF til gengæld købt Thomas Jørgensen af FC København og i vinter-transfervinduet hentet Hjalte Bidstrup.
På Tipsbladets redaktion ville det ikke komme som en gigantisk overraskelse, hvis Serginho til sommer blev købt af FC København som afløser for Elias Achouri, mens det heller ikke ville være mærkeligt, hvis Viborg på et tidspunkt igen forsøger at købe unge spillere i København.
Hvad har FCK og Viborg aftalt?
Nu mødes Viborg FF og FC København i to pokal-semifinaler, den første i Viborg torsdag aften.
Og der bliver et interessant spørgsmål omkring Thomas Jørgensen og Hjalte Bidstrup, især førstnævnte, interessant, efter han har spillet fast det meste af sæsonen.
Læs også om det udmærkede forhold mellem Viborg og FCK her
For hvad er egentlig aftalen mellem FC København og Viborg FF med tanke på, at de to klubber er på god fod, og at Viborg med Jørgensen sikrede sig en aftale, der ifølge Tipsbladets oplysninger kom i land foran andre og mere pengestærke klubber?
I det danske fodboldmiljø og også omkring Viborg og klubbens fans har der været spekuleret i det siden sidste sommer og vinter, og om FCK ligefrem kan hive spillerne tilbage, når de ønsker.

Men i stedet for frikøbsklausuler, hvor FC København enten hvornår som helst eller på et bestemt tidspunkt kan købe Jørgensen eller Bidstrup fri, er det i stedet en anden type aftale.
Det er i stedet det, der på transfermarkedet kaldes right of first refusal.
Det betyder på mere jævnt dansk, at Viborg FF er forpligtet til at orientere FC København, hvis man modtager et transfertilbud på en af de to spillere, som man accepterer.
I det tilfælde skal FCK have det at vide med det samme, og københavnerne vil have ret til at matche tilbuddet økonomisk, hvorefter spilleren så kan vælge, hvilket tilbud han helst vil sige ja til, hvis nogen.
For FC København giver det den fordel, at man kan forhindre Thomas Jørgensen i at skifte for eksempelvis 10 millioner kroner til en klub som AGF, Brøndby IF eller FC Midtjylland (næppe sandsynligt!) uden i det mindste også at kunne tilbyde spilleren kontrakt.
Læs også om Superliga-klubbernes spillerbudgetter
Til gengæld giver det ikke FC København den mindste smule indflydelse på en pris på Jørgensen eller Bidstrup, heller ikke hvis man kommer og byder 20 eller 30 millioner kroner.
Det giver kun FCK retten til at matche tilbud på de to tidligere ungdomsspillere fra andre klubber i Danmark eller udlandet, mens det udelukkende er op til VFF, hvad de to tidligere FCK-talenter vil være værd i transferbeløb.
Skulle Viborg, teoretisk, modtage et bud på 50 millioner kroner på en af de unge spillere, er det beløbet, FCK skal hoste op med for at hente spilleren.
Hvem ender i pokalfinalen?
0 Votes
Uanset juraen i aftalerne har FC København og Viborg FF et udmærket forhold uden for banen, som så naturligvis er sat på pause denne og næste torsdag, når en pokalfinale-plads er på spil.
Viborg FF er med fire spillerunder tilbage i Superligaen mere scorende end FC København med 52 mål mod FCK’s 49 – hvilket naturligvis er påvirket af, at VFF nu har spillet seks runder i det svagere nedrykningsslutspil.
Læs også Tipsbladets interview med Thomas Jørgensen om torsdagens kamp og mødet med de tidligere holdkammerater her.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
AaB dæmper superligaforventninger
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS