FCK-profil: FC Midtjylland er gode, men vi skal være bedre

Rasmus Falk glæder sig til søndagens topbrag mod FC Midtjylland, og FCK-profilen har stor respekt for Superligaens tophold.



FC København er mere eller mindre pisket til en sejr søndag aften mod FC Midtjylland, hvis de skal holde liv i håbet om at genvinde det danske mesterskab. Før kickoff er gæsterne otte point foran, og det kan altså blive til 11, hvis det bliver til en midtjysk sejr, som det gjorde senest, de to mandskaber mødte hinanden.

FCK-profilen Rasmus Falk glæder sig til kampen og til at måle styrkeforholdet mod løvernes største rivaler i Superliga-tabellen.

– Det bliver en kamp med høj intensitet og forhåbentlig høj kvalitet. Det er noget tid siden, vi har mødt dem, og jeg håber, vi kommer til at vise de gode sider af os og kan få kampen spillet på vores præmisser, siger Falk til tipsbladet.dk.

Han har stor respekt for FC Midtjylland, der blot har tabt fire af de hidtidige 29 kampe i denne sæson. 

Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland

– De har haft en fantastisk flot sæson med et rigtig flot pointsnit – det må man bare give dem. Vi har skullet jagte stort set hele sæsonen. Vi har været lidt uheldige med at blive ramt af mange skader, men det skal vi kunne bære, når vi har så mange gode spillere. Selvfølgelig har alt en grænse, men det kan være godt for noget andet. Det har givet nogle andre spillere et større ansvar, som helt sikkert kan være brugbart længere frem, siger Falk og fortsætter:

– Forskellen på os og dem i denne sæson har været, at FC Midtjylland har været hamrende effektive og vundet utrolig mange fodboldkampe. I mange sæsoner vil det pointsnit, vi har, være nok til at vinde guld, men det er det ikke i år, og det tvinger os til at hæve standarden. Vi jagter det håb, der stadig er.

– De har en god organisation, og så er de meget stabile. Det er et hold, der kender hinanden godt, og det starter helt nede ved deres dygtige målmand. Jeg synes også, de har fået nogle dygtige spillere, som kan afgøre kampene. De er gode, men vi skal stadig være bedre.

Rasmus Falk indtager formentlig sin vante rolle på den centrale midtbane i søndagens kamp, men det bliver uden den normale makker Carlos Zeca. FC Københavns anfører afsoner nemlig karantæne.

Læs også:FCK-spiller med ild i øjnene: Jeg skal nok vise, at jeg er pengene værd

Det skal FCK imidlertid kunne håndtere, fastslår Rasmus Falk.

– Zeca er en fantastisk spiller, men han er ikke med mod FC Midtjylland, og sådan er det. Det er ikke noget, der fylder for os, der spiller. Der kommer en ny mand ind, og det kan være, at han spiller en fantastisk kamp, og så er der ingen, der snakker om Zeca. Vi skal løse, at han er ude. Karantæner er en del af fodbolden, og det er jo ikke sådan, at vi skal langt ned på U-holdet og finde en afløser. Vi har dygtige spillere klar i kulissen, siger han.

Er mesterskabet afgjort, hvis I ikke vinder?

– Ja, det tror jeg. 

Der er kickoff søndag klokken 20.00.

Læs også:Ståle Solbakken før topkamp: Hvis vi ikke vinder, er det slut
Læs også:Mangeårig Superliga-spiller søger ny klub: Færdig i Tyskland
Læs også:Ny skade: FCK-angriber er ude i fire-seks uger




Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil




LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Zorniger med klar besked til Brøndby

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Under i Udine

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Brøndby præsenterer ny profil

David Moyes griner over gult kort for jubel