FC København er mere eller mindre pisket til en sejr søndag aften mod FC Midtjylland, hvis de skal holde liv i håbet om at genvinde det danske mesterskab. Før kickoff er gæsterne otte point foran, og det kan altså blive til 11, hvis det bliver til en midtjysk sejr, som det gjorde senest, de to mandskaber mødte hinanden.
FCK-profilen Rasmus Falk glæder sig til kampen og til at måle styrkeforholdet mod løvernes største rivaler i Superliga-tabellen.
– Det bliver en kamp med høj intensitet og forhåbentlig høj kvalitet. Det er noget tid siden, vi har mødt dem, og jeg håber, vi kommer til at vise de gode sider af os og kan få kampen spillet på vores præmisser, siger Falk til tipsbladet.dk.
Han har stor respekt for FC Midtjylland, der blot har tabt fire af de hidtidige 29 kampe i denne sæson.
Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland
– De har haft en fantastisk flot sæson med et rigtig flot pointsnit – det må man bare give dem. Vi har skullet jagte stort set hele sæsonen. Vi har været lidt uheldige med at blive ramt af mange skader, men det skal vi kunne bære, når vi har så mange gode spillere. Selvfølgelig har alt en grænse, men det kan være godt for noget andet. Det har givet nogle andre spillere et større ansvar, som helt sikkert kan være brugbart længere frem, siger Falk og fortsætter:
– Forskellen på os og dem i denne sæson har været, at FC Midtjylland har været hamrende effektive og vundet utrolig mange fodboldkampe. I mange sæsoner vil det pointsnit, vi har, være nok til at vinde guld, men det er det ikke i år, og det tvinger os til at hæve standarden. Vi jagter det håb, der stadig er.
– De har en god organisation, og så er de meget stabile. Det er et hold, der kender hinanden godt, og det starter helt nede ved deres dygtige målmand. Jeg synes også, de har fået nogle dygtige spillere, som kan afgøre kampene. De er gode, men vi skal stadig være bedre.
Rasmus Falk indtager formentlig sin vante rolle på den centrale midtbane i søndagens kamp, men det bliver uden den normale makker Carlos Zeca. FC Københavns anfører afsoner nemlig karantæne.
Læs også:FCK-spiller med ild i øjnene: Jeg skal nok vise, at jeg er pengene værd
Det skal FCK imidlertid kunne håndtere, fastslår Rasmus Falk.
– Zeca er en fantastisk spiller, men han er ikke med mod FC Midtjylland, og sådan er det. Det er ikke noget, der fylder for os, der spiller. Der kommer en ny mand ind, og det kan være, at han spiller en fantastisk kamp, og så er der ingen, der snakker om Zeca. Vi skal løse, at han er ude. Karantæner er en del af fodbolden, og det er jo ikke sådan, at vi skal langt ned på U-holdet og finde en afløser. Vi har dygtige spillere klar i kulissen, siger han.
Er mesterskabet afgjort, hvis I ikke vinder?
– Ja, det tror jeg.
Der er kickoff søndag klokken 20.00.
Læs også:Ståle Solbakken før topkamp: Hvis vi ikke vinder, er det slut
Læs også:Mangeårig Superliga-spiller søger ny klub: Færdig i Tyskland
Læs også:Ny skade: FCK-angriber er ude i fire-seks uger
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
