FCK-profil: FC Midtjylland er gode, men vi skal være bedre

Rasmus Falk glæder sig til søndagens topbrag mod FC Midtjylland, og FCK-profilen har stor respekt for Superligaens tophold.



FC København er mere eller mindre pisket til en sejr søndag aften mod FC Midtjylland, hvis de skal holde liv i håbet om at genvinde det danske mesterskab. Før kickoff er gæsterne otte point foran, og det kan altså blive til 11, hvis det bliver til en midtjysk sejr, som det gjorde senest, de to mandskaber mødte hinanden.

FCK-profilen Rasmus Falk glæder sig til kampen og til at måle styrkeforholdet mod løvernes største rivaler i Superliga-tabellen.

– Det bliver en kamp med høj intensitet og forhåbentlig høj kvalitet. Det er noget tid siden, vi har mødt dem, og jeg håber, vi kommer til at vise de gode sider af os og kan få kampen spillet på vores præmisser, siger Falk til tipsbladet.dk.

Han har stor respekt for FC Midtjylland, der blot har tabt fire af de hidtidige 29 kampe i denne sæson. 

Læs også:Optakt: FC København – FC Midtjylland

– De har haft en fantastisk flot sæson med et rigtig flot pointsnit – det må man bare give dem. Vi har skullet jagte stort set hele sæsonen. Vi har været lidt uheldige med at blive ramt af mange skader, men det skal vi kunne bære, når vi har så mange gode spillere. Selvfølgelig har alt en grænse, men det kan være godt for noget andet. Det har givet nogle andre spillere et større ansvar, som helt sikkert kan være brugbart længere frem, siger Falk og fortsætter:

– Forskellen på os og dem i denne sæson har været, at FC Midtjylland har været hamrende effektive og vundet utrolig mange fodboldkampe. I mange sæsoner vil det pointsnit, vi har, være nok til at vinde guld, men det er det ikke i år, og det tvinger os til at hæve standarden. Vi jagter det håb, der stadig er.

– De har en god organisation, og så er de meget stabile. Det er et hold, der kender hinanden godt, og det starter helt nede ved deres dygtige målmand. Jeg synes også, de har fået nogle dygtige spillere, som kan afgøre kampene. De er gode, men vi skal stadig være bedre.

Rasmus Falk indtager formentlig sin vante rolle på den centrale midtbane i søndagens kamp, men det bliver uden den normale makker Carlos Zeca. FC Københavns anfører afsoner nemlig karantæne.

Læs også:FCK-spiller med ild i øjnene: Jeg skal nok vise, at jeg er pengene værd

Det skal FCK imidlertid kunne håndtere, fastslår Rasmus Falk.

– Zeca er en fantastisk spiller, men han er ikke med mod FC Midtjylland, og sådan er det. Det er ikke noget, der fylder for os, der spiller. Der kommer en ny mand ind, og det kan være, at han spiller en fantastisk kamp, og så er der ingen, der snakker om Zeca. Vi skal løse, at han er ude. Karantæner er en del af fodbolden, og det er jo ikke sådan, at vi skal langt ned på U-holdet og finde en afløser. Vi har dygtige spillere klar i kulissen, siger han.

Er mesterskabet afgjort, hvis I ikke vinder?

– Ja, det tror jeg. 

Der er kickoff søndag klokken 20.00.

Læs også:Ståle Solbakken før topkamp: Hvis vi ikke vinder, er det slut
Læs også:Mangeårig Superliga-spiller søger ny klub: Færdig i Tyskland
Læs også:Ny skade: FCK-angriber er ude i fire-seks uger




LIVE

TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

FC København tjente millioner tirsdag aften

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby-transfer glippet

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Store ord om Roony Bardghji

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Angriber meldes tæt på

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Højlund roser FC Københavns fans



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Kommer til AGF efter monstersæson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Brøndby præsenterer stor profil

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli