FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Midt i Superligaens drøntætte guldkamp er kampprogrammet blevet et stort emne.
I næstsidste runde spiller førerholdet FC København nemlig en udekamp mod Randers FC søndag, mens rivalerne FC Midtjylland først skal i aktion mod Brøndby IF mandag. Og det fik den tidligere landsholdsspiller Kris Stadsgaard til at lange ud mod planlægningen i TV 2 Sports program “Tirsdagstrænerne”.
– For mig at se er det en katastrofal planlægning. Og det er selvfølgelig både jer (TV 2, red.) og jeres konkurrenters skyld, tænker jeg, i forhold til at få struktureret hvornår de her kampe skal ligge. Det er jo en kæmpe stor fordel at spille kamp nummer to her, sagde han og tilføjede:
– Hvis FCK så spiller uafgjort i Randers, så ved Midtjylland, at de kan gå all in på at få sejren i deres kamp i andensidste runde.
Og den påstand er FC Københavns stjernespiller Mohammed Elyounoussi enig i. I hvert fald kalder han det også en klar fordel til “ulvene”.
– Det er klart, at det er en fordel. Det er det jo. Det kommer vi ikke udenom. De har en fordel og kan omjustere sig alt efter resultatet. Men jeg tænker, at det som udgangspunkt handler for begge hold om at vinde deres to sidste kampe. Det er hovedfokus for os også, siger Elyounoussi til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning.
I den ideelle verden synes du så, at man burde spille kampene samtidig i de to sidste runde af Superligaen?
– Jeg ved ikke… Jeg kan ikke huske, om man også spiller den næstsidste runde samtidig i Premier League. Men det er, hvad det er. Det kan hænde, at der er et psykologisk spil der. Men i bund og grund handler det for os om at vinde de to sidste kampe, slår han fast.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Cheftræner Jacob Neestrup holder fokus på, at FC København bare skal sørge for selv at gøre arbejdet færdigt.
– Det betyder som udgangspunkt ikke noget, hvis vi er dygtige nok til at vinde i Randers. Det må vi forsøge at gøre, siger han.
FC København kan også selv afgøre mesterskabet. “Løverne” fører med et point ned til FC Midtjylland med to runder igen, så får de maksimumpoint mod Randers og FC Nordsjælland i de to sidste runder, ender guldet i København.
Har FCM en fordel?
0 Votes
Og de kampe melder Elyounoussi sig ganske klar til, efter at han har døjet med lidt skavanker på det seneste.
-Jeg står godt. Vi har haft nogle fridage, som der ikke ar været så mange af. Jeg har fået koblet lidt af, og nu havde vi en god træningsøvelse, hvor jeg vandt, så jeg er glad. Jeg har det godt, og vi glæder os, slår han fast.
FC København møder Randers søndag klokken 18.00.
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
NYHEDER
Scoring af Ekene Chukwuani
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
TOPNYHED
Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’
TIPSBLADETS DOM
Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
TOPNYHED
‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’
HELT VILDT
Sensationel udvikling på vej?
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
NYHEDER
Brendan Rodgers siger op i Celtic
INTERVIEW
Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
TOPNYHED
– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
HELT VILDT
I svime over dansker
På røven over dansk stjerne
HELT VILDT
Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini
TRANSFER
Stod klar med millioner til dansker
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
DAGENS SPILFORSLAG
Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal
HELT VILDT
Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene
TOPNYHED
Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende
NYHEDER
Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB
Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
Sådan starter OB og Brøndby IF
HELT VILDT
Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale
OPTAKT
OB – Brøndby IF
MEDIE
Tophold jagter to danskere